لایحه آماده سازی اراضی پردیسان برای ساماندهی بافت فرسوده تصویب شد

قم – ایرنا – اعضای شورای اسلامی شهر قم عصر دوشنبه در یکصد و یکمین جلسه رسمی و علنی این شورا، لایحه آماده سازی اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان قم با اعتبار ۱۲۰ میلیادر ریال برای ساماندهی بافت های فرسوده را به تصویب رساندند.

رئیس شورای اسلامی شهر قم در این جلسه با اشاره به تخصیص ۴۸ هکتار از ارضی پردیسان برای ساماندهای بافت‌های فرسوده قم گفت: این قطعه زمین به عنوان یک ظرفیت برای ساماندهی بافت‌های فرسوده در سال‌های گذشته مورد تاکید قرار گرفت ولی در طی این سال‌ها نحوه اجرا و سیاست گذاری پیرامون آن تعیین نشده بود.

عبدالله جلالی با بیان اینکه با سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی، یکی از معاونین وی مسئول تعیین تکلیف این زمین‌ها شد ادامه داد: طی جلسات برگزار شده میان مسئولان شهری و معاون وزیر راه در ماه‌های گذشته، کل ۴۸ هکتار برای ساماندهی بافت‌های فرسوده به طور کامل در اختیار مدریت شهری قرار گرفت.

وی واگذرای ۴۸ هکتار زمین برای ساماندهی بافت‌های فرسوده را کاری بزرگ دانست و گفت: با توجه به اهمیت تسریع در ساماندهی بافت‌های فرسوده حرم حضرت معصومه (س) ضرورت دارد تا در آماده سازی این قطعه زمین شتاب بیشتری صورت گیرد.

جلالی با بیان اینکه ۳۲ هکتار زمین دیگر نیز برای ساماندهی ساکنین زیر دکل‌های برق سال هاست بلاتکلیف باقی مانده است گفت: این قطعه زمین نیز ۱۲ سال است برای این کار در نظر گرفته شده است ولی متأسفانه تا کنون در این زمینه تعیین تکلیف نهایی نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر ق در ادامه با تبریک هفته قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه نقش مهمی در عدالت، امنیت و نظم اجتماعی دارد که در دوره جدید فعالیت دستگاه قضائی شاهد تلاش‌های مؤثری برای تحقق این اهداف هستیم.

جلالی با بیان اینکه مطالبه مردم از مسئولان و نظام اسلامی بسط عدالت در جامعه است تصریح کرد: مردم انتظار دارند که دستگاه قضائی در برخورد با کسانی که به حقوق مردم و بیت المال دست اندازی می‌کنند بدون هچونه اغماضی برخودر جدی کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه، درخصوص لایحه اخذ مجوز هزینه کرد جهت آماده سازی اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان گفت: تعهد شهرداری قم آماده سازی این اراضی برای ساماندهی و تملک بافت‌های فرسوده اطراف حرم مطهر حضرت معصومه (س) به منظور بهسازی اطراف این مکان مقدس است.

مجید اخوان با اشاره به تعهد حداکثر ۹ ماهه شهرداری قم برای آماده ساری اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان گفت: آماده سازی این زمین‌ها اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیادر ریال نیاز دارد که سهم طرح‌های اولویت دار بافت‌های فرسوده شهری از این قطعه زمین به تفکیک تعیین شده است.

وی ادامه داد: با آماده سازی این قطعه زمین، اماکن واگذاری زمین به افرادی که املاک آنها در طرح‌های بهسازی بافت‌های فرسوده قرارمی گرد، فراهم می‌شود که این موضوع موجب گره گشایی از وضعیت کنونی بافت‌های فرسوده قم خواهد شد.

اخوان افزود: دروازه ری، ضلع شرقی حرم، چهل اختران و فاز پنج عمار یاسر از جمله مناطقی است که در بهسازی بافت‌های فرسوده در اولویت قرار گرفته و در این اراضی ۴۸ هکتاری، سهمی برای ساماندهی این بافت‌ها در نظر گرفته شده است.

عضو شورای اسلامی شهر قم نیز در این جلسه گفت: با توجه به اهمیت تسریع در آماده سازی زمین ۴۸ هکتاری پردیسان برای ساماندهی بافت‌های فرسوده به ویژه در مناطق دارای اولویت شهری ضرورت دارد مجوز آماده سازی این زمین‌ها به شهرداری ارائه شود.

حجت الاسلام سید محمد آتش زر گفت: تعیین سهم و درصد طرح‌های مختلف شهری از اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان در اولویت دوم قرار داد و آنچه اهمیت دارد صدور مجوز آماده سازی این اراضی برای بسترسازی مناسب برای ساماندهی بافت‌های فرسوده است.

لایحه اخذ مجوز هزینه کرد جهت آماده سازی اراضی ۴۸ هکتاری پردیسان از جمله مهمترین لوایحی بود که در این جلسه توسط اعضای شورای اسلامی شهر قم مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت با رأی اعضا به تصویب رسید.

در استان قم، یک هزار و ۴۳۵ هکتار فرسوده و ۳۱۵ هکتار بافت تاریخی وجود دارد؛ از مجموع ۱۲ هزار و ۹۳۲ هکتار از اراضی کل شهر، ۳۰ درصد آن معادل چهار هزار و ۱۳۳ هکتار که ۷۱۵ هزار جمعیت دارد، نیازمند بازآفرینی شهری است.

پردیسان در منطقه هشتم شهرداری و در جنوب غربی شهر قم واقع شده است، این منطقه در سال ۱۳۷۷ توسط وزارت مسکن و شهرسازی وقت تأسیس و در سال ۱۳۹۰ به یکی از مناطق شهرداری قم تبدیل شد.

۷۴۰۴/‏‬ ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =