مدیرعامل ایرنا: نباید اجازه دهیم جایگاه ایثارگری در جامعه تنزل یابد

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) بر لزوم حفظ و ارتقای جایگاه و فرهنگ ایثارگری در جامعه و جریان سازی رسانه ای در این زمینه تاکید کرد. وی هشدار داد: نباید اجازه دهیم جایگاه ایثارگری در جامعه تنزل یابد.

سیدضیاء هاشمی امروز دوشنبه در شورای هماهنگی امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در سالن کنفرانس خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد، گفت: «همه باید مراقبت کنیم که شئونات و ارزش معنوی این حوزه تنزل پیدا نکند.»
وی افزود: ما وظیفه داریم جایگاه ایثارگران و فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه تقویت کنیم و در این زمینه همه باید احساس تکلیف کنیم.
مدیرعامل ایرنا با این حال از برخی رفتارهای شعاری و ایجاد برخی توقعات مادی در حوزه ایثارگری انتقاد کرد و آن را از موانع جدی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت دانست.
وی گفت: «برخی مواقع به عنوان مدیر، توقعی ایجاد می‌کنیم، شعاری می‌دهیم یا برنامه‌هایی اعلام می‌کنیم که در نهایت تبدیل به یک فضای مادی گرایی یا بروکراتیک در جامعه می‌شود و این کار با آرمان‌هایی که در این حوزه داریم، سازگار نیست.»
هاشمی که خود یک جانباز جنگ تحمیلی و جزو خانواده ایثارگران است، افزود: باید بدون ادعا، شعار و فضا سازی عجیب و غریب و پیچیده، کارهایی را که شایسته ایثارگران است، انجام دهیم.
مدیرعامل ایرنا گفت: گاهی تبلیغات یا کارهایی به نام ایثارگران انجام می‌شود که نه تنها هیچ سنخیتی با منزلت و شئونات ایثارگری ندارد، چه بسا اثر ضدتبلیغی هم داشته باشد.

وی افزود: گاهی احساس می‌شود ایثارگران و فرهنگ ایثار را به عنوان شعاری برای منافع خودمان و راهی برای ارتقا در نظام اداری تبدیل کرده‌ایم. این کار ظلم به ایثارگران است و به منزلت آنها در جامعه آسیب می‌زند.

مدیرعامل ایرنا اظهار داشت: به عنوان یک مدیر، معتقدم هرکاری که ما انجام دهیم وظیفه و ادای دین ما نسبت به ایثارگران را کامل نمی‌کند و ما با ید به عنوان یک افتخار کار خودمان را در این زمینه ادامه می‌دهیم.

وی همچنین از ایرنا به عنوان سازمانی یاد کرد که به دلیل حضور و جایگاه خاص در دوران دفاع مقدس از جمله سازمان‌های دارای سهم زیاد ایثارگری است.

هاشمی توضیح داد: این سازمان با اینکه کمتر از یک هزار نفر عضو دارد، در حال حاضر ۱۷۳ ایثارگر دارد و بیش از ۹ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
مدیرعامل ایرنا در این زمینه از پیشنهاد برخی اعضای شورای ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای نقش آفرینی ایرنا در حوزه جریان سازی رسانه‌ای برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استقبال کرد.

وی گفت: ایرنا ظرفیت‌های خوبی در این زمینه دارد و می‌تواند در این زمینه بسیار تاثیرگذار باشد و از میلیون‌ها عکس فاخر و ارزشمند که از دوران دفاع مقدس در ایرنا وجود دارد به شایستگی بهره برداری نماید.

هاشمی تصریح کرد: ما معتقدیم یادگاران دفاع مقدس و جلوه‌ها و تجلی‌های ایثار، برای ما یک فرصت هستند و باید فرهنگ ایثارگری و قدرشناسی را ترویج کنیم.

مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی با بیان اینکه ۱۱۴ نفر از ایثارگران در تهران و ۵۹ نفر در شهرستان‌ها حضور دارند، تصریح کرد: ۹ شهید، ۱۷ فرزند شهید، چهار نفر آزاده، ۳۶ نفر جانباز، ۵۷ نفر رزمنده و ۳۹ نفر از خانواده شهدا و جانبازان در ایرنا فعالیت دارند. این آمار برای ما خیلی معنادار است و وظیفه ما را مضاعف می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: بخشی از مطالب ما در ایرنا و روزنامه ایران همواره در حوزه پایداری و دفاع مقدس است و با طراحی سایت جدید حوزه ایثار و شهادت به شکل جدید ومناسبی طراحی شده است.
شورای هماهنگی امور ایثارگران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز دوشنبه با حضور محمدرضا سوقندی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران و مشاوران سازمان‌های تابعه این وزارت خانه در سالن کنفرانس سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی برگزار شد.
 

برچسب‌ها

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha