21 میلیون نفر از جمعیت کشور در روستاها ساکن هستند

کرمانشاه- ایرنا- معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: اکنون 26 درصد جمعیت کل کشور معادل 21 میلیون نفر در روستاها ساکن هستند.

«محمد امید» عصر دوشنبه در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان کرمانشاه در سرسرای همایش‌های استانداری اظهار داشت: در سال های پس از انقلاب به تدریج و رفته رفته شاهد کاهش جمعیت روستایی و مهاجرت آنها به شهرها و اغلب مناطق حاشیه ای بوده ایم.

وی ادامه داد: در حالی که ابتدای انقلاب ۷۵ درصد جمعیت کشور را روستاییان و ۲۵ درصد افراد شهری تشکیل می دادند این میزان در سال ۱۳۶۰ به ۶۵ درصد جمعیت روستایی و ۳۵ درصد جمعیت شهری کاهش یافت.

امید با بیان اینکه اکنون ۲۶ درصد جمعیت کشور را روستاییان و ۷۴ درصد را افرادی شهری تشکیل می‌دهند، به تلاش‌های دولت برای مهاجرت معکوس (شهر به روستا) اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پس از سال‌ها موفق شدیم به این مهم دست یابیم به گونه‌ای که طی سال گذشته مهاجرت از شهر به روستا بیشتر از مهاجرت روستا به شهر بود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری ادامه داد: یکی از برنامه‌هایی که دولت با حمایت مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار داد پرداخت تسهیلات ارزان قیمت با نرخ سود ۴ و ۶ درصد و قابلیت بازپرداخت تا ۹ سال بود که خوشبختانه هم با استقبال روستائیان و عشایر مواجه شد و هم به ماندگاری آنها در مناطق روستایی و عشایری کمک کرد.

وی مجموع اعتبار در نظر گرفته شده برای تسهیلات روستایی و عشایری را ۱۸ هزار میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: این مبلغ در سراسر کشور در حال پرداخت به افراد واجد شرایط است که باعث شده تا نرخ بیکاری در روستاها کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

امید گفت: یکی از مزیت‌های پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری افزایش اشتغال پنج درصدی روستایی به ۲۵ درصد در سبد اشتغال کشور طی سال گذاشته بود که باعث توقف رشد بالای مهاجرت از روستا به شهر شد.

این مقام مسئول گفت: در سایه پرداخت تسهیلات ارزان قیمت روستایی و عشایری تعداد واحدهای بوم گردی از ۲۵۰ واحد در سال ۹۶ به یک هزار و ۸۵۰ واحد در سال ۹۷ بوده است.

وی با بیان اینکه پرداخت تسهیلات به روستائیان خارج از اشکال هم نیست، گفت: یکی از این ایرادات برداشتن محدودیت پرداخت تسهیلات به طرح‌هایی که نیاز به اعتبار زیادی دارند و نیاز است برای تایید به تهران ارسال شوند.

امید گفت: عصر امروز (دوشنبه) جلسه‌ای نیز به همین منظور در یکی از فراکسیون‌های مجلس برای تصمیم گیری در خصوص این موضوع برگزار شده که امیدوارم نتایج آن در نهایت به نفع روستائیان باشد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در ادامه از کرمانشاه به عنوان یکی از استان‌های با ظرفیت بالا یاد کرد و گفت: این استان با داشتن استانداری توانمند و خوش فکر می‌تواند بیش از این در مسیر توسعه، رونق و تولید قرار گیرد.

وی گفت: آقای بازوند از جمله مدیران توانمند کشور است که توانست به خوبی حادثه زلزله را مدیریت و فرصت‌های جدیدی برای توسعه استان کرمانشاه ایجاد کند.

امید در پایان از آمادگی معاونت توسعه روستایی کشور برای کمک به طرح‌های روستایی استان کرمانشاه خبر داد و گفت: در اکثر روستاهای کرمانشاه توانمندی‌های خوبی نهفته است که باید استعدادیابی و شکوفا شوند.

۷۴۵۸/‏۸۰۶۶

اخبار مرتبط