۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۷
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 83368002
۰ نفر
مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد

قم - ایرنا - استاد حوزه و دانشگاه گفت: دین از عرصه های مختلفی تشکیل شده که تبلیغ یکی از آنها است و حوزه های علمیه باید دانش و آگاهی خود را در زمینه مهارت های تبلیغی افزایش دهند.

حجت الاسلام علیرضا پناهیان روز دوشنبه در آیین گرامیداشت روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی در سرسرای همایش های مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران اظهار داشت: باید در حوزه‌های علمیه صحنه علم و عمل را به یکدیگر نزدیک کنیم.

وی بیان داشت: حوزه‌های علمیه اکنون از تبلیغ فاصله دارند و دانش‌هایی که در دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود نیز ارتباطی به تبلیغ ندارد.

وی با تاکید بر ارتباط تنگاتنگ عرصه تبلیغ دین با حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: در این خصوص ما به دانش‌های گسترده و بعضاً میان رشته‌ای نیاز داریم و باید مطالب روان شناسی و جامعه شناسی به طلاب تعلیم داده شود، چون یک فرد طلبه بدون آگاهی از این دانش‌ها قادر به انجام یک تبلیغ اثرگذار نیست.

استاد حوزه علمیه قم اذعان کرد: حتی موضوع‌های دینی که در حوزه آموزش داده می‌شود نیز برای یک طلبه که با انگیزه خاصی به حوزه دین ورود پیدا کرده کافی نیست، از این رو معلومات لازم را جهت انتقال مفاهیم دینی به مخاطبان که بیشتر آنها عام هستند را کسب نمی‌کند.

پناهیان با بیان اینکه قدم‌های آعازین برای برخورداری از دانش تبلیغ در حوزه علمیه کمتر برداشته می‌شود، گفت: عالمان دینی در صورتی می‌توانند به تبلیغ دین بپردازند که از آن برداشت مورد نیاز را داشته باشند.

وی گفت: برای رفع یک شبهه دینی، برهانی عمل کردن عقلانی نیست و چنین شیوه‌ای منجر به موفقیت‌های بزرگ تبلیغی در حوزه‌های علمیه نمی‌شود.

وی اشراف کامل به تمام حقایق معنوی را برای مبلغان مورد توجه قرار داد و افزود: طبق یک تصور عوامانه، منبر رفتن و سخنرانی تبلیغی تنها نیازمند مطالعه است، در حالی که به دانشی بیشتر از معنای خاص آن احتیاج دارد.

استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه به جای نهی کردن عالمانه برخورد کنیم، و حقایق را همانند قرآن توصیف نمایبم افزود: ما غرق در نعمت ولایت هستیم و آزادی و امنیت خود را از آن داریم، ولی تاکنون یک کتاب در تبیین ولایت فقیه نوشته نشده و هر اثری در این رابطه وجود دارد، نیز مربوط به مبانی ولایت می‌باشد.

پناهیان گفت: آنچه که علوم انسانی غربی را مطرح کرده این است که موضوع‌های مختلف را به جای اثبات توصیف کرده است.

حوزه‌های علمیه خواهران برای گسترش فعالیت‌های جمعی تبلیغ تلاش می‌کنند

مدیرکل امور تبلیغ معاونت فرهنگی و تبلیغی حوزه‌های علمیه خواهران کشور نیز در این آئین با اشاره به اینکه حوزه‌های علمیه برای گسترش فعالیت‌های جمعی تبلیغ تلاش می‌کنند اظهار داشت: این کار برای مقابله با امواج تهاجم دشمن صورت می‌گیرد.

ماندانا بیک زاده جلالی افزود: طی ۴۰ سال گذشته اولویت اصلی فعالیت‌ها در حوزه زنان منحصر به پاسخ گویی شبهات مطرح شده از سوی یاوه گویان بوده است ولی در چهل سال دوم و همزمان با اولویت دادن بیش از پیش دشمن به موضوع عفاف و نهاد خانواده، به سمت تشکل‌های گروهی و حرکت‌های دست جمعی با نگاه تهاجمی و مطالبه گرایانه پیش خواهیم رفت تا شرافتی که اسلام به زن به عنوان هسته اول خانواده هدیه داد را بازنمایی کنیم.

وی افزود: یک حرکت جدی را برای حفاظت از حرم حضرت معصومه (س) که کل شهر قم و ایران را شامل می‌شود، آغاز خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد این شهر مقدس محل جولان اجانب و تظاهرات غیراسلامی و غیر عفیفانه باشد.

۷۴۰۳ / ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =