۴۷۰۰ مددجوی کمیته امداد قزوین دفترچه بیمه دریافت کردند

قزوین - ایرنا - مدیرکل بیمه سلامت قزوین گفت: بیمه مددجویان کمیته امداد به این سازمان انتقال یافته و در سال جاری برای چهار هزار و ۷۰۰ تن از این افراد دفترچه درمانی صادر شده است.

دکتر قاسم بهرامی روز دوشنبه در نشست هم اندیشی با رسانه ها افزود: با توجه به سیاست های اخیر سازمان بیمه سلامت به قشری که توان پرداخت حق بیمه ندارند در سال ۹۸ تفاهم نامه ای با کمیته امداد منعقد شده که همه یک میلیون مددجوی تحت پوشش آن به بیمه سلامت انتقال یابند.
وی اضافه کرد: از طریق این تفاهم نامه ۱۲ هزار مددجوی کمیته امداد قزوین تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند که تاکنون برای چهار هزار و ۷۰۰ تن از آنان دفترچه صادر شده است.
قاسمی با بیان اینکه جهت انتقال بیمه این افراد اعتبارات لازم از سوی دولت به سازمان بیمه سلامت انتقال می یابد گفت: در این راستا سهم قزوین از این اعتبارت مبلغ ۵۰ میلیارد ریال است.
وی ادامه داد: از جمعیت چهل میلیونی تحت پوشش بیمه سلامت در کشور ۸۵ درصد به صورت رایگان بیمه شده و حق بیمه پرداخت نمی کنند و به خاطر همین با رشد هزینه ها در سال های اخیر وابستگی به منابع دولتی برای تعداد عظیمی از بیمه شدگان بیشتر شده است.
قاسمی همچنین با اشاره به اجرای طرح نسخه الکترونیک بدون دفترچه درمانی در مراکز ملکی سازمان بیمه سلامت اظهار داشت: این طرح هم در مراکز ملکی بیمه سلامت و هم تامین اجتماعی در حال انجام است و تا پایان سال جاری به حداقل ۳۰ درصد مراکز طرف قرارداد سازمان نیز تعمیم می یابد.
مدیرکل بیمه سلامت قزوین با بیان اینکه دولت با نسخه الکترونیک به دنبال حذف دفترچه از نظام درمان است گفت: سازمان بیمه سلامت به ازای هر دفترچه هجده برگی بیمه شدگان ۵۰ هزار ریال جهت کاغذ و ۴۰ هزار ریال جهت کارمزد آن پرداخت می کند که اگر جمع این مبلغ را برای صدور سالانه ۲۰ میلیون دفترچه درمانی در قزوین حساب کنیم مبلغی در حد ۱۸ هزار میلیارد ریال می شود.
وی همچنین زندانیان را نیز از دیگر گروه های بیمه شده سازمان بیمه سلامت عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس تفاهم نامه کشوری بین سازمان بیمه سلامت و سازمان زندان ها، افراد زندانی و خانواده آنها تحت پوشش قرار می گیرند و خدمات بستری آنها بر اساس این بیمه است.
مدیرکل بیمه سلامت قزوین افزود: در حال حاضر ۲۶۰ هزار نفر در قزوین تحت پوشش بیمه روستایی هستند که ۷۲ هزار تن از آنان در شهرهای زیر ۲۰ هزار جمعیت و ۷۲ هزار تن در روستاها ساکن هستند.
به گفته بهرامی در بین بیمه شدگان شهری نیز ۵۷ هزار تن از آنان کارمندان دولت بوده و ۱۳۷ هزار نفر بیمه شدگان صندوق رایگان بیمه ایرانیان هستند که سالانه با پرداخت ۲۹۴ هزار تومان به ازای هر نفر تحت پوشش قرار می گیرند.
وی در خصوص وضعیت پرداختی های این اداره کل به بخش های درمانی نیز گفت:
از بین کل بدهی های سازمان به مراکز درمانی، مطالبات بیمارستان های دانشگاهی از سازمان بیمه سلامت تا آذرماه ۹۷ به طور کامل و بخشی از مطالبات دی ماه ۹۷ پرداخت شده و بهمن و اسفند پرداخت نشده است.
بهرامی با بیان اینکه مطالبات بیمارستان های خصوصی هم تا دی ماه پرداخت شده است گفت:
مطالبات داروخانه های خصوصی را هم تا آذرماه ۹۷ تسویه کرده ایم و بخش های سرپایی هم تا آبان ماه ۹۷ تسویه شده است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه اعتبارات سازمان هر سال باید بابت همان سال پرداخت شود در سال ۹۷ برای حساب های بهمن و اسفندماه بدهکاریم که پرداخت آنها مستلزم پرداخت منابع از دولت است.
بهرامی یادآور شد: در سال جاری نیز مطالبات بیمارستان های دانشگاهی و خصوصی به صورت علی الحساب پرداخت و داروخانه ها به طور کامل تسویه شده و تا چند روز آینده طلب اردیبهشت ماه داروخانه ها هم کامل پرداخت می شود.
وی خاطرنشان کرد: با این حساب حدود ۲۰۰ میلیارد ریال از بدهی های سال گذشته سازمان بیمه سلامت در قزوین پرداخت نشده است.
بهرامی افزود: این در حالی است که در مقایسه با سازمان تامین اجتماعی که بیمه شدگان حق بیمه پرداخت می کنند در سازمان بیمه سلامت ۸۵ درصد بیمه شدگان رایگان تحت پوشش قرار گرفته اند و سهم بیمه آنها باید از منابع عمومی کشور پرداخت شود.

۷۳۸۸