۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۵۴
کد خبرنگار: 1188
کد خبر: 83367607
۰ نفر
۲۴ هزار نفر در خمین زیر پوشش طرح پایش فشار خون قرار گرفتند

خمین - ایرنا - سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی خمین گفت: از ابتدای آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، ۲۴ هزار و ۵۶ نفر از این شهرستان معادل ۸۰ و ۲ دهم درصد از جمعیت شهرستان، در این طرح مشارکت کردند.

به گزارش ایرنا، دکتر «جواد جواهری» روز دوشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: ۱۵ هزار و ۵۹۶ نفر از این افراد به مراجعه به مراکز بهداشتی میزان فشار خون خود را در سامانه سیب ثبت کردند.
وی ادامه داد: فشار خون هشت هزار و ۴۶۱ نفر نیز با مراجعه به ۳۲ پایگاه سیار توسط ۸۷ کاربر اندازه گیری شد.
سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی خمین اظهار داشت :۱۲ هزار و ۹۹۲ نفر در شهر و ۱۱ هزار و ۶۴ نفر در روستاهای این شهرستان تحت پوشش طرح بسیج ملی کنترل فشار خون قرار گرفتند.
جواهری گفت: سه هزار و ۶۲۰ نفر از مراجعه کنندگان مشکوک به فشار خون بالا تشخیص داده و برای درمان و مراقبت به پزشک معرفی شدند و ۱۱۰ بیمار مبتلا به فشار خون بالا نیز شناسایی شدند.
وی افزود: فشار خون ۳۰ هزار نفر از جمعیت این شهرستان باید اندازه گیری شود و انتظار می رود تا پایان این طرح، فشار خون تمام افراد در نظر گرفته شده کنترل شود.
سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی خمین ادامه داد: فشار خون افراد در ۷۰ مرکز بهداشتی، خانه بهداشت و پایگاه سلامت و ۳۲ پایگاه سیار اندازه گیری می‌شود.
جواهری تصریح کرد: ۶ متخصص داخلی و قلب به منظور مراقبت و درمان بیماران شناسایی شده در کلینیک بیمارستان امام خمینی (ره) در نوبت‌های صبح و عصر به افراد معرفی شده خدمات ارایه می‌دهند.
وی گفت: در دوره دوم اجرای طرح تحول نظام سلامت بر حوزه بهداشت تاکیده شده و پزشک خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک نیز در راستای تقویت این حوزه راه اندازی شد.
سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی خمین ادامه داد: بیماری‌های غیر واگیر همچون فشار خون بالا و دیابت آسیب‌های جبران ناپذیری را به بیماران وارد و هزینه‌های زیادی را به حوزه درمان کشور تحمیل می‌کند.
جواهری اظهار داشت: جمعیت کشور در سنین میانسالی و ۳۰ سال به بالا با خطر ابتلا به بیماری دیابت و فشار خون مواجه است.
وی یادآور شد: مرحله اول طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با محوریت اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه نسبت به فشار خون از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد در این شهرستان اجرا شد.
سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات درمانی خمین گفت: مرحله دوم این طرح با محوریت اندازه پایش فشار خون از ۱۶ خرداد امسال آغاز شده و تا ۱۵ تیر ادامه دارد.
جواهری خاطرنشان کرد: مسئولان، دستگاه‌های دولتی، دانشجویان رشته‌های پزشکی، سازمان های مردم نهاد در اجرای کامل این طرح در خمین تعامل خوبی داشتند.
وی گفت: ۱۳ درصد از جمعیت خمین دارای فشار خون بالا هستند و با توجه به اینکه نیمی از جمعیت شهرستان از بیماری فشار خون خود اطلاعی ندارند، شمار این بیماران به ۲۶ هزار نفر افزایش پیدا می‌کند.
خمین از توابع استان مرکزی ۱۰۵ هزار نفر جمعیت دارد و دارای یک بیمارستان با خدمات درمانی و بستری است.
/‏۳۰۷۵/‏۹۹۳۰