پرونده‌های ورودی به دادگستری شهرستان ری ۱۵ درصد افزایش یافت

شهرری- ایرنا- رییس دادگستری شهرستان ری گفت: تعداد پرونده‌های ورودی در سال ۱۳۹۷ به این مجموعه به دلیل افزایش جمعیت و نابسامانی وضعیت اقتصادی ۱۵ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، رسول جلالی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت آغاز هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران تعداد پرونده‌های ورودی به دادگستری ری در سال گذشته را ۹۵ هزار و ۱۷۶ فقره اعلام و اظهار داشت: از این تعداد پرونده ورودی ۹۵ هزار و ۵۰۰ فقره با تعدادی از پرونده‌های مانده سال ۹۶ مختومه شد.

به گفته وی، ۲۴ هزار و ۳۰۰ فقره پرونده در حوزه کیفری و ۳۷ هزار پرونده وارده در دادسرا و ۱۹ هزار پرونده در شورای حل اختلاف شهرستان ری در این مدت تشکیل شد.

رئیس دادگستری ری عنوان کرد: مجموع پرونده‌های ورودی به دادگستری شهرستان ری با افزایش ۲۰ درصدی در پرونده‌های کیفری، ۵ درصدی در حوزه خانواده و ۱۰ درصدی در حوزه حقوقی همراه است.

وی با بیان اینکه این شهرستان در سطح استان تهران و حتی کشور دارای اهمیت ویژه‌ای به لحاظ قدمت تاریخی، فرهنگی و مذهبی است، گفت: ری دارای قدیمی‌ترین دادگستری با ۱۵ شعبه دادگاه عمومی اعم از حقوقی، کیفری و خانواده در حال خدمت به مردم منطقه است.

جلالی از راه اندازی اتوماسیون شورای حل و اختلاف در یک ماه گذشته خبر داد و گفت: با توجه میزان مراجعات و تسریع بخشیدن زمان رسیدگی پرونده‌ها با هدف خدمات‌رسانی بهتر به مردم اتوماسیون شورای حل اختلاف در شهرری راه اندازی شد.

وی در ادامه به راه‌اندازی دادگاه بخش قلعه نو و اهمیت آن در این روستا اشاره و عنوان کرد: راه اندازی این دادگاه به دلیل ممانعت از تردد مردم این منطقه در مسیر کهریزک و شهرری یکی از اولویت‌های مهم و مورد توجه دادگستری شهرستان ری به شمار می‌رود.

بی احتیاطی در رانندگی بیشترین فراوانی پرونده‌ها را تشکیل می‌دهد

رئیس دادگستری شهرستان ری با بیان اینکه ۹۹ درصد پرونده‌های تصادفات منجر به محکومیت می‌شود، گفت: بی‌احتیاطی در رانندگی بیشترین فراوانی پرونده‌ها را در سال ۹۷ داشته که مجموع پرونده‌های وارده در این زمینه در حدود ۲ هزار و ۶۰۰ فقره بوده که منجر به ۶۷ مورد قتل غیرعمد ناشی از تصادف شده است.

وی اظهار داشت: تکریم ارباب رجوع، تحقق عدالت و رسیدگی دقیق و با سرعت در خصوص پرونده‌های وارده از مهمترین اهداف مورد توجه و مهم در این بخش به شمار می‌رود.

جلالی یادآور شد: میزان مراجعات مردمی به دادگستری شهرری در مقایسه با سایر دادگستری‌ها کمتر بوده و شاهد کاهش حضور مردم در این بخش هستیم.

وی اظهار داشت: امسال مطالبه خسارت و احصاء از نظر هزینه دادرسی، اعتراض به آرای شوراها در دعاوی خانوادگی، درخواست مطالبه مهریه و خسارت، تمکین و طلاق توافقی بیشترین درخواست‌ها به شمار می‌رود.

وی در پایان گفت: قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران چهلمین سال تأسیس خود را سپری می‌کند و با مدیریت‌های مختلف نسبت به مؤلفه‌های عملکرد مردمی، انقلابی بودن و مبارزه با فساد همواره در تلاش بوده تا با اجرایی سند تحول آثار آن را در بین مردم ملاحظه کند.

به گزارش ایرنا، یکم تا هفتم تیرماه بمناسبت سالروز شهادت آیت الله دکتر شهید بهشتی (ره) و جمعی از یاران انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) به عنوان هفته قوه قضائیه نامگذاری شده است.

۱۹۷۰/۶۰۰۳

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =