برداشت و خرید تضمینی کلزا در آذربایجان غربی آغاز شد

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی گفت: برداشت و خرید تضمینی دانه روغنی کلزا در سراسر استان آغاز شد.

رسول جلیلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تعاون روستایی مباشر خرید کلزا در استان است، افزود: پیش بینی می‌شود امسال بیش از ۱۴ هزار تن کلزا در آذربایجان غربی از سطح پنج هزار و ۳۰۰ هکتار برداشت شود.

وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی دانه روغنی کلزا ۳۴ هزار ۳۹۸ ریال است، اظهار داشت: پیش بینی می‌شود پلدشت، بوکان، نقده، میاندوآب، پیرانشهر، شاهیندژ و سلماس بیشترین خریدها را دارا باشند.

وی اضافه کرد: امسال بذر یارانه ای به کشاورزان ارائه شده و دستگاه های زیست کارنده و هد برداشت نیز به صورت یارانه ای در اختیار زارعان قرار داده شده است.

جلیلی گفت: کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی نیز در این راستا برگزار شده و انواع کودهای مورد نیاز پاییزه و بهاره برای متقاضیان تامین شده است.

وی با بیان اینکه انواع سموم حشره کش و مورد نیاز نیز به کشاورزان ارائه و نظارت‌ها بر کاشت، داشت و برداشت انجام شده است، افزود: در تمامی مزارع ارقام هیبریدی و گواهی شده کشت شده و به تمامی شهرستان ها ارقامی یکسان برای زارعان ارائه شده است.

رییس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی ادامه داد: بذرهای ارائه شده به کشاورزان هم تولید داخلی بوده و هم هیبرید خارجی هستند که از فرانسه و آلمان وارد شده است.

پارسال هشت هزار و ۱۹۷ تن کلزا از زارعان استان خریداری شد که پیش بینی ها بیانگر افزایش دو برابری محصول است.

کلزا از جمله محصولات مهم روغنی به شمار می رود که در سال های اخیر مورد توجه جدی مسوولان قرار گرفته اما هنوز جایگاه خود را جهت بهبود الگوی کشت در بین کشاورزان پیدا نکرده است؛ محصولی راهبردی که می تواند در حل مشکلات اقتصاد مادر آذربایجان غربی / کشاورزی / و کاهش مصرف آب نقش آفرین باشد.

کشت کلزا که از سالیان دور گذشته در کشورهای اروپایی رواج داشته تنها چند سالی است که به صورت گسترده در ایران و آذربایجان غربی کشت می شود و کارشناسان معتقدند که کشت آن در مدت زمان کوتاهی در این استان مستعد توسعه می یابد. کشاورزان با توجه به خشکسالی های پی در پی، کمبود آب و تغییر شرایط اقلیمی باید به سمت کشت های استراتژیک با آب بری کم حرکت کنند که یکی از این محصولات دانه های روغنی از جمله کلزاست.

۷۱۲۵/‏۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =