دستگاه قضایی در راستای عدالت با صلابت گام بر می دارد

 رشت - ایرنا - رئیس کل دادگستری گیلان  قوه قضائیه را از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: دستگاه قضایی در راستای اجرای عدالت، تضمین امنیت و سلامت جامعه با استواری و صلابت گام بر می دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد سیاوش پور روز دوشنبه در مراسم بزرگداشت هفته قوه قضائیه؛ این قوه را از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و افزود: قضاوت و نظارت بنا به اصل ۱۵۶ قانون اساسی دو وظیفه دستگاه قضائی می‌باشد.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف رئیس جدید قوه قضائیه در گام دوم انقلاب و در مسیرتحول قضائی، تحقق اصل عدالت می‌باشد، افزود: قوه قضائیه در تعامل با سایر قوا و در راستای توسعه توام با عدالت اجتماعی از هیچ کوششی فروگزار نخواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: توسعه توام با عدالت صورت می‌گیرد و امنیت نیز بستری برای تحقق عدالت است و تامین امنیت جامعه نیز با همکاری و تلاش نهادها و سازمان‌های مختلفی محقق می‌شود.

سیاوش پور سرمایه گذاری در استان گیلان را مهمترین عامل رشد و توسعه استان عنوان و بیان کرد: امنیت سرمایه گذار، تامین فضای مناسب و تضمین مسیر توسعه از ملزومات جذب سرمایه بوده و دستگاه قضایی در این راستا همکاری موثری با سازمان‌ها و نهادهای اجرایی داشته است.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به تصویب سه شیوه نامه احیای آب بندان های استان، ساماندهی رودخانه‌ها و شیوه نامه بهره برداری از سواحل و شناگاه ها با همکاری دستگاه قضایی با استانداری گیلان و دیگر دستگاه‌های اجرایی ابراز امیدواری کرد: این اقدامات راهکاری در جهت حفظ منابع طبیعی و افزایش اشتغال در استان به شمار آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیشگیری از وقوع جرم را از اولویت‌های دستگاه قضایی خواند و تاکید کرد: دستگاه قضایی با دقت و حساسیت تغییر کاربری‌های غیر مجاز و ساخت و سازهای غیرقانونی را پیگیری نموده و با متخلفان و متعرضان به حقوق عامه برخورد قانونی می‌کند.

رئیس کل دادگستری استان یادآور شد: تاخیر در برخورد با متصرفان و متجاوزان اراضی ملی و منابع طبیعی موجب وارد شدن خسارات زیادی به اعتماد عمومی مردم شده و ضروری است دادستان‌ها و مسئولان قضایی شهرستان‌ها با اتخاذ تدابیر لازم و نظارت‌های به موقع در صیانت از منابع طبیعی تلاش کنند.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ حدود ۵۰۰ هزار پرونده در چرخه رسیدگی دادگستری استان گیلان قرار گرفته افزود: از این تعداد ۲۸۰ هزار پرونده جدید وارد مراجع قضایی شده است.

وی همچنین افزود: در سال گذشته ۱۳۵ هزار پرونده در شوراهای حل اختلاف استان رسیدگی شده و قریب یک سوم از این پرونده‌ها با تلاش اعضای شورای حل اختلاف به صلح و سازش منجر شده است.

در پایان این مراسم از جمعی از قضات و کارمندان دادگستری‌های سراسر استان با اهدای لوح و هدایایی تقدیر شد.

تقدیر از جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان با حضور احمد سیاوش پور رئیس کل دادگستری و سالاری استاندار گیلان و اعضای شورای تامین استان امروز در سالن همایش‌های امام خمینی (ره) دادگستری کل استان برگزار شد.

۷۲۹۶/‏۲۰۰۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =