منابع طبیعی مهاباد با بخشداران تفاهم نامه همکاری مقابله با آتش سوزی امضا کرد

مهاباد- ایرنا- اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد با بخشداران این شهرستان تفاهم نامه همکاری مقابله با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها امضا کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این تفاهم نامه طرفین متعهد شدند تا در خصوص مقابله با هرگونه آتش سوزی در مراتع و جنگل های این شهرستان همکاری و تعامل لازم را داشته باشند.

مجید پاتو گفت: منابع طبیعی در زمینه ساماندهی و آموزش مردم، برگزاری کلاس های توجیهی، شناسایی مناطق بحرانی و تجهیز دهیاری ها به وسایل و امکانات مورد نیاز متعهد می شود و دهیاران نیز ملزم به رعایت اصول خاصی هستند.

وی افزود: طبق این تفاهم نامه دهیاران نیز باید تمام توان خود را بکار بگیرند تا از شروع و گسترش آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان کاسته شود و کشاورزان را ترغیب کرده و از آتش زدن کاه و کُلش مزارع خودداری کنند.

پاتو اضافه کرد: برخی از آتش سوزی ها در مراتع به خاطر بروز اختلاف در بین کشاورزان و بهره برداران منابع طبیعی رخ می دهد و دهیاران با توجه به نفوذی که در بین روستاییان دارند می توانند این اختلاف ها را برطرف کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد از دهیاران خواست هرگونه آتش سوزی را به سامانه گویای ۱۵۰۴ اطلاع داده یا در صورت امکان موارد آتش سوزی را با شماره ۱۰۰۰۰۰۰۰۱۵۰۴ به صورت پیامک به این اداره اطلاع دهند.

وی با اشاره به وقوع ۶ فقره آتش سوزی در مراتع این شهرستان افزود: در این آتش سوزی ها در مجموع ۱۰ هکتار از مراتع این شهرستان طعمه حریق شد و برای نخستین بار با همت همیاران طبیعت پویش «نه به آتش سوزی طبیعت» در این شهرستان راه اندازی شد.

این تفاهم نامه روز گذشته / ‏سه شنبه / ‏ با حضور جمعی از دهیاران بین رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد و بخشداران بخش های مرکزی و خلیفان این شهرستان امضا شد؛ ‬ سال گذشته ۲۰۰ مورد آتش سوزی در مراتع مهاباد اتفاق افتاده بود که در این آتش سوزی‌ها در مجموع ۱۲۰ هکتار از مراتع طعمه حریق شد.

در مهاباد بیش از ۱۹۷ هزار هکتار مرتع وجود دارد که ۵۰ هزار هکتار آن مراتع درجه یک با پوشش مناسب، ۷۰ هزار هکتار مراتع درجه ۲ با پوشش متوسط و بقیه مراتع درجه سه با پوشش ضعیف است، در این شهرستان بیش از یکهزار هکتار جنگل در منطقه «کاولان و کوران »؛۱۰۰ هکتار جنگل‌های مصنوعی و ۸۸ هکتار را ذخیره گاه جنگلی وجود دارد.

مهاباد دارای ۲۳۷ هزار نفر جمعیت است که از این تعداد ۱۸۳ هزار نفر در مناطق شهری و مابقی در ۱۹۲ روستای این شهرستان سکونت دارند.

۳۰۲۰/‏۶۱۸۵/‏۳۰۷۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =