سرنگون کردن پهپاد آمریکایی به کمک دانش اندازه‌شناسی بود

تهران-ایرنا- رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: با توجه به اتفاقات جدید در جهان در حوزه اندازه‌گیری نیاز است گام‌های موثری برداشته شود، البته کشور پیش از این نیز به این موضوع توجه داشته است، به عنوان مثال حادثه‌ای که در روزهای اخیر اتفاق افتاد و پهپاد آمریکایی در آسمان کشور مورد اصابت قرار گرفت، با استفاده از علم اندازه‌شناسی بود.

نیره پیروزبخت روز دوشنبه در یازدهمین همایش روز جهانی اندازه‌شناسی در دانشگاه صنعتی شریف افزود: اندازه‌شناسی به عنوان دانش در زندگی جوامع اثر بخشی زیادی دارد اما از اهمیت آن به طور کامل اطلاع نداریم بنابراین در قانون تقویت و توسعه سازمان ملی استاندارد اندازه‌شناسی به عنوان یکی از ارکان مهم انتخاب شده است.

وی ادامه داد: در زمینه اندازه‌گیری به مواد قانونی و مقررات خاصی تاکید شده که نیازمند توجه مسئولان است، همچنین با انجام مطالعات تطبیقی بر روی کشورهای توسعه یافته مشخص شد یکی از عناصر پیشرفت توجه به موضوع اندازه‌شناسی است.

وسایل اندازه‌شناسی بومی‌سازی می‌شود

رییس سازمان ملی استاندارد گفت: به دلیل تحریم‌ها مشکل کمبود وسایل اندازه‌شناسی در کشور وجود دارد که گام‌هایی برای بومی‌سازی این وسایل برداشته می‌شود.

وی اظهار داشت: نظام حاکم بر کشورهای پیشرفته، سرمایه‌داری است و باید مراکز اندازه‌شناسی تحت نظر افراد حقوقی اداره شود اما بر خلاف سیستم موجود، این مراکز تحت نظارت دولت است که نشاندهنده اهمیت موضوع اندازه‌شناسی است.

پیروز بخت تصریح کرد: امروزه یکی از موارد مهم در کشور موضوع حقوق شهروندی است که بسیار به حوزه اندازه‌شناسی و حق‌الناس مربوط می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت موضوع حق‌الناس و اندازه‌شناسی گفت: از جمله اقدامات سازمان ملی استاندارد در حوزه وسایل سنجشی ایجاد بسترهای لازم برای رعایت بیشتر حق‌الناس و وجود تجهیزات نوین اندازه شناسی است.

رئیس سازمان استاندارد ادامه داد: در حال حاضر نیاز است به طور جدی وارد مقرارات جدید اندازه‌گیری شویم و اگر به این مباحث جدید(یکاهای جدید SI) توجه نشود، در بسیاری از حوزه‌ها دچار مشکلات می شویم.

رئیس سازمان استاندارد با اشاره به فعالیت‌های اخیر سازمان ملی استاندارد در حوزه یکاهای بین‌المللی جدید گفت: در سال‌های اخیر در اجرای سیستم بین‌المللی یکاهای جدید مرکز اندازه شناسی مذاکرات ویژه ای برای شناساندن این علم به دانشگاه‌ها و وزارت آموزش و پرورش داشته و همچنین کارگاه‌های مختلفی در راستای تغییرات کتب مدارس و دانشگاه ها انجام شده است.

وی اضافه کرد: اقدامات در حوزه محصولات پیش بسته‌بندی با همکاری تعزیرات حکومتی، کنترل اوزان در بازار و ناظرهای سوخت، حمایت از تاسیس آزمایشگاه‌های مرجع برای کنترل کنتورهای آب و گاز و فعالیت هایی در راستای نظارت بر لیزر از اقدامات موثر سازمان ملی استاندارد در این حوزه است.

پیروزبخت گفت: همچنین در حوزه اندازه‌شناسی مذاکراتی با کشورهای آلمان، بوسنی هرزگوین، سوئد و ترکیه انجام شده است.

رئیس سازمان ملی استاندارد تصریح کرد: در سطح مشکلات کشور سیاستگذاران و مسئولان باید به حوزه استانداردسازی توجه ویژه داشته باشند که تاکنون نیز همکاری‌های لازم داشته اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =