۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۲۲:۰۵
کد خبرنگار: 1620
کد خبر: 83367769
۰ نفر

برچسب‌ها

۹۰ درصد از اوراق قضائی در شهرستان ساوه به صورت الکترونیکی ابلاغ می شود

ساوه - ایرنا- رئیس دادگستری شهرستان ساوه گفت: ۹۰ درصد از اوراق قضائی این شهرستان به صورت الکترونیکی به افراد ابلاغ می شود که سبب صرفه جویی در زمان، هزینه ها و نیروی انسانی شده است.

به گزارش ایرنا، «هادی ملکی» روز دوشنبه به مناسبت هفته قوه قضائیه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: اجرای طرح دادرسی الکترونیک اقدامی مناسب از سوی دستگاه قضائی است و با اعمال این رویه علاوه بر جلوگیری از مفقودی، جعل و سو استفاده از اوراق قضائی، روند رسیدگی به پرونده‌ها نیز افزایش یافته است.

وی با تبریک هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر، گفت: اگر برنامه های مورد نظر رئیس قوه قضائیه با همکاری سایر قوا همراه باشد، تحولات مناسبی را در دستگاه قضایی شاهد خواهیم بود و دامنه سلامت این دستگاه برای همه افراد اعم از کارمند تا قاضی نیز افزایش می یابد.

ملکی گفت: کاهش اطاله دادرسی و مدت رسیدگی به پرونده ها، دستور تشکیل شورای حقوق شهروندی و شناخت بیشتر بسترهای فساد در کشور از موارد مورد تاکید رییس قوه قضاییه است که در شهرستان ساوه نیز دنبال می شود.

وی اظهار داشت: میزان پرونده‌های وارده شده به دستگاه قضائی شهرستان ساوه در سال گذشته در مقایسه با سال ۱۳۹۶ به میزان ۶ درصد و همچنین پرونده‌های مختومه در همین زمان سه درصد افزایش داشته است.

ملکی در مورد پرونده‌های کیفری سال گذشته این شهرستان، گفت: ایراد صدمات بدنی و غیرعمدی بر اثر تصادفات رانندگی با ۱۹ درصد، رانندگی بدون گواهینامه با ۱۵ درصد، سرقت منجر به تعزیر با ۱۴ درصد، توهین به اشخاص با ۱۱ درصد، ضرب و جرح عمدی با ۱۱ درصد، حمل مواد مخدر، استعمال و نگهداری آن نیز با ۱۵ درصد، تهدید با هفت درصد و تخریب با چهار و نیم درصد بیشترین پرونده‌های تشکیل شده در سال گذشته بود.

وی در خصوص بیشترین پرونده‌های تشکیل شده در حوزه حقوقی نیز گفت: مطالبه طلب با ۹ درصد و وجه چک نیز با هشت درصد بیشترین فراوانی را داشته‌اند ضمن اینکه ۲۰ درصد از پرونده‌های موجود در شعب شوراهای حل اختلاف شهرستان نیز در سال گذشته در خصوص مطالبه وجه چک بود و مهریه با هفت و طلاق توافقی نیز با ۶ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.

به گفته ملکی، در سال گذشته تنها ۹ درصد از آرای صادر شده از دادگاه‌های حقوقی ساوه از سوی دادگاه تجدید نظر استان نقض شد اما این میزان در سال ۹۶ نیز ۱۰ درصد بود و نقض احکام آرای دادگاه‌های کیفری نیز ۱۱ درصد بود که نشانه کیفیت مطلوب احکام است.

وی همچنین مدت رسیدگی به پرونده‌های وارده حقوقی دستگاه قضائی شهرستان ساوه در سال گذشته را ۵۵ روز و فرایند رسیدگی به پرونده‌های کیفری را نیز ۶۵ روز عنوان کرد و گفت: این زمان نسبت به سایر شهرها و شاخص‌هایی مانند نیروی انسانی موجود در دادگستری ساوه قابل قبول است.

وی افزود: با وجود افزایش ۱۵ درصدی پرونده‌های وارده به شورای حل اختلاف اما ۱۸ درصد از پرونده‌ها نیز مختومه شده و میزان مصالحه و سازش نیز با افزایش ۱۳ درصدی همراه بود.

ملکی گفت: پارسال در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان ساوه ۱۲ هزار و ۸۸ فقره پرونده تشکیل شد و علاوه بر این ۱۹ پرونده در حوزه اراضی ملی، ۱۱ پرونده مرتبط با اسناد موقوفه‌ای و ۳۵۵ پرونده مربوط به طلاق نیز ثبت شد.

رئیس دادگستری شهرستان ساوه در خصوص پرونده تخلفات شهرداری نیز، گفت: رأی این پرونده ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده صادر می‌شود و دلیل زمان بر شدن هم وجود برخی نواقص در پرونده بود اما با قطعیت رأی، اطلاع رسانی خواهد شد.

وی یادآوری کرد: ۲ فقره پرونده دیگر مرتبط با تخلفات شهرداری ساوه در خصوص برخی اتهامات وارده در مرکز استان در حال رسیدگی است که برای یکی از آنها با مبلغ ۱۳ میلیارد ریال تخلف قرار دادرسی صادر و به زودی به دادگاه ارسال می‌شود.

وی همچنین در مورد مشکل شرکت کاریزان خودرو، گفت: بر اساس استعلام‌ها زمین محل احداث این خودروسازی در حوزه شهری قرار دارد و هرگونه ساخت و ساز نیاز به مجوز شهرداری دارد و باید به آرای صادره از کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری و همچنین دیوان عدالت اداری تمکین شود.

وی با هشدار به کسانی که شبانه و غیرقانونی در حاشیه شهر اقدام به ساخت و ساز می کنند، گفت: با قاطعیت از هرگونه ساخت و ساز خارج از محدوده مسکونی و حاشیه شهر جلوگیری می کنیم.

رئیس دادگستری شهرستان ساوه همچنین حمایت از تولید و اشتغال را از برنامه‌های مهم و در دستور کار این دستگاه عنوان کرد و گفت: در سال گذشته پنج جلسه کمیته حمایت قضائی از سرمایه گذاری در ساوه برگزار شد که حاصل آن ۲۳ مصوبه برای حمایت از رفع مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی و تدوام اشتغال و تولید بود.

وی افزود: تلاش دستگاه قضائی همواره بر این مساله مبتنی بوده که هیچ کارخانه‌ای تعطیل نشود و در مواردی هم کمک‌های قابل توجهی از جمله رفع مشکل مطالبه یکی از شرکت‌ها از تأمین اجتماعی انجام شد.
ملکی گفت: رأی پرونده سرقت مسلحانه از طلافروشی در نوبران هم به طرفین ابلاغ شده اما بعد از قطعیت اعلام خواهد شد.

وی همچنین در مورد پرونده قتل مادر و دختر ساوجی نیز، گفت: این پرونده با نظارت دادستان ساوه و تلاش نیروی انتظامی به زودی تعیین تکلیف خواهد شد.

/ ‏۳۰۷۵/‏۶۵۳۹

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =