۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۰۴
کد خبرنگار: 851
کد خبر: 83367542
۰ نفر

برچسب‌ها

کشف پناهگاه دستکند تیموری در خانه یک گیلانی

رشت - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: گزارش های مردمی منجر به کشف یک پناهگاه دستکند تیموری در ملک شخصی یک روستایی در شهرستان سیاهکل واقع در شرق استان شده است.

شهرود امیرانتخابی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پناهگاه دستکند که دومین معماری دستکند استان از سال گذشته تا کنون است در دل یک تپه طبیعی و در ملک شخصی یکی از اهالی روستا قرار دارد و متعلق به دوره ایلخانی و تیموری است.
وی اظهار داشت: با توجه به درخواست اهالی یکی از روستاهای ییلاقی شهرستان سیاهکل مبنی بر احتمال وجود یک پناهگاه یا غار در بافت تاریخی روستا و پیگیری موضوع توسط استانداری گیلان، بازدید های اولیه از محل مورد نظر انجام شد.
وی ادامه داد: با توجه به شواهد موجود، مقرر شد مجوزهای لازم از پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی برای گمانه زنی و بازگشایی فضای مورد نظر اقدام شود که در این راستا پس از اخذ مجوز های لازم، تیمی از کارشناسان به محل مورد نظر اعزام شده که پس از کاوشِ یک گمانه و بازگشایی دهانه موجود با بقایای معماری یک پناهگاه دستکندِ ارزشمند مواجه شدند.
امیرانتخابی افزود: پناهگاه یادشده دارای مساحت تقریبی ۳۹۰ مترمربع و طول تقریبی ۹۸ متر است و ارتفاع آن در بخش های مختلف، متنوع بوده و از حدود یک متر در محدوده ورودی تا حدود چهار متر در بخش های میانی متغیر است.
وی اضافه کرد: معماری فضای مکشوفه کاملاً دستکند بوده و از هیچ گونه مصالحی برای ایجاد فضا در ساخت آن استفاده نشده و به نظر می رسد از آن به عنوان پناهگاه و مأمنی در مواقع اضطراری و خطر استفاده می شده است.
به گفته امیرانتخابی این دومین معماری دستکند است که از سال گذشته تاکنون در مناطق ییلاقی شهرستان سیاهکل کشف شده اما تعیین قدمت دقیق تر، نیازمندِ اجرای کاوش های باستان شناسی در این محدوده است.
وی افزود: با توجه به اهمیت و ارزش اثر فوق مقرر شده در ابتدا نسبت به تهیه اضطراری پرونده و ثبت اثر در فهرست آثار ملی کشور اقدام شود و به موازات آن نیز، پیگیری اخذ اعتبار و مجوز های لازم برای آغاز کاوش های باستان شناسی انجام شود.
وی تصریح کرد: دورنمای اجرای طرح نیز آماده سازی اثر برای بازدید گردشگران، با محوریت تمهیدات حفاظتی و تلاش برای توسعه پایدار گردشگری در روستای مذکور خواهد بود.
یک هزار و ۸۰ اثر تاریخی از گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

۱۸۸۱/‏۲۰۰۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =