فشار خون بیش از ۹۸ درصد روستاییان سردشت پایش شد

مهاباد - ایرنا - رییس مرکز بهداشت سردشت گفت: فشار خون ۹۸.۱ درصد جمعیت روستایی این شهرستان مورد پایش قرار گرفت.

روژان قادری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۵۳ هزار و ۳۷۸ نفر برابر ۷۳.۷ درصد از کل جمعیت شهری و روستایی این شهرستان باید تحت پوشش کمپین ملی کنترل فشار خون قرار بگیرند.
وی اظهار داشت: از این تعداد ۱۸ هزار و یک نفر از جامعه هدف در روستاها و ۳۵ هزار و ۳۷۷ نفر نیز در مناطق شهری قرار دارند.
وی بیان کرد: پیشرفت کمپین ملی کنترل فشار خون در روستاهای این شهرستان از ابتدای شروع طرح تاکنون به ۹۸.۱ درصد رسیده به طوری که ۱۷ هزار و ۶۶۴ پرسشنامه در بین آنها توزیع و تکمیل شده است.
رئیس مرکز بهداشت سردشت اضافه کرد: مراکز روستایی «اسلام آباد»، «بریسو»، «بناویله حاجی مینه»، «بیوران» و همچنین مراکز شهری روستایی میراباد، روستایی ربط و شماره یک سردشت تاکنون به میزان پوشش ۱۰۰ درصدی نیز رسیده اند.
وی گفت: تاکنون ۲۱ هزار و ۷۱۱ پرسشنامه نیز در مناطق شهری تکمیل شده به طوری که ۶۱.۱ درصد از جامعه هدف در شهر نیز تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.
قادری از اجرای کمپین ملی کنترل فشار خون در سطح ۸۳ مرکز این شهرستان خبر داد و گفت: این طرح توسط ۶۰ خانه بهداشت و پایگاه‌های سلامت، ۱۱ مرکز خدمات جامع، ۱۲ ایستگاه فعال هم اکنون در حال انجام است.
وی با بیان اینکه اجرای طرح ملی کنترل فشار خون برای خانوارها به صورت رایگان است، بیان کرد: این طرح تا ۱۵ تیرماه جاری همزمان با سراسر کشور ادامه دارد.

به گزارش ایرنا، همه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی می‌توانند با مراجعه به مراکز و پایگاه‌های سلامت ثابت و سیار شهری و روستایی، خانه‌های بهداست و بیمارستان از وضعیت فشار خون خود مطلع شوند.
فشار خون یکی از علل اصلی سکته‌های مغزی و قلبی بوده که بیشترین علت مرگ و میر است و در شرایط کنونی ۲۷ درصد از جمعیت هر شهرستانی به فشار خون گرفتار هستند.
شهرستان سردشت با جمعیت ۱۲۰ هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی و در امتداد مرزهای ایران با شمال عراق قرار گرفته است.
۷۵۶۲/۶۱۸۵/‏۲۰۹۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =