مردم زندانیان آزاد شده را در اجتماع بپذیرند

اصفهان - ایرنا - مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان اصفهان گفت: شهروندان در بازسازی شخصیت زندانیان همراه ما باشند به این معنا که زندانی آزاد شده را همچون یک فرد عادی بپذیرند و به او در اجتماع بها دهند.

اسدالله گرجی‌زاده روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: یک فرد زندانی پس از دوران محکومیت خود نیازمند بازگشت به زندگی عادی است و اطرافیان و دیگر اشخاص باید او را بپذیرند و بویژه برای تامین شغل او حمایت کنند.

وی با تاکید بر اینکه خانواده‌های زندانی را نباید بدنام خواند، گفت: تأمین اجتماعی باید به کمک ما بیاید تا بتوانیم زندانی و خانواده‌های آنها را تحت پوشش قرار دهیم.

گرجی‌زاده با بیان اینکه اصفهان دارای ۶.۳ درصد زندان‌ها و زندانیان کشور است، گفت: با بخشش رهبری میزان زندانیان استان ۱۲ درصد کاهش یافت و توانستیم چهار هزار زندانی را آزاد کنیم.
گرجی‌زاده ادامه داد: ۸۸ درصد از زندانیان استان اصفهان بومی، ۴۱ درصدمجرد و ۹۸ درصد مرد هستند و بیشترین جرم‌ها را مواد مخدر با ۳۸ درصد، دزدی ۲۶ درصد و جرایم مالی ۱۲ درصد به خود اختصاص داده است.
وی با تأکید بر افزایش سلامت در زندان‌های استان اصفهان گفت: کارهای برنامه ریزی شده زیادی داریم که در صورت اجرای آن می‌توانیم میزان سلامتی زندانیان را باز هم افزایش دهیم.
مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان اصفهان گفت: ۲ هزار و ۱۶۹ زندانی در این خطه حافظ یک تا سی جزء قرآن کریم هستند و یک هزار و ۶۶ زندانی نیز از دوره‌های ابتدایی تا تکمیلی ادامه تحصیل می‌دهند، پنج مجموعه آموزشی در زندان‌های استان اصفهان فعال است و در یک سال اخیر ۱۹ هزار و ۵۶۶ نفر در دوره‌های مهارت‌های اساسی شرکت کردند و در موارد گوناگون مانند مسائل زندگی و دینی ورزش و غیره را آموختند.

گرجی‌زاده با بیان اینکه هفت هزار و ۲۹۴ زندانی در زندان‌های استان اصفهان مشغول به کارند، گفت: ۲ هزار و ۴۷۳ نفر در زمینه اشتغال مولد، ۲ هزار و ۴۸۷ نفر در خدمات درون زندان و ۲ هزار و ۱۳۳ نفر در زمینه اشتغال همچون صنایع دستی در این مراکز فعال هستند و در مجموع ۴۰ میلیارد ریال حقوق سال گذشته به آنان پرداخت شد.

این مدیر اضافه کرد: آموزش به زندانیان به عنوان یک مقوله جدی در استان اصفهان پیگیری می‌شود و توانستیم در سال گذشته رتبه یک کشوری را در این موضوع کسب کنیم.

به گفته وی زندانیان اصفهان در یک سال اخیر ۱۱ هزار و ۷۳۹ خدمات دندانپزشکی دریافت کردند، ۱۲۵ هزار و ١۶٩ ویزیت پزشکی در این مراکز انجام شد و برای ۹۸ هزار و ۳۲۶ نفر خدمات پرستاری و مشاوره انجام گرفت.
گرجی‌زاده با تأکید بر گسترش زیرساخت‌های در زندان‌های استان اصفهان گفت: پنج هزار مترمربع طرح توسعه‌ای ۲ هزار مترمربع طرح بهسازی انجام‌شده و پنج هزار مترمربع طرح بهسازی در دست کار در مراکز استان گزارش‌شده است.

افتتاح بازداشتگاه موقت اصفهان تا یک ماه آینده

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان اصفهان با بیان اینکه بازداشتگاه موقت در زندان مرکزی اصفهان ضروری است گفت: این مجموعه با گنجایش ۸۰۰ نفر ظرف یک ماه آینده افتتاح خواهد شد تا نفراتی که نزدیک یک ماه باید در زندان موقت باشند با زندانیان دائم در یک جا حضور نیابند.

گرجی‌زاده با اشاره به آغاز عملیات اجرایی در زندان شهرستان شهرضا تصریح کرد: کلنگ این مجموعه به زمین‌خورده است و تا ۲ سال آینده با گنجایش ۷۰۰ نفر افتتاح خواهد شد، همچنین احداث بازداشتگاه شهرستان سمیرم در دستورکار است و این مجموعه ۸۰ نفر گنجایش خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد:، همچنین زندان مرکزی اصفهان باید به بیرون از شهر انتقال یابد و بر همین اساس ۸۰ هکتار در شهر زیار واقع در شرق اصفهان در دست احداث است و با فروش اموال زندان مرکزی دستگرد واقع در غرب اصفهان باید آن مجموعه احداث شود.

وی افزود: ۱۴۵ زندانی در ماه مبارک رمضان امسال که به دلیل مشکلات مالی حبس شده بودند با ۲۳۰ میلیارد ریال بدهی آزاد شدند که ۱۵۰ میلیارد ریال آن کسب رضایت شاکیان رقم خورد.

مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان اصفهان ادامه داد: ۱۱۴ زندانی از اول سال تاکنون به صورت مشروط به دلیل حسن خلق و کارهای آموزشی و فرهنگی توانستند آزاد شوند، ولی هم اکنون یک هزار و ۳۰۰ زندانی به دلیل جرایم مالی با جمع مبلغ بر ۲۵۰ میلیارد ریال در زندان اصفهان حضور دارند که با رضایت شاکیان می‌توانند آزاد شوند.
وی تصریح کرد: سه برابر گنجایش زندان مرکزی اصفهان زندانی در این مرکز وجود دارد و فرسودگی و معایب زیرساختی و عمرانی این مجموعه باید اصلاح شود.

گرجی‌زاده با بیان اینکه در پنج سال گذشته سه درصد از زندانیان آزادشده به دلیل وقوع جرم مجدد به زندان بازگشتند، گفت: تامین شغل مهم‌ترین دغدغه برای چنین افرادی است.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر افتتاح اردوگاه کار در استان اصفهان خاطرنشان کرد: این مجموعه با پنج هزار مترمربع زیربنا در منطقه مبارکه ظرف یک یا ۲ ماه آینده افتتاح می‌شود تا بتوان از آن برای کار زندانیان استفاده کرد.
وی با بیان اینکه هیچ نوع استثنایی برای زندانیان برای ورود به کار قائل نیستیم گفت: هر شخص بنا به علاقه خود می‌تواند یکی از مشاغل در زندان را برگزیند و به آن مشغول شود.

رییس ستاد دیه استان اصفهان گفت: انجمن حمایت از زندانیان استان اصفهان ۱۴ زیر مجموعه دارد و سه هزار و ۳۵۸ خانوار را زیر پوشش خود قرار داده و سال گذشته نزدیک ۲۰ میلیارد ریال به آنان کمک کرد.

هفته قوه قضائیه از اول تیرماه آغاز شد و تا ۷ تیرماه ادامه خواهد داشت.

/ ‏‬ ۶۰۲۲ / ‏‬ ۶۰۲۰

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها