نماینده مجلس لبنان: مخالف وعده های مالی آمریکا درباره فلسطین هستیم

تهران-ایرنا- نماینده پارلمان لبنان با تاکید بر اینکه آرمان فلسطین فروشی نیست، گفت: مخالف همه وعده ها و پیشنهادهای مالی آمریکا درباره فلسطین هستیم.

بکر الحجیری نماینده لبنان و عضو "جریان المستقبل" روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه درباره مرحله اول معامله قرنِ دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت: یک تصمیم قاطع و اصولی وجود دارد و آن هم این است که آرمان فلسطین فروشی نیست و امکان اسکان (آوارگان) در لبنان وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه همه وعده ها و پیشنهادهای مالی آمریکا را رد می کنیم، افزود: همراه ملت فلسطین هستیم تا زمین خود را پس بگیرند و می گوییم که قدس شرقی پایتخت ابدی آنهاست.

نشست بحرین در ارتباط با طرح موسوم به معامله قرن آمریکا ۲۵ و ۲۶ ماه جاری میلادی (فردا و پس فردا) در منامه پایتخت بحرین برگزار خواهد شد.

الحجیری با بیان اینکه مصلحت ملی لبنان اقتضا می کند که موضع رسمی درباره نشست بحرین اتخاذ کند، گفت: نمی دانیم بیرون کردن اجباری انسان ها از سرزمین شان با این روش را چه بنامیم! این مسئله پذیرفتنی نیست و ما و ملت فلسطین در برابر این طرح ایستادگی خواهیم کرد.

وی در ادامه به مسئله آوارگان سوری اشاره کرد و گفت: مردم سوریه باید به وطن خود بازگردندو طرح روسی برای بازگرداندن آوارگان سوری فعال شود؛ در غیر این صورت ما در برابر طرح آمریکایی بزرگی قرار داریم که فقط به اسکان فلسطینی ها (در خاک کشور دیگری) مربوط نمی شود بلکه شامل سوری ها و دیگر آوارگان نیز می شود.

***وزیر البنانی:: مردم فلسطین حق دارند که به کشورشان بازگردند

ریچارد قیومجیان وزیر امور اجتماعی لبنان نیز در مصاحبه با اسپوتنیک گفت: موضع ما روشن است، حامی حقوق ملت فلسطین هستیم.

وی افزود: فلسطینان حق دارند کشوری را در سرزمین خود ایجاد کنند و این حق همه فلسطینی ها به ویژه ساکن لبنان است که به وطن خود بازگردند. از این رو ما مخالف هرگونه اسکان دائمی فلسطینیان در لبنان هستیم. حتی اگر لبنان را تحت فشار قرار دهند در هر صورت با این مسئله مخالفت می کنیم.

وزیر امور اجتماعی لبنان تصریح کرد: قانون اساسی لبنان مخالف هرگونه اسکان دائمی است و باور و مصلحت ملی ما در این است که مخالف این موضوع باشیم. حتی اگر فشارهای بین المللی در این راستا وجود داشته باشد، نه لبنانی ها خواستار این اسکان هستند و نه خود فلسطینی ها.

کارشناسان، نشست منامه را زمینه ساز اجرای طرح موسوم به معامله قرن "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا می‌دانند که از سوی "جرد کوشنر" داماد و مشاورش برای اجرایی شدن پیگیری می‌شود.

این طرح مبتنی بر واگذاری نیمی از کرانهٔ باختری و بخشی از بیت‌المقدس شرقی به رژیم صهیونیستی است و در مقابل، این رژیم با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانه باختری و نوار غزه موافقت می‌کند و شهر «ابودیس» به جای بیت‌المقدس به عنوان پایتخت فلسطین درنظر گرفته خواهد شد.
همچنین این طرح شامل چشم پوشی فلسطینی‌ها از حق بازگشت آوارگان به سرزمین خود است که طبق قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =