۳۲ درصد آب شرب در شبکه آبرسانی نیشابور هدر می رود

مشهد- ایرنا- مدیر شبکه آب و فاضلاب نیشابور گفت: حدود ۳۲ درصد آب شرب این شهر به دلیل فرسودگی شبکه آبرسانی هدر می رود.

محمد سلطانی روز دوشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب افزود: هدر رفت واقعی آب در شبکه آبرسانی شهر نیشابور ۱۸ تا ۲۰ درصد و هدر رفت ظاهری ۱۰ تا ۱۲ درصد است.
وی اظهار داشت: ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر از شبکه آبرسانی این شهر با قدمت بیش از ۳۰ سال فرسوده است و پارسال بیش از ۱۰ کیلومتر این شبکه اصلاح گردید که برای هر متر آن یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال هزینه شد.
وی گفت: سال گذشته ۲ هزار و ۵۰ فقره نوسازی انشعاب انجام شد که هر مورد بیش از سه میلیون ریال هزینه داشت و برای هر متر مربع آسفالت شکافی ۷۵۰ هزار ریال به شهرداری پرداخت شد.
سلطانی افزود: پارسال با انعقاد قرارداد نشت یابی به صورت هوشمند و پیمایش مسیرهای آب رسانی ۱۵۰ فقره نشت پنهان در شبکه شناسایی و از این محل ۱۰ لیتر در ثانیه صرفه جویی گردید.
وی اظهار داشت: با اجرای طرح تعدیل فشار در شبکه آبرسانی شهر نیشابور حدود یک درصد هدر رفت آب در شبکه کاهش یافت.

وی گفت: پنج طرح منطقه بندی شبکه آب رسانی در شهر نیشابور از ۶ سال قبل آغاز شده که به دلیل کمبود اعتبارات هنوز به اتمام نرسیده است و برای تکمیل آنها ۷۰۰ میلیارد ریال مورد نیاز است.
سلطانی با بیان اینکه هزینه هر متر مکعب آب برای مشترکین ۱۱ هزار ریال است که یک سوم قیمت تمام شده می‌باشد افزود: صرفه جویی در مصرف آب یک اقدام فرهنگی می‌باشد و وضعیت منابع آب در شهرهای نیشابور و خرو بحرانی است.
وی اظهار داشت: کسری آب در نیشابور در زمان اوج مصرف ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر در ثانیه است که برای رفع این نیاز راه اندازی چاه‌های فوشنجان در دستور کار قرار دارد که حدود ۱۲۵ لیتر به توان شبکه می‌افزاید.
وی گفت: به علت فراوانی نزولات جوی در سال جاری این تصور برای عموم پیش آمده که کمبود آب برطرف شده است در حالی که اینگونه نیست و طی ۱۰ سال گذشته عمق چاه‌ها از ۱۵۰ متر به ۲۷۰ متر رسیده که سال‌ها طول می‌کشد نزولات جوی به سفره‌های آب نفوذ کند.
سلطانی افزود: میزان بدهی این شرکت به پیمانکاران ۱۵۰ میلیارد ریال و میزان مطالبات ۱۱۰ میلیارد ریال است و تعداد مشترکان این شبکه در سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ مشترک و امسال ۶۰۰ مشترک افزوده شده است.
وی اظهار داشت: سال گذشته با اجرای برنامه های فرهنگی در مساجد، مدارس و کودکستان‌ها از قبیل طرح بانوی آب و مسابقات نقاشی، شاهد کاهش سرانه مصرف مشترکین بودیم به طوری که سرانه مصرف خانگی آب شرب در استان ۱۱ تا ۱۳ متر مکعب و در نیشابور حدود ۱۱ متر مکعب است.
شهر نیشابور دارای پنج مخزن آب شرب با ظرفیت ۵۷ هزار متر مکعب می‌باشد.
آب شرب مورد نیاز شهر نیشابور از ۵۲ حلقه چاه با ظرفیت یک میلیون و ۸۰۰ متر مکعب برای یکصد هزار مشترک تأمین می‌شود.
شهرستان ۴۵۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.
۹۸۶۹ / ‏‬ ۶۰۵۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =