۲۵۰ میلیارد ریال سال گذشته در سمنان مدرسه سازی شد

سمنان- ایرنا- مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: ۲۵۰ میلیارد ریال سال ۹۷ در استان برای مدرسه سازی هزینه شد که ۱۱۰ میلیارد ریال از آن از سوی مشارکت خیران بود.

سعید هژبری روز دوشنبه در نشست خبری در سالن جلسات اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: هدف از برگزاری جشنواره خیران مدرسه ساز تکریم نیک اندیشان مدرسه ساز و ترویج مدرسه سازی در جامعه است.
وی خاطر نشان کرد: چالش مهم برای ترویج مدرسه سازی، فقدان ابزار برای اطلاع رسانی برای جذب خیر است و اصحاب رسانه با همکاری با اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدراس استان برای نشر فرهنگ مدرسه سازی بکوشند.
هژبری تصریح کرد: شعار امسال برای بیست و یکمین جشنواره خیران مدرسه ساز «توجه به استحکام و مقاوم سازی مدارس» است و خیران در این بخش‌ها مشارکت بیشتری داشته باشند.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان اضافه کرد: ۷۴ طرح آموزشی شامل ۵۰۰ کلاس آموزشی در استان سمنان با هزینه اعتبار ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال با مشارکت خیران در حال ساخت است.
وی ادامه داد: تاکنون ۲۰ جشنواره با ۷۲۰ میلیارد ریال تعهد و تحقق اعتبار از سوی خیران مدرسه ساز در سمنان برگزار شده و دست کم ۳۵ مدرسه به طور کامل خیّرساز در استان در حال ساخت است.
هژبری خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه حضور اتباع بیگانه در استان سمنان چشمگیر است تاکنون ۲ مدرسه برای افاغنه در استان در سال‌های گذشته احداث شد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: خیران مدرسه ساز تعهد احداث یک واحد مدرسه برای افاغنه با هزینه اعتبار ۲۰ میلیارد ریال را در دستور کار قرار دادند.

۴۰ تا ۵۰ درصد از مدارس سمنان خیرساز است
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان تصریح کرد: استان سمنان از نظر مشارکت مردمی در ساخت مدرسه سازی از متوسط کشور آمار بهتری دارد و نیک اندیشان این خطه همکاری گسترده‌ای با اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس دارند.
هژبری گفت: اکنون بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از مدارس استان سمنان را خیران می‌سازند اگرچه ظرفیت برای ساخت مدرسه از سوی این نیک اندیشان به مراتب بیشتر از این آمار است.
وی افزود: در مدرسه‌هایی که خیران احداث کردند هرساله جشنواره برگزار می‌شود و تاکنون ۴۰ جشنواره در استان برگزار شد که ۲۰ میلیارد ریال تعهد ساخت مدرسه ثبت شده است.
وی ادامه داد: بسیاری از خیران درصدد هزینه برای ساخت مدرسه هستند، اما مسیر برای ورود به این عرصه را نمی‌دانند، با برگزاری جشنواره خیران مدرسه ساز زمینه فعالیت این نیک اندیشان فراهم می‌شود.
هژبری اضافه کرد: برای آموزش خیران مدرسه ساز باید از بین دانش آموزان و مدرسه شروع کرد و با این راهبرد ساخت مدرسه نسل به نسل به آیندگان انتقال می‌یابد.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: ۴۴۴ خیر حقیقی و حقوقی مدرسه ساز در استان وجود دارد که دست کم ۳۰ مجموعه با مشارکت بانوان خیر مدرسه ساز اداره می‌شود.
وی افزود: سال ۹۷ مشارکت خیