معاون شهردار تهران: شورایاری ها به جایگاه اصلی خود باز می گردند

تهران-ایرنا- معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران و نیز رئیس ستاد و هیات اجرایی پنجمین دوره انتخابات شورایاری های پایتخت با اشاره به مصوبه اخیر شورای اسلامی درباره نقش نظارتی شورایاری ها بر مدیریت شهری گفت: با این رویکرد شورایاری ها به جایگاه اصلی خود باز می گردند.

محمدرضا جوادی یگانه روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: فارغ از مسائل قانونی، مصوبه اخیر شورای اسلامی شهر تهران درباره شورایاری ها ۲ موضوع را از هم تفکیک و در بخشی دخالت شورایاری ها در امور اداری، مالی و اجرایی مدیریت شهری به ویژه در سطح نواحی را ممنوع کرده است.

وی گفت: این مصوبه در بخش دیگر وظایف متعدد نظارتی و مشورتی را برای شورایاری ها تعیین کرده است که مدیریت شهری شامل شهرداری و شورای شهر موظفند در تصمیم‌هایی که صرفاً جنبه محله ای دارد، نظر شورایاری ها را اخذ کند.

رئیس ستاد پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌های شهر تهران افزود: با این رویکرد، عملاً شورایاری ها به جایگاه اصلی خود که ارائه مشورت به مدیریت شهری است، باز می گردند.

جوادی یگانه با تاکید بر شفاف سازی نقش و جایگاه شورایاری ها در مدیریت شهری گفت: این انتخابات به دنبال دخالت و مشارکت مردم در تصمیم گیری ها در سطح محلات است که اقداماتی باید در این زمینه انجام شود.

وی اظهارداشت: حداقل ۲ دهه است که شهردار با رای غیرمستقیم شهروندان انتخاب می شود بنابراین مردم به نقش خود در تعیین شهردار و اینکه شهردار می‌تواند شهر را انسان محور یا خودرو محور اداره کند، پی برده اند.

جوادی یگانه با اشاره به چگونگی مشارکت شهروندان در اداره شهر بیان کرد: در حال حاضر شهروندان اعضای شورای شهر را انتخاب می‌کنند و اعضای شورا نیز شهردار را بر می گزینند و بر روند کار شهرداران مناطق، معاونان و سازمان های تابعه نظارت می‌کنند اما اینکه شهروندان در حوزه مدیریت محله ای و اداره محله خود نظر داشته باشند، با شورایاری ها محقق می شود و ما به دنبال دستیابی به این هدف هستیم.

وی، شورایاری ها را فرصت ارزشمندی برای مدیریت شهری و شهروندان به منظور حضور در سطح شهر دانست و ابراز امیدواری کرد که پنجمین دوره انتخابات شورایاری ها با مشارکت حداکثری شهروندان برگزار شود.

بازبینی مدیریت سرای محلات

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران همچنین با اشاره به اینکه بازبینی مدیریت سرای محلات در حال انجام است، گفت: بعد از انتخابات تلاش خواهیم کرد که شورایاری ها به سمت نظارت بیشتر در مدیریت شهری سوق پیدا کنند.

به گزارش ایرنا، ثبت نام نامزدها برای کاندیداتوری و حضور در انتخابات شورایاری‌ها از بعداز ظهر امروز (دوشنبه) همزمان با نشست فصلی مدیران شهرداری تهران با حضور پیروز حناچی شهردار، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر و احمد مسجدجامعی رئیس ستاد شورایاری‌ها آغاز خواهد شد.

داوطلبان با مراجعه به نشانی Shorayari.tehran.ir می‌توانند با ارائه مدارک مورد نیاز، تقاضای خود را برای شرکت در انتخابات ثبت کنند.

شورایاران پایتخت که طی انتخابات با رای شهروندان انتخاب می‌شوند به عنوان انجمن محله در اداره بهتر محلات با مدیریت شهری همکاری می‌کنند.

هدف از برگزاری این انتخابات، افزایش مشارکت شهروندان در اداره امور شهر اعلام شده است.

زمان برگزاری انتخابات شورایاری‌ها اواخر تیرماه یا اوایل مرداد امسال است.

تهرام/۷۲۴۵/ ۱۰۰۸

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =