۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۲۳
کد خبرنگار: 1405
کد خبر: 83368020
۱ نفر

برچسب‌ها

برداشت گندم در آذربایجان غربی آغاز شد

ارومیه- ایرنا- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه برداشت گندم توسط زارعان استان آغاز شده، گفت: طبق بررسی ها میزان تولید این محصول استراتژیک طی سال زراعی جاری در این استان مطلوب است.

علی عیدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به بارندگی‌های مناسب، پیش بینی می‌شود گندم تولیدی در استان از ۵۵۰ هزار تن سال گذشته به بیش از ۷۰۰ هزار تن افزایش یابد.

وی با بیان اینکه میزان مصرف سموم نیز در گندم‌های تولیدی آذربایجان غربی بسیار اندک بوده و حداقل کود و سم برای تولید این محصول به کار گرفته شده است، گفت: در این منطقه ارقامی مانند سرداری، آذری و باران در کشت گندم دیم و ارقامی مانند زرین، پیشگام و میهن در کشت گندم آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه همه کمباین‌های بومی و مهاجر نیز آماده برداشت این محصول است، گفت: ۹۸۵ کمباین بومی، ۱۷۰ کمباین مهاجر و ۲ هزار و ۸۳۰ دستگاه دروگر آماده به کار جهت برداشت به موقع مزارع گندم از هم اکنون آماده شده است.

وی افزود: ۶۴ مرکز خرید دولتی استاندارد برای خرید تضمینی گندم در استان فعال است و امکان افزایش این مراکز تا آغاز فصل خرید وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ناظرانی برای جلوگیری از افزایش ضایعات بر فعالیت کمباین‌ها گمارده شده، اظهار داشت: در استان ۹۸۰ هزار تن فضای ذخیره سازی تأمین شده و بر اساس مصوبه هیأت دولت، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم برای سال جاری ۱۷ هزار ریال تعیین و ابلاغ شده است.
آذربایجان غربی یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت دارد که ۷۰۰ هزار هکتار آن زیر کشت انواع محصولات باغی و زراعی رفته است؛ از این ۷۰۰ هزار هکتار نیز ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار هکتار باغ و حدود ۳۷۵ هزار هکتار گندمزار می‌باشد و مابقی به کشت سایر محصولات آبی و دیم اختصاص دارد.
پیش بینی می‌شود امسال ۷۰۰ هزار تن گندم از سطح ۳۷۵ هزار هکتار از گندمزارهای آذربایجان غربی برداشت شود.

۷۱۲۵/‏۳۰۷۲

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =