۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۲
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 83368094
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۱۰ منبع آبی روستایی یزد از مدار بهره برداری خارج شد

یزد- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد با اشاره به ۲۰ درصد افزایش مصرف آب استان در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: ۱۱۰ منبع آبی روستایی استان یزد به دنبال خشکسالی ها از مدار بهره برداری خارج شده و ۱۸۰ منبع آبی نیز در حال خشک شدن است .

محمد فاتحی روز دوشنبه در همایش بانوی آب در آموزشگاه میررکنی روستای مهرآباد میبد با گرامیداشت هفته صرفه جویی آب افزود: خشکسالی هایی که استان یزد در مقایسه با سایر استان ها درگیر آن است باعث شده بسیاری از منابع آب شرب استان از دست برود تا جایی که در بخش روستایی ۴۸۶ بند آبی که از چاه و قنات و چشمه سارها سرچشمه گرفته و تامین کننده آب یک هزار و ۲۰۰ روستا است در حال خشک شدن باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: آب باعث رشد و نمو وحیات تمام موجودات و رشد و توسعه هر منطقه و شهری است و خوشبختانه استان یزد با توجه به داشتن فرهنگ غنی و نیز و رفتار و خوی و قناعت مردمان آن سرآمد صرفه جویی درمصرف آب است، اما خشکسالی ها باعث ازبین رفتن منابع آبی روستایی در این استان شده و موجب گردیده در حال حاضر آب شرب حدود ۳۳۰ روستا از منابع آب شرب سیار تامین شود و در بعضی از روستاها نیز به دلیل فقر سفره آبی ناچار جیره بندی آب انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد با اشاره به اینکه بیشترین مشکل آب در سطح استان مرتبط به برخی از روستاهای تفت و مهریز است یادآور شد: حدود ۷۲ روستای واقع شده در دشت یزد از نعمت آب انتقالی بهره مند هستند که در این روستا ها نیز با توجه به توسعه مصرف آبی آب انتقالی نزدیک به ۴۰ درصد، موجب شد تا آب انتقالی با آب چاه های منطقه مخلوط شود که این امر درکاهش کیفیت آب موثر است ولی درصد اختلاط آب بسته به مدیریت مصرف و بهینه کردن مصرف کردن آب کاهش می یابد.

وی همچنین مصرف ۲۰۰ لیتر آب در روز توسط یک نفر را میزان مصرف استاندارد مصرف آب عنوان کرد و افزود: با این میزان مصرف استاندارد مصرف آب انتقالی برای حدود سه هزار نفر ۷۰ تا ۸۰ درصد است، اما متاسفانه با مصرف بیش از اندازه توسط بعضی از مشترکین میزان مصرفی بالاتر از استاندارد را شاهد هستیم.

این مسئول افزود: مجزا کردن آب شرب از آب آبیاری فضای سبز در روستاهای میبد به همت دهیاری ستودنی است.

فرماندار میبد نیز با اشاره به اینکه مصرف بهینه آب به دنبال فرهنگ سازی و توجه به داشته هایی که قبلاً داشته ایم انجام می گیرد گفت: اما متاسفانه گاهی چنان مصرف بی رویه آب داریم که عدم مدیریت آن ما را به بحران دچار خواهد کرد.

حسین فلاح افزود: در کشاورزی با وجود تلاش های جهاد کشاورزی باز هم محصولات پرآبخواه کشت می شود، در منازل نیز به مدیریت مصرف آب توجه نمی شود مدیریتی که شاید با عوض کردن شیر آب خراب و نیز کم آب مصرف کردن در شستشوی ظروف و…می تواند انجام گیرد.

وی گفت: بانوان نقش تاثیر گذاری در بهینه مصرف کردن آب دارند و می توانند با مدیریت مصرف آب را کاهش دهند و همچنین پیام رسان بهینه مصرف کردن آب در کنار دیگر اقشارجامعه نظیر روحانیون، معلمان، پزشکان و… باشند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده نیز گفت: قطعاً نام همایشی که برگزار شد می تواند بیانگر و پیام رسان نقش بانوان در مدیریت اقتصاد خانواده و بهینه مصرف کردن آب باشد.

فاطمه دانش یزدی افزود: بانوان با فرهنگ سازی مصرف بهینه آب با شروع از اعضای خانواده و یاد دادن نحوه صحیح مصرف کردن آب به آنها به طور یقین در یک جامعه پویا و سالم نقش مهمی خواهند داشت.

وی وظیفه و رسالت بانوان به عنوان یک رسالت ملی و خرد جمعی را مدیریت بهینه مصرف کردن آب و اقتصاد آب در کنار مدیریت منابع اقتصادی واقتصاد خانواده عنوان کرد و اظهار داشت: این نقش و وظیفه می تواند محدودیت ها را تبدیل به فرصت کند.

به گفته رئیس اداره آبفای میبد روند مصرف آب در این شهرستان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به علت گرمای هوا ۲۰ درصد افزایش داشته است.

کمال بنا افزود: در سال گذشته در این موقع سال پیک مصرف آب ۳۸۵ لیتر در ثانیه بوده است ولی با توجه به اینکه در حال حاضرحدود ۳۶۰ لیتر آب در ثانیه مصرف می شود مطمئناً با این میزان مصرف پیک مصرف امسال نسبت به سال گذشته روند افزایشی خواهد داشت.

وی از مردم خواست با مصرف بهینه آب و درست و به موقع مصرف کردن آن به مقدار نیاز به مدیریت مصرف آب بپردازند.

از برنامه های جنبی همایش بانوی آب، اجرای سرود و نیز برگزاری نمایشگاه توانمندی های بانوان در آموزشگاه میررکنی مهرآباد به مدت دو روز بود.

روستای مهرآباد از روستاهای بخش مرکزی میبد است.

مرکز شهرستان ۱۰۴ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

۹۹۳۴/‏‬ ۶۱۹۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =