۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۳
کد خبرنگار: 2113
کد خبر: 83367942
۰ نفر
گاردین: جهان عرب از آمریکا روی برگردانده است

تهران- ایرنا - روزنامه گاردین با اشاره به نتیجه نظر سنجی صورت گرفته در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نوشت: مردم کشورهای عربی به دین و روابط با آمریکا پشت کرده اند.

گاردین با توجه به نتیجه نظر سنجی صورت گرفته از ۲۵ هزار نفر در ۱۰ کشور جهان عرب از جمله مردم فلسطین که روز دوشنبه / ‏امروز / ‏‬ منتشر شد نوشت که همچنین اعتماد به رهبران دینی نیز در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

این نظرسنجی با همکاری بی‌بی‌سی عربی، پروژه تحقیقاتی "عرب بارومتر" و یک شبکه تحقیقاتی وابسته به دانشگاه پرینستون صورت گرفته و نتایج آن نیز حاکی از افزایش شمار افراد غیرمذهبی در جهان عرب است.

همچنین در نظر سنجی صورت گرفته تعداد افراد غیرمذهبی در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، یازده درصد گزارش شده بود این در حالی است که آمار این افراد در سال‌های گذشته به ۱۸ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، تنها ۱۲ درصد از مردم کشورهای الجزایر، مصر، عراق، اردن، لبنان، لیبی، مراکش، فلسطین، سودان، تونس و یمن نظر مثبتی به «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا دارند و در عوض ۲۸ درصد مردم این کشورها دوستدار «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه هستند.

در حال حاضر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه دارای بیشترین محبوبیت مردمی در جهان عرب است.

بر اساس نظر سنجی صورت گرفته، ۶۰ درصد از مردم جهان عرب از جمله شهروندان کشورهای فلسطین، لبنان و یمن بر این باورند که خشونت موجود علیه آمریکا به دلیل دخالت‌های این کشور در امور منطقه خاورمیانه است.

شرکت کنندگان حاضر در این نظر سنجی از جمله مردم کشورهای الجزایر، عراق، اردن، لیبی، فلسطین و سودان همچنین از شرایط سیاسی در کشورهای خود اظهار نگرانی کرده و از به قدرت رسیدن مجدداً دیکتاتورها در این کشورها هراس دارند.

بیشتر مردم الجزایر و سودان بر این باورند که انتخابات صورت گرفته در این کشورها آزادانه و منصفانه نبوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =