۳۶ هزار و ۵۸۰ نفر مبتلا به فشار خون در استان مرکزی شناسایی شدند

اراک - ایرنا - رئیس کارگروه بسیج ملی کنترل فشار خون استان مرکزی گفت: تاکنون ۳۶ هزار و ۵۸۰ نفر مبتلا به فشار خون در اجرای این طرح ملی در استان مرکزی شناسایی شدند.

به گزارش ایرنا، سید «محمد جمالیان» روز دوشنبه در نشست اطلاع رسانی بسیج ملی فشار خون استان مرکزی در اراک افزود: ۲۵ هزار و ۱۸ نفر از این مبتلایان زن و ۱۱ هزار و ۵۶ نفر مرد شناسایی شده اند.

وی اظهار داشت: تاکنون فشار خون ۳۰۷ هزار و ۹۰۰ نفر در ۵۲۶ محل و ایستگاه استان مرکزی اندازه گیری شده است.

جمالیان تصریح کرد: ۵۲۹ هزار و ۷۸۵ نفر جمعیت بالای ۳۰ سال استان مشمول طرح ملی پایش فشار خون قرار دارند.

وی اظهار داشت: ۵۸ و یک دهم درصد جمعیت بالای ۳۰ سال استان در این طرح اندازه گیری شده اند که از جمعیت هدف فرا رفته است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: هشت درصد جمعیت هدف طرح پایش ملی فشار خون در استان مرکزی از بیماری خود مطلع نبودند.

دکتر جمالیان افزود: ۲۷ هزار و ۹۹۲ زن و ۳۸ هزار و ۸۲۱ مرد در استان مرکزی در مرحله ورود به بیماری فشار خون هستند.

رئیس کارگروه بسیج ملی کنترل فشار خون استان مرکزی گفت :۹۵ درصد جمعیت روستایی استان نیز در این طرح مشارکت داشته اند اما جمعیت شهری به دلایل مختلف استقبال مطلوبی از طرح نداشته است.

دکتر جمالیان افزود: اعلام شماره کدملی و روش گرفتن فشار خون از جمله دلایل مقاومت جمعیت شهرنشین استان در مشارکت این طرح است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: شایعترین علت فوت در استان مرکزی بیماری های قلبی و عروقی گزارش شده است که پیش زمینه آن فشار خون است.

جمالیان افزود: فشار خون بالا به عنوان بیماری بدون علامت سبب می شود تا فرد فقط هنگام غربالگری متوجه بیمار خاموش خود شود بنابراین همه افراد باید از وضعیت فشار خون خود با یک غربالگری ساده مطلع شوند.

دبیر کارگروه بسیج ملی کنترل فشار خون استان مرکزی نیز گفت: این طرح در ۲۷۶ خانه بهداشت، ۹۰ پایگاه بهداشتی، ۵۰ مرکز جامع خدمات روستایی، ۱۹ مرکز جامع خدمات شهری و ۱۲ بیمارستان در استان در حال اجرا است.

دکتر «جواد نظری» افزود: تاکنون ۱۱۰ هزار و ۵۷۵ نفر در استان مرکزی با فشار خون نامطلوب شناسایی شده اند که برای بررسی و پیگیری درمان به مراکز درمانی و تخصصی ارجاع می شوند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: اسامی افرادی که به عنوان بیمار فشار خون در این طرح شناسایی می شوند در سامانه ثبت و روند درمان و ارجاع آنان پی گرفته می شود.

نظری افزود: ۱۰۰ درصد بیماران کلیوی و ۹۰ درصد مادران باردار استان در این طرح ملی شناسایی شده اند.

طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا همزمان با سراسر کشور در استان مرکزی آغاز شده و در ۲ بخش اطلاع رسانی و آموزش از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد و تشخیص و درمان از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر اجرایی می‌شود.

۶۹۹۱/ ۳۰۷۵