نخست وزیر فلسطین: کنفرانس بحرین بدون حضور فلسطینان مشروعیتی ندارد

تهران-ایرنا- «محمد اشتیه» نخست وزیر فلسطین در واکنش به کنفرانس بحرین که قرار است روز سه شنبه /فردا/ در راستای معامله قرن آمریکا برگزار شود، گفت: این کنفرانس بدون حضور فلسطینان هیچ مشروعیتی نداشته و نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

به نوشته روزنامه القدس العربی، وی در سخنان هفتگی خود در رام الله افزود: کنفرانس منامه به لحاظ محتوایی ضعیف بوده و کنفرانسی عقیم و بدون نتیجه خواهد بود.

اشتیه سطح مشارکت‌ها در این کنفرانس را پایین دانست و افزود: بدون حضور فلسطین کنفرانس بحرین فاقد مشروعیت است.

نخست وزیر فلسطین گفت: هرکس که صلح و شکوفایی برای ملت فلسطین را می‌خواهد باید خواستار توقف غصب و مصادره اموال فلسطینیان باشد و اسرائیل را مجبور به پایان دادن به اشغالگری و شهرک سازی و رفع محاصره غزه کند.

گروه‌های فلسطینی در کرانه باختری نیز در همین راستا خواستار فعالیت‌های اعتراضی مردمی نسبت به کنفرانس بحرین شدند.

گروه‌های فلسطین در نوار غزه نیز اعلام کردند که روز سه شنبه همزمان با آغاز این کنفرانس اعتصاب سراسری در این منطقه و تظاهرات در محکومیت و رد این کنفرانس که هدف آن از بین بردن مساله فلسطین است، برگزار می‌شود.

کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین نیز روز یکشنبه مخالفت خود را با کنفرانس بحرین با شعار "صلح برای شکوفایی" باهدف بررسی جوانب اقتصادی مرتبط با طرح واشنگتن برای صلح میان فلسطین و اسرائیل را اعلام کرد.

این کمیته از همه کشورها و رژیم‌های سیاسی و اقتصادی شرکت کننده در این کنفرانس خواست تا به مواضع فلسطینیان و سازمان آزادیبخش درباره معامله قرن آمریکا احترام بگذارند.

طرح معامله قرن که «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا آن را طراحی کرده و «جرد کوشنر» داماد او، مجری آن است، مبتنی بر واگذاری نیمی از کرانهٔ باختری و بخشی از بیت‌المقدس شرقی به رژیم صهیونیستی است و در مقابل، این رژیم با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانه باختری و نوار غزه موافقت می‌کند و شهر «ابودیس» به جای بیت‌المقدس به عنوان پایتخت فلسطین درنظر گرفته خواهد شد.
همچنین این طرح شامل چشم پوشی فلسطینی‌ها از حق بازگشت به سرزمین خود است که طبق قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است.
«کارشناسان، نشست منامه را زمینه ساز اجرای طرح موسوم به معامله قرن "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا می‌دانند که از سوی "جرد کوشنر" داماد و مشاورش برای اجرایی شدن پیگیری می‌شود. این طرح با واکنش شدید مسلمانان و فلسطینیان رو به‌رو شده و تنش و درگیری با نظامیان رژیم صهیونیستی را در فلسطین از جمله نوار غزه افزایش داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =