ساکنان روستاهای رانشی از تسهیلات در نظر گرفته شده استفاده کنند

گنبدکاووس - ایرنا - استاندار گلستان گفت: ساکنان روستاهایی که منازل آنها بر اثر رانش زمین، تخریب شده از تسهیلات مربوطه استفاده کنند زیرا این امکان در آینده وجود ندارد.

هادی حق شناس روز دوشنبه در حاشیه بازدید از روستای قلعه قافه شهرستان مینودشت در شرق گلستان که بسیاری از منازل ساکنان بر اثر رانش تخریب شده است، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مینودشت ۱۰ روستا دچار رانش شده اند که از این بین ساکنین روستای قلعه قافه خسارت بالایی منحمل شده اند.

وی خاطر نشان کرد: بنیاد مسکن با تأمین زمین جایگزین برای جابجایی منازل مسکونی که بر اثر رانش تخریب شده اند در صدد کمک به روستاییان است و البته با اعطای ۲۱۰ میلیون ریال وام‌های محتلف به صورت بلاعوض اقدام نموده است.

استاندار گلستان افزود: از دیگر اقدامات بنیاد مسکن می‌توان به تخصیص ۵۵۰ میلیون ریال تسهیلات کم بهره به همراه صدور پروانه ساخت، در اختیار قرار دادن سیمان به صورت رایگان و نظارت مستمر نظام مهندسی برای ساخت اصولی واحدهای مسکونی تخریب شده از رانش زمین اشاره نمود.

وی گفت: به دلیل بروز سیل بیشتر منازل مسکونی این منطقه دچار سستی شده است و به همین دلیل ساکنان نباید در این واحدها زندگی کنند زیرا خطرات جبران ناپذیری را می تواند به همراه داشته باشد.

استاندار گلستان با تاکید بر ضرورت جابجایی منازل مسکونی تخریب شده در ارسرع وقت، گفت: اگر آسیب دیدگاناز رانش رمین، از فرصت موجود که بر اساس تسهیلات در نظر گرفته شده برای ساخت منازل ۸۰ متری کافی است، استفاده نکنند در آینده دیگر این فرصت را نخواهند داشت.

حق شناس با اشاره به بازدید خود از سد در حال ساخت نرماب در مینودشت نیز گفت: چنانچه این سد به بهره برداری برسد توانایی ذخیره سازی ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب را در خود دارد که این مقدار معادل حجم آبگیری سه سد بوستان، گلستان و وشمگیر در استان است.

وی خاطرنشان کرد: اگر قابلیت این مقدار از ذخیره سازی در بارش های ابتدایی امسال وجود داشت، به طور حتم نیمی از خسارات سیل اخیر کمتر شده و از طرفی حجم قابل قبولی از آب ذخیره شده برای مصارف شهری و کشاورزی در اختیار استان قرار می گرفت.

استاندار گلستان تصریح کرد: براساس پیش بینی های اولیه این سد می بایست در سال ۹۵ آبگیری می شد ولی تا الان به تاخیر افتاده و می باید هرچه زودتر به اتمام رسیده و به مرحله آبگیری برسد.

وی تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد منابع مورد نیاز هرچه سریعتر جذب شود و البته قسمتی از اعتبار ساخت نیز از تعهدات فاینانس پیمانکار سازنده سد می‌باشد که در کل اتمام این پروژه را در بر خواهد داشت.

حق شناس خاطرنشان کرد: مجموع این پروژه اعم از ساخت بدنه سد، شبکه انتقال و توزیع و پنج روستایی که نیاز به جابجایی دارد با در نظر گرفتن نرخ کنونی ۱۷ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که ناکنون یک سوم آن پرداخت شده ولی اولویت ابتدایی استان بحث آبگیری سد و جابجایی چند روستا می‌باشد که امیدواریم بخشی از آن در سال ۹۸ محقق شود.

شهرستان ۸۶ هزار نفری مینودشت در شرق گلستان قرار دارد و استاندار گلستان روز دوشنبه به منظور حضور در جلسه شورای اداری و بازدید از سد نرماب و روستاهای رانشی این منطقه در این شهرستان حضور یافت.

۹۴۳۳/‌۱۸۶۰