سرمربی تیم بسکتبال نفت: کسب سهمیه المپیک دور از دسترس نیست

تهران- ایرنا- «حماد سامری» سرمربی تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان اعتقاد دارد که تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۹ چین بهترین قرعه ممکن را دارد و می‌تواند به سهمیه المپیک هم برسد.

سرمربی تیم بسکتبال نفت آبادان که به همراه این تیم قهرمان لیگ برتر شد، روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ورزشی ایرنا، درباره جام جهانی ۲۰۱۹ چین افزود: جام جهانی تورنمنتی است که بهترین‌های جهان وارد آن می‌شوند و نمی‌توان گفت که تیمی ضعیف است. همه بهترین‌ها در این رویداد شرکت می‌کنند و هر سه حریف ما نیز قدرتمند هستند.

سامری ادامه داد: انتظار داشتیم در چه گروهی قرار بگیریم که بگوییم شانس داریم؟ به نظرم تیم ملی ایران در این رویداد بزرگ در بهترین گروه ممکن قرار گرفته و به طور قطع شرایط تیم ملی در این گروه خیلی بهتر از دیگر کشورهای آسیایی به خصوص فیلیپین است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به قرعه تیم ملی چقدر شانس برای المپیکی شدن متصور است؟ بیان کرد: برای کسب سهمیه المپیک توکیو باید بهترین تیم آسیایی در جام جهانی باشیم که خیلی سخت است اما تاکید می‌کنم دور از دسترس نیست. تیم ملی ایران این ظرفیت را دارد که المپیکی شود.

کارشناس بسکتبال ایران با اشاره به نیازهای تیم ملی در مسیر جام‌جهانی بیان کرد: اصلی‌ترین نیاز تیم ملی دیدارهای تدارکاتی با کیفیت بالا است و برنامه خوبی برای این تیم در نظر گرفته شده و اگر عملی شود خیلی به ما کمک می‌کند. با این برنامه می‌توانیم در جام جهانی کارهای بزرگی انجام دهیم.

وی افزود: «حامد حدادی» نیز شرایط بسیار خوبی دارد و با بهترین کیفیت تمرین می‌کند و این خبر بسیار خوبی برای بسکتبال کشورمان است. حضور او در ترکیب تیم ملی و در کنار دیگر ملی‌پوشان می‌تواند اتفاق‌های خوبی را رقم بزند.

تیم ملی ایران در گروه C جام جهانی باید برابر اسپانیا، پورتوریکو و تونس به میدان برود و دیدارهایش در شهر گوانژو چین برگزار می‌شود.

جام جهانی ۲۰۱۹ به دلیل اینکه سهمیه المپیک توکیو به حساب می‌آید اهمیت زیادی دارد. بهترین تیم آسیایی می‌تواند به طور مستقیم سهمیه المپیک ۲۰۲۰ را کسب کند.

سرمربی تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان همچنین در پاسخ به این سئوال که به عنوان سرمربی تیم قهرمان لیگ و کسی که در سال‌های گذشته تیمش همیشه در بین ۴ تیم نخست لیگ بوده جای خودش را در کادر فنی تیم‌های ملی خالی نمی‌بیند؟ گفت: از شما تشکر می‌کنم که چنین نگاهی به من دارید اما اجازه دهید که درباره این مورد کمی کلی‌تر حرف بزنم. هیچوقت ادعایی ندارم و همیشه کار خودم را انجام می‌دهم اما صحبت من درباره کل مربیان و بازیکنان است.

وی افزود: برای انتخاب بازیکنان و مربیان باید یک سیستم و برنامه داشته باشیم. وقتی می‌گوئیم تیم ملی برای بهترین‌ها است باید طبق همان سیستم دست به انتخاب بزنیم تا افرادی که تلاش کرده‌اند انگیزه بگیرند.

سرمربی تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان ادامه داد: هر بازیکن یا مربی در دوران ورزشی خود افت و خیز دارد اما باید انتخاب‌ها به شکلی باشد که انگیزه از بین نرود. اگر یک مربی یا بازیکن در یک فصل عملکرد خوبی داشته و شایسته تشویق است باید دیده شود و به تلاش ادامه بدهد. اگر بازیکنی هم خوب نبوده باید تنبیه شود که بداند اگر تلاش نکند حذف می‌شود.

