۸۹ سمن در حوزه مبارزه با مواد مخدر فعالیت دارد

کرمان - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: در حال حاضر ۸۹ سمن در راستای مبارزه با مواد مخدر در این استان فعالیت دارد.

به گزارش ایرنا، محمدصادق بصیری روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر افزود: از مجموع سمن‌های فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر در استان کرمان، ۴۱ سمن در حوزه پیشگیری، ۳۶ سمن در حوزه درمان، چهار سمن در حوزه کاهش آسیب و هشت سمن در حوزه صیانت فعالیت دارند.

وی تاکید کرد: سمن‌ها به دلیل ماهیت مردمی، ظرفیت بسیار بالایی برای انعکاس آلام و معضلات اجتماعی دارند لذا از این رو نقش آنها بسیار حائز اهمیت است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به وسعت و گستردگی این استان از یک سو و موقعیت جغرافیایی آن از سوی دیگر، تاکید کرد: بدون مشارکت فعال مردم و سازمان‌های مردم نهاد نمی‌توان به رسالت اصلی خود دست یافت.

بصیری تصریح کرد: نیروهای تلاشگر امنیتی، انتظامی، قضایی و سایر نهادهای دست اندرکار در امر مبارزه با مواد مخدر در استان کرمان به خوبی در تمام عرصه‌ها قد علم کرده‌اند و در حد توان خود از ورود مواد مخدر به کشور جلوگیری می‌کنند که در این راه از جان نیز مایه می‌گذارند و از این رو استان کرمان در عرصه مبارزه با مواد مخدر از جهات مختلف حائز اهمیت است.

وی با تاکید بر اینکه رشد فزاینده تقاضای مواد مخدر صرف ایران نیست و موضوعی جهانی است، تاکید کرد: حداقل ۲۷۵ میلیون نفر از جمیعت ۱۵ تا ۶۴ سال در جهان حداقل یک بار در سال مواد مخدر و روانگردان مصرف می‌کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه ۸۰۳ نوع مواد روانگردان و مخدر شناخته شده است، تاکید کرد: کاهش سن مصرف مواد مخدر و رشد شیوع مصرف در نوجوانان و جوانان موضوعی است که در تمامی جوامع موجب دغدغه خاطر مسئولان شده است و از سوی دیگر بهره گیری از شبکه‌های جهانی و سایبری با هدف فریب فرهنگی و جذب مشتری موجب اقبال جوانان و نوجوانان به سوی این مواد شده است.

بصیری از افغانستان به عنوان مهمترین نقطه آلوده در خاورمیانه یاد کرد و گفت: میزان تولید مواد مخدر در این کشور رشد ۵۰ برابری داشته و در سال‌های اخیر در کنار کشت خشخاش، تولید مواد مخدر شیشه افزایش یافته که به شدت کشور ما و استان کرمان را تحت تأثیر قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه مواد مخدر از اولویت‌های تهاجم فرهنگی و اجتماعی دشمنان است، ادامه داد: موضوع مواد مخدر جنبه‌های مختلف سیاسی، روانشناختی، خانوادگی، فرقه‌ای، مذهبی و غیره دارد و موجب بروز خسات های فراوانی در حوزه‌های بهداشتی، اقتصادی، فرهنگی و غیره می‌شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان به وسعت گسترده کویر لوت در استان کرمان اشاره کرد و گفت: تمام وسعت کویر که چندنین برابر برخی کشورها از جمله لبنان است، باید مدیریت شود زیرا یک تهدید بالقوه است و باید این تهدید را به فرصت تبدیل کرد که در این رابطه نیاز به امکانات و وسایل اپتیکی است.

بصیری امنیت مطلوب موجود در استان کرمان را نتیجه پیشبرد مناسب و خوب کارها از سوی مسئولان دانست و تصریح کرد: وجود کویر و اتباع بیگانه ۲ موضوع مهم در موضوع مبارزه با مواد مخدر در استان کرمان است که باید به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

وی اظهارداشت: ۱۰ درصد جمعیت استان کرمان معادل ۳۰۰ هزار نفر از اتباع غیرایرانی به ویژه افاغنه هستند بخش عمده‌ای از این افراد غیرمجاز هستند و باید برخورد مناسب با آنها صورت گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان تصریح کرد: برای حل مشکلات ناشی از وجود کویر و اتباع خارجی در استان کرمان، طرح‌های کلان کشوری تدوین شده که در صورت اجرای آنها به نتایج خوبی دست خواهیم یافت.

۷۴۴۰/‏۳۰۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =