۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۱
کد خبرنگار: 1029
کد خبر: 83367561
۰ نفر
هوای اراک برای دومین روز متوالی در وضعیت ناسالم قرار گرفت

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: کیفیت هوای این کلانشهر برای دومین روز متوالی به دلیل افزایش غلظت ذرات معلق در وضعیت ناسالم برای گروه‌های سنی حساس قرار گرفت.

«رضا میرزایی» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس اطلاعات به دست آمده از مرکز پایش هوای استان، شاخص کیفیت هوای اراک در ۲۴ ساعته گذشته ۱۰۹ بود که بیانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: آسمان اراک مملو از گرد و غبار است و ذرات معلق کمتر از ۲ و نیم میکرون فراتر از حد مجاز است.

میرزایی افزود: روز گذشته نیز بر اساس اطلاعات به دست آمده از مرکز پایش هوای استان، شاخص کیفیت هوای اراک ۱۱۲ بود که بیانگر کیفیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده است.

وی اظهار داشت: میزان آلاینده در روز گذشته ذرات کمتر از ۲ ونیم میکرون بوده و این آلاینده صبح روز یکشنبه به ۳۹ میکروگرم بر مترمکعب رسید که فراتر از استاندارد زیست محیطی بود.

میرزایی ادامه داد: گروه‌های حساس جامعه شامل کودکان، افراد مسن، زنان باردار و بیماران قلبی عروقی و تنفسی از انجام فعالیت بدنی در شرایط ناسالم هوا خودداری کنند.

کلانشهر اراک با ۵۲۰ هزار نفر جمعیت به لحاظ اقلیمی از سه سمت با کوه محصور شده و از یک سمت نیز با تالاب کویری میقان همجوار است.
وجود کانون‌ها و چشمه‌های غبار نمکی در تالاب کویری میقان اراک یکی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این کلان شهر است و با کمترین وزش باد ریزگردها با منشأ محلی قابلیت انتقال در هوای اراک را دارند.
تالاب میقان مهمترین کانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مرکزی است که مساحت این کانون ۱۲ هزار هکتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هکتار ۱۰۰ تن در سال است.

۶۹۹۱/‏۳۰۷۵