سامری با تاکید بر این موضوع که تصمیم‌ها نباید انگیزه افراد را سرکوب کند تصریح کرد: باید این سیستم شکل بگیرد و براساس آن کار کنیم. اگر بازیکنی که فصل خوبی داشته را نادیده بگیریم به طور قطع سرکوب می‌شود و به این نتیجه می‌رسد که هر چقدر تلاش کند باز هم یک نفر دیگر انتخاب می‌شود. بازیکنی هم که خوب نبوده به این نتیجه می‌رسد اگر تلاش هم نکند باز هم انتخاب می‌شود.

وی با اشاره به کیفیت لیگ برتر بسکتبال ادامه داد: برخی اعتقاد دارند که لیگ بسکتبال ایران پربازده نیست و این در حالی است که خودمان با تصمیم‌هایی که می‌گیریم لیگ را زیر سوال می‌بریم. وقتی در انتخاب‌ها طوری رفتار می‌کنیم که گویا لیگ و عملکرد افراد در آن ملاک انتخاب نیست، لیگ را بی‌اهمیت کرده‌ایم. برعکس نگاه ما به لیگ باید تشویقی و تنبیهی باشد تا همه بدانند اگر تلاش کنند دیده می‌شوند.

سرمربی پالایش نفت آبادان خاطر نشان کرد: امسال دیدارهای لیگ دسته یک را هم دنبال کردم. برخی بازیکنان جوان عملکرد خوبی داشتند. مربیان جوان، با دانش، زحمت کش و بازیکن ساز زیادی در این لیگ داشتیم اما هیچ‌کدام دیده نشده‌اند. قطعاً تمام انگیزه آنها از بین می رود. چقدر در انتخاب‌هایمان به لیگ دسته یک کشور توجه کرده‌ایم؟ فقط لیگ برتر بحث من نیست بلکه باید کل بسکتبال را ارزیابی کنیم.

وی در خصوص برخی انتقادها در مورد دعوت نشدن «سعید داورپناه» بازیکن نفت آبادان به تیم ملی، گفت: داورپناه امسال یک فصل بسیار خوب را پشت سر گذاشت و حق داشت که دعوت شود. در پلی آف‌ها همه دیدند که در دفاع و حمله مهره تأثیر گذار تیم نفت آبادان بود و در مجموع در لیگ عملکرد خوبی داشت. به جز او «علیار نجفی» هم می‌توانست در تیم ملی باشد. او در نیروی زمینی درخشان بود و بعد در نفت آبادان هم یک بازیکن جوان تأثیر گذار بود.

سرمربی تیم پالایش بسکتبال نفت آبادان ادامه داد: باید به تصمیم‌های سرمربی تیم ملی احترام گذاشت. بحث من نیز شخصی نیست و به فکر آینده بسکتبال هستم که نباید انگیزه‌ها سرکوب شود. اگر بازیکنی احساس کند دیده نمی‌شود سرخورده خواهد شد. این سرخوردگی مصداق بارز هدر رفتن بیت المالی است که برای آن بازیکن هزینه شده‌است.

وی افزود: این روزها همه درباره «ارسلان کاظمی» صحبت می‌کنند و من هم موافق هستم. او به عنوان یک بازیکن شاخص بسکتبال ایران از ظرفیت بالایی برخوردار است و خالی‌اش در تیم ملی احساس می شود. کاظمی در این چند سال تأثیر خودش را برای تیم ملی گذاشته و همیشه در خدمت تیم ملی بوده و می‌توانست در جام‌جهانی هم به تیم ملی کمک کند.

سامری با اشاره به توانایی‌هایی «ارسلان کاظمی» بیان کرد: او بازیکن تیم حریف ما در لیگ برتر بود و عملکردش را ارزیابی کردم. با اینکه خیلی‌ها گفتند فصل خوبی نداشته اما امسال هم عالی بود، به خصوص در مرحله مقدماتی. به نظرم ارسلان بعد از اینکه به تیم ملی دعوت نشد از نظر روانی افت کرد و روی عملکردش تأثیر گذاشت در حالی که پیش از آن خیلی خوب بود.

وی تاکید کرد: موضوع من دقیقاً همین است که یک بازیکن در شرایطی که جزو بهترین‌های بسکتبال کشور است، نادیده گرفته می‌شود که همه انگیزه های خود را از دست می دهد.

سرمربی تیم بسکتبال نفت آبادان در پایان به وضعیت تیمش که امسال باید در باشگاه‌های آسیا شرکت کند اشاره کرد و گفت: تا امروز هیچ صحبتی باشگاه در این خصوص با من انجام نداده و به نظرم درباره این مساله بهتر است با مدیرعامل باشگاه صحبت کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =