۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۱
کد خبرنگار: 993
کد خبر: 83367564
۰ نفر
استفاده هوشمندانه از آب موجب صرفه جویی می شود

بوشهر- ایرنا- سرپرست شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر گفت: صرفه جویی تنها با استفاده موثر و هوشمندانه از آب و با مشارکت همگانی میسر می شود.

حسین باشی زادگان روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: کاهش منابع آب شیرین یکی از بحران‌های جهانی در قرن بیست و یکم است و به طور تقریبی همه کشورهای جهان برای حل ین بحران به دنبال یافتن راهکارهایی هستند.

وی بیان کرد: موقعیت جغرافیایی و اقلیم حاکم بر ایران باعث شده تا همواره از لحاظ منابع آبی وضعیت ناپایداری را تجربه کنیم.

باشی زادگان افزود: تلاش برای مدیریت مصرف آب در ایران قدمتی دیرینه دارد و سازه‌های آبی باستانی سیراف، گلوکلات جم، و قنوات و آبگیرهای دشتستان نشان از تلاش نیاکان ما در حفظ و بهره وری هر چه بیشتر از این نعمت خدادادی است.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر گفت: با توجه به اقلیم کم آب کشور برای رشد و توسعه باید با منابع در دسترس سازگار شد برهمین اساس سیاست‌های جدید وزارت نیرو در قالب برنامه سازگاری با کم آبی تببین و تدوین شده است و در این برنامه، مدیریت مصرف و افزایش بهره وری یکی از ارکان اساسی است.

وی افزود: ارائه و تصویب برنامه جامع سازگاری با کم آبی استان بوشهر به عنوان اولین استان در سطح ملی و پذیرش ۲۸ طرح از تجارب موفق از بوشهر در رویداد ملی سازگاری با کم آبی نشان از اهتمام صنعت آب و دستگاه‌های اجرایی مرتبط استان در تدوین این برنامه است.

باشی زادگان اظهار داشت: در دهه‌های اخیر با کاهش بارندگی و آورد رودخانه‌ها از یک سو و افزایش جمعیت استان از سوی دیگر، سرانه دسترسی شهروندان به آب کاهش چشمگیری داشته است.

وی افزود: بر اساس شاخص‌ها سرانه منابع آب تجدید پذیر برای هر نفر در استان بوشهر ۸۳۰ متر مکعب در سال است که این رقم در رده تنش آبی مزمن (سومین درجه از چهار درجه تنش آبی) قرار می‌گیرد.

باشی زادگان بیان کرد: وابستگی حدود ۹۰ درصد از آب آشامیدنی استان بوشهر به استان‌های همجوار که با مشکلاتی در زمینه تامین آب روبه رو هستند، بخش دیگری از ناسازگاری‌های بخش آب است.

سرپرست شرکت سهامی آب منطقه‌ای بوشهر گفت: مدیریت مصرف با مشارکت مردم و دولت امکان پذیر است و در بخش آشامیدنی اقداماتی چون بهره برداری از سد تنگ ارم، ساخت سدهای مخزنی باغان و دشت پلنگ با تخصیص شرب، اجرای طرح نکاشت، حفر چاه‌های آب شرب، قطع انشعابات باغ شهری‌ها و ساخت آب شیرین کن های جدید در دست اجراست.

وی افزود: در بخش کشاورزی نیز ساخت پنج سد بزرگ و ۱۲ سد کوچک که موجب مهار ۵۱۰ میلیون مترمکعب از روان آب‌های ورودی و تولیدی استان می‌شود، اصلاح شیوه آبیاری نخیلات استان، توسعه گلخانه‌ها و توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در باغ ها و مزارع بخشی از طرح‌های اجرایی است.

۶۰۴۷/‏۶۰۴۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =