۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۶
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 83368029
۰ نفر

برچسب‌ها

مشارکت شهروندان، مسیری برای توسعه شهر

یزد - ایرنا - مدیریت درست و خردمندانه لازمه توسعه شهرها می‌باشد؛ شهری توسعه یافته است که جامعه آن نسبت به امور شهر واکنش نشان دهد و حقوق و قوانین شهری را خوب بداند؛ مردم یک شهر باید در امور شهر مشارکت داشته باشند زیرا نقش آن‌ها در مدیریت شهر تأثیر زیادی دارد و به توسعه شهر کمک می‌کند.

تصمیم‌گیری در شهر زمانی موجب توسعه شهر و منفعت مدیریت شهری می‌گردد که شهروندان در مشارکت مؤثر برخوردار باشند؛ شهر هنگامی از ساختارهای کالبدی آجر و سیمانی فراتر می‌رود که از شهروندان تشکیل شود، هویت شهروندی به‌عنوان نوعی هویت اکتسابی، در تعامل میان شهروندان و سازمان‌های مرتبط شکل می‌گیرد.

هر دو طرف این تعامل دارای حقوق و تکالیفی هستند که بدون پایبندی به آن نمی‌توان انتظار تحقق جامعه‌ای اصولی را داشت.

حقوق شهروندی مجموعه‌ای از وظایف و حقوقی است که در یک ارتباط متقابل شکل می‌گیرد، صرف وجود قانون ضمانتی برای حقوق شهروندی نیست.

اگر در جامعه‌ای مجریان قانون که خود شهروندان جامعه هستند که نقش‌ها و پایگاه‌های مختلفی را در سازمان‌ها به عهده می‌گیرند عملکرد درستی نداشته باشند، در آن جامعه حقوق شهروندی نقض می‌شود.

باید باور داشته باشیم که شهروند کسی است که در برابر مدیران شهری هم دارای حق است و هم تکلیف؛ یعنی هم باید وظایفی را در مقابل آن‌ها انجام دهد و هم باید از آن‌ها انتظاراتی داشته باشد، باور متقابل این موضوع می‌تواند باعث جلب مشارکت شود و بر توانایی‌های مدیریت شهری بیفزاید.

مصطفی پور روستایی اردکانی

کارشناس روابط‌عمومی شهرداری اردکان

۷۵۴۴/ ۶۱۹۷

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =