آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات خواستار راه حل دیپلماتیک درباره ایران شدند

تهران- ایرنا- آمریکا، انگلیس، عربستان و امارات در بیانیه مشترکی ضمن طرح اتهام های بی اساس و تکراری علیه ایران، بر راه حل دیپلماتیک در این باره تاکید کردند.

پادشاهی عربستان سعودی، امارات متحد عربی، انگلیس و آمریکا در این بیانیه مدعی نگرانی از تنش‌های فزاینده در منطقه و خطرهای ناشی از فعالیت ثبات زدایانه ایران علیه صلح وامنیت در یمن و در کل منطقه، از جمله حمله به نفتکش‌ها در فجیره در ۱۲ مه و در دریای عمان در ۱۳ ژوئن شدند.
این کشورها ضمن طرح این ادعاهای واهی افزودند: این حملات آبراه بین المللی را که همه ما برای کشتیرانی به آن متکی هستیم، تهدید می‌کند. کشتی‌ها و خدمه آن باید امکان عبور امن از آب‌های بین المللی را داشته باشند.
عربستان، امارات، انگلیس و آمریکا همچنین افزودند: ما از ایران می‌خواهیم هر اقدام دیگری را که ثبات منطقه‌ای را تهدید می‌کند، متوقف و بر راه حل دیپلماتیک برای کاهش تنش تاکید می‌کنیم.

این بیانیه همچنین با این ادعا که یمنی‌ها با سلاح‌های ساخته و تأمین شده توسط ایران حملات خود به عربستان را افزایش داده اند، حمله به فرودگاه ابهاء را محکوم کرده و ضمن اعلام حمایت کامل از سعودی‌ها، خواستار توقف فوری این حملات شدند.
حمایت کامل این کشورها از عربستان در حالی است که ریاض به همراه متحدان خود بیش از ۴ سال است که ملت یمن را با سلاح‌های آمریکایی و اروپایی درگیری جنگی خانمانسوز کرده است.
یمن از سال ۲۰۱۵ (فروردین ۹۴) و آغاز حملات ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان و امارات، وضع بحرانی و فاجعه آمیزی دارد؛ حملات بی امانی که در جریان آن ده‌ها هزار غیرنظامی کشته و صدها هزار نفر دیگر از جمله کودکان زخمی و آواره شده‌اند.

براساس گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، این جنگ علاوه بر کشته یا زخمی شدن شمار زیادی کودک، موجب آوارگی میلیون‌ها نفر از خانه و کاشانه شأن شده است.

جنگ خانمان سوز یمن همچنین گسترش بیماری‌های واگیردار و فقر و گرسنگی در یمن را تشدید کرده و تأسیسات زیربنایی در این کشور فقیر به کلی نابود شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =