معاون استاندار یزد: طرح کنترل فشارخون، رسالتی برای سلامتی جامعه است

یزد - ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد بر لزوم همکاری دستگاه ها برای همکاری در اجرا و اطلاع رسانی عمومی بسیج ملی کنترل فشارخون تاکید کرد و گفت: این بسیج رسالتی ملی، بین بخشی و همگانی است و بدون هم افزایی موفق نمی شود.

‌به گزارش روز دوشنبه اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، احمد ترحمی در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان افزود: ادارات و دستگاه‌های استان فراموش نکنند طرح بسیج ملی کنترل فشار خون یک طرح ملی است و همهٔ دستگاه‌های کشور و استان درگیر این بسیج هستند و اجرای شایسته و فراگیر این طرح وظیفه مسلم دستگاه‌های مرتبط است.
وی با اشاره به اینکه هنوز برای انجام گسترده کنترل فشارخون مردم یزد جای کار است، گفت: طرح ملی کنترل فشار خون بدون هم افزایی و همکاری بین بخشی ممکن نمی‌شود.
ترحمی خاطر نشان کرد: فرمانداران و بخشداران استان طی ابلاغیه‌ای مؤظف به کمک به بخش‌های متولی طرح کنترل فشارخون هستند و درخصوص اجرای فراگیر این طرح، شهرستان‌ها ارزیابی خواهند شد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گفت: هدف از ارزیابی عملکرد فرمانداری‌ها فقط و فقط کمک به تأمین سلامت همهٔ آحاد جامعهٔ یزد است؛ چراکه فشارخون بالا قابل چشم پوشی نیست و جامعه باید در مورد فشارخون خود مطلع و دغدغه مند باشد.
وی با بیان اینکه بسیج ملی کنترل فشارخون بالا آغازی برای بسیج ملی سلامت و راهگشای دیگر بسیج هاست، گفت: احساس می‌شود این بسیج و هم افزایی برای بررسی و کنترل فشارخون جامعه در بین دستگاه‌ها و بخش‌های مرتبط استان وجود دارد، اما نباید تردید کرد که هنوز هم در این عرصه نیاز به هم افزایی است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد در پایان خواستار شد که استان یزد نه فقط در عرصه ثبت بافت تاریخی بلکه به همین میزان در همهٔ عرصه‌های سلامت برای نزدیک شدن به استانداردهای جهانی تلاش کند.

فعالیت داوطلبانه همهٔ کاربران طرح کنترل فشار خون

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی (‌ره) یزد در این جلسه گفت: هیچ حق الزحمه ای بابت اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون به عوامل اجرایی داده نشده است و همه کاربران و تیم‌ها به طور داوطلبانه در این طرح ملی فعالیت می‌کنند.
محمدرضا میرجلیلی با بیان اینکه علی رغم تبلیغات و حضور گسترده کاربران فشارخون در مراکز خدماتی و محیط‌های شهری، هنوز فشارخون ۲۸۰ هزار نفر در یزد بررسی نشده است.
وی خاطرنشان کرد: در پایان این طرح، شهرستان برتر، ایستگاه برتر، تیم برتر و کاربر برتر در طرح بسیج ملی کنترل فشارخون بالا معرفی می‌شوند.
اجرای بسیج کنترل فشارخون در محلات یزد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی نیز با بیان اینکه تاکنون ۸۵ هزار و ۷۳۶ مورد فشارخون در استان ثبت شده است افزود: شهروندان می‌توانند تنها با ارائه کد ملی خود به مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های بهداشتی ثابت و سیار روستایی و شهری برای کنترل رایگان فشارخون مراجعه کنند.
به گفته محمدرضا دهقانی، در زمان باقی مانده به پایان طرح، تصمیم این است که تیم‌های کنترل فشارخون در محلات حاضر و فشارخون مردم یزد به صورت محله به محله نیز بررسی شود.
دهقانی از افزایش تعداد پایگاه‌های کنترل فشارخون در سطح شهر خبر داد و از دستگاه‌های استان به ویژه هلال احمر و اورژانس خواستار افزایش تعداد تیم‌های خود شد.

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون از ۲۷ اردیبهشت همزمان با سراسر کشور در استان یزد آغاز شده و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.

طرح یاد شده پویش ملی است که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رئیس شورای راهبری آن است وبه دستور رئیس جمهوری تمام دستگاه‌ها ملزم به همکاری با آن هستند، و دبیری شورا به عهده معاون بهداشت وزارتخانه است.
از ۲۰ میلیون جمعیت بیش از ۳۰ سال کشور که فشار خون آنها پایش می‌شود، افراد دارای فشار خون بالا برای دریافت خدمات درمانی به سطوح بالاتر معرفی می‌شوند.
فشارخون به طور طبیعی بر اثر هیجان و فعالیت بدنی بالا می‌رود، اما افرادی که دچار بیماری هستند، هنگام استراحت نیز فشار خونشان بالاتر از حد طبیعی است.
فشار خون افراد ۱۲۰ روی ۸۰، طبیعی است و ۱۴۰ روی ۹۰ فشار خون بالاست.
بیمارستان‌هایی دولتی یزد زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی اداره می‌شوند و در مجموع ۱۳۲ مرکز بهداشتی و درمانی شهری در استان فعالیت دارد.
مجموع واحدهای بهداشتی و درمانی فعال استان ۳۵۲ باب است

استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال ۱۳۹۵، یک‌میلیون و ۱۳۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۵ درصد در ۲۱ شهر و بقیه در روستاها و آبادی‌ها زندگی می‌کنند.

۲۰۸۸/‏‬ ۶۱۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =