۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۵۴
کد خبرنگار: 1428
کد خبر: 83367546
۰ نفر

برچسب‌ها

کینی حران برنده تقابل با شبکه آب شهری ملکشاهی

ایلام – ایرنا – چشمه معروف به کینی حران در نزدیکی شهر ارکواز با دارا بودن گواراترین و زلاترین آب شرب ،برای مردمان ملکشاهی و حیات وحش منطقه زندگی بخش و امید آفرین است.

به گزارش ایرنا، طی چند سال گذشته به موازات افزایش مشکلات تأمین آب شهر ارکواز شهرستان ملکشاهی میزان مراجعه و بهره گرفتن اهالی از یکی از چشمه‌های آب این شهرستان افزایش یافته است.

کمتر کسی در ملکشاهی است که کینی حران را نشناسد و یا طعم گوارای آن‌را نچشیده باشد، این چشمه آب زلال و گوارا هر روز محل مراجعه مردمی است که با طی چند کیلومتر مسیر سنگلاخ پیاده و سواره به چشمه موسوم به کینی حران آمده و آب شرب خانوار خود را از این چشمه طبیعی تأمین می‌کنند.

بی شک نامناسب بودن شبکه آب شهری ارکواز در مراجعه اهالی به کینی حران نقش دارد اما این همه ماجرا نیست سلامت و غنای آب این چشمه به قدری مناسب است که در هر شرایطی اهالی استفاده آشامیدنی از آن را ترجیح دهند.

اهالی ملکشاهی تمایل دارند که آب آشامیدنی و آب مورد نیاز برای چای و پخت غذا را از این چشمه تأمین کنند به همین علت در کنار افرادی که خود برای آوردن آب مصرفی به چشمه مراجعه می‌کنند دهها نفر از اهالی منطقه نیز اقدام به انتقال و فروش آب کینی حران به دیگر اهالی ارکواز می‌کنند.

البته استفاده از آب کینی حران بدون مشکل هم نیست که نداشتن راه مناسب موجب نارضایتی اهالی شده است.

یکی از معتمدین منطقه می‌گوید: یکی از مشکلات دسترسی به کینی حران وجود چند کیلومتر جاده خاکی و البته سنگلاخی است که می‌توان با کمترین هزینه ممکن بهسازی شود.

کرم اله کریمی اظهار داشت: آب این چشمه از قدیم الایام مورد توجه مردم بوده به نحوی که علاوه بر مصارف شرب برای مصارف کشاورزی، دام و حیات وحش منطقه نیز حیاتی بوده است.

وی افزود: همه می‌دانند که تفاوت آب کینی حران با آب شرب شهری و حتی چشمه‌های اطراف خیلی زیاد است بنابراین از تمامی نقاط شهرستان برای بردن آب کینی حران به این منطقه می آیند.

فرماندار ملکشاهی در گفت گو با خبرنگار ایرنا ضمن ارائه گزارشی از وضعیت آب شرب شهرستان گفت: از سال گذشته روند تکمیل پروژه آبرسانی از سد چم گردلان و احداث آب شیرین کن تسریع یافته و در آینده نزدیک بخشی از مشکلات کمی و کیفی آب شهرستان مرتفع می‌شود.

محمد تاسمه همچنین در خصوص بهسازی راه دسترسی به چشمه حران قول مساعد داد از طریق دستگاه‌های ذیربط این امر محقق شود.

در هر حال هدف از این مطلب گزارشی از کینی حران بود که چگونه این چشمه زیبا سخاوتمندانه و یک تنه برای مردمان دیار ملکشاهی و حیات وحش منطقه زندگی بخش و امید آفرین است.

این چشمه در دامنه کبیرکوه می‌تواند به عنوان یک پدیده طبیعی محلی برای توسعه گردشگری طبیعی منطقه نیز مورد استفاده قرار گیرد.

شهرستان ۲۲ هزار نفری ملکشاهی در ۳۵ کیلومتری جنوب ایلام قرار دارد، این شهرستان شامل ۲ بخش گچی و مرکزی، سه شهر ارکواز، دلگشا و مهر و ۲۳ روستا است.

۷۱۷۹/‏۶۰۳۴

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =