نیمی از جمعیت هدف اردبیل تحت پوشش طرح  کنترل فشار خون قرار گرفتند

اردبیل- ایرنا- معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: نیمی از جمعیت هدف در طرح بسیج ملی کنترل و سنجش فشار خون تحت پوشش قرار گرفته اند.

دکتر بابک نخستین روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگاران با اشاره به ادامه اجرای این طرح تا روز ۱۵ تیرماه گفت: پیش بینی می شود از میان ۶۳۰ هزار نفر از جمعیت هدف این طرح در استان اردبیل، فشار خون ۷۵ درصد از جمعیت هدف در سطح استان مورد سنجش قرار گرفته و اطلاعات آن در سامانه مربوطه ثبت شود.

وی بیان کرد: برای سنجش فشار خون شهروندان استان اردبیل ۲۲۱ ایستگاه فعال با ۸۲۵ نفر به کار گیری شده و علاوه بر این ۶۳۲ مرکز بهداشت، خانه بهداشت و پایگاه بهداشتی نیز در اجرای طرح مشارکت دارند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین اعلام کرد: بر اساس سنجش های اولیه به ثبت رسیده، ۶۲ درصد از مردم استان اردبیل فشار خون نرمال دادند و حدود ۳۴.۵ درصد نیز مستعد و مبتلا به فشار خون هستند.

وی ادامه داد: البته این آمار قطعی نیست و پس از پایان زمان اجرای طرح در ۱۵ تیرماه و پالایش داده های جمع آوری شده، نسبت به شناسایی و ارتباط با افراد مستعد به بیماری فشار خون برای درمان در مراحل بعدی اقدام خواهد شد.

نخستین اضافه کرد: در سطح کشور به خصوص در استان اردبیل در شیوع بیماری فشار خون وضعیت مطلوبی نداریم به طوری که برابر آمار موجود، از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۶ میزان شیوع فشار خون در ایران و استان اردبیل سه برابر شده است.

وی سبک زندگی ناسالم، تغذیه نادرست، کم تحرکی، زندگی شهرنشینی و مصرف بالای نمک را از جمله علل شیوع فشار خون عنوان کرد و افزود: هدف سند ملی سنجش فشار خون این است که ۲۵ درصد از میزان بروز بیماری های قلبی و عرقی کم شده و به این ترتیب بار زیادی از هزینه تحمیلی به خانواده ها و نظام درمانی کشور کاهش یابد.

وی همچنین از همراهی مردم استان اردبیل در اجرای این طرح ملی قدردانی کرده و از کلیه افراد ۳۰ سال به بالا، زنان باردار ۱۸ سال به بالا و بیماران کلیوی ۱۸ سال به بالا برای مشارکت در طرح ملی سنجش فشار خون در سطح استان دعوت کرد.

معاون امور بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین گفت: شهروندان استان می توانند با مراجعه به پایگاه های سیار و ثابت مراکز بهداشتی و درمانی، در این طرح مشارکت کرده و میزان فشار خون خود را به صورت رایگان مورد ارزیابی و سنجش دقیق قرار دهند.

وی بیان کرد: در مرحله بعدی اجرای این طرح، شهروندانی که فشار خون آنها بالا تشخیص داده شده، برای سنجش دوباره فراخوان شده و در صورت تکرار فشار خون بالا، پرونده درمانی برای آنها تشکیل شده و به پزشک ارجاع داده شده و زیر نظر پزشکان مورد درمان قرار می گیرند.

به گزارش ایرنا، طرح ملی سنجش فشار خون در دو مرحله از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز شده است و در مرحله نخست که تا ۱۵ خرداد ادامه داشت، اهمیت این طرح به صورت گسترده در جامعه اطلاع رسانی شد.

اجرای مرحله دوم این طرح که به مدت یک ماه تعیین شده است، از روز ۱۵ خردادماه آغاز شده و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.

۱۹۰۵/‏‬ ۱۲۵۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =