سازمان ملل خواستار ورود ناظران بین المللی  به سودان شد

تهران - ایرنا - «میشل باچله» کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواستار توقف سرکوب اعترض های مردمی در سودان و ورود ناظران بین المللی به این کشور شد.

به گزارش روزنامه القدس العربی، باچله روز دوشنبه در نشست افتتاحیه شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: نظامیان سودان باید سرکوب تظاهرات را متوقف کرده و دسترسی شهروندان این کشور به اینترنت را فراهم کنند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل افزود: دفتر کمیساریای حقوق بشر گزارش‌هایی را دریافت کرده که نشان می‌دهد بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان سودانی که در روز ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) مقابل مقر وزارت دفاع این کشور تظاهرات کرده بودند کشته شده اند.

وی یادآورشد که احتمالاً صدها معترض هم مفقود شده اند.

اعتراض‌های مردمی سودان از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۹ (۲۸ آذر ۹۷) به علت افزایش قیمت نان آغاز شد، اما این اعتراض‌ها به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تظاهر کنندگان خواستار سرنگونی دولت "عمر البشیر" شدند.

دولت البشیر سرانجام ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش سرنگون و پس از آن ارتش سودان با تشکیل نهادی با عنوان شورای نظامی انتقالی به ریاست ژنرال "عبدالفتاح البرهان" قدرت را در دست گرفت.

سرنگونی البشیر گروه‌های معترض سودانی را راضی نکرد و آنها همچنان خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک شورای غیر نظامی و تشکیل یک حکومت دمکراتیک هستند.

گروه‌های مخالف شورای نظامی با امضای بیانیه‌ای، ائتلافی فراگیر از نیروهای غیرنظامی که به نام "اعلامیه آزادی و تغییر" معروف شد، تشکیل دادند.

سه هفته پیش هم اختلاف های سیاسی میان رهبران اپوزیسیون و شورای نظامی سودان به درگیری خونبار و سرکوب مخالفان توسط نیروهای امنیتی انجامید و طبق آمار کمیته مرکزی پزشکان سودان، شمار قربانیان به ۱۲۸ تن رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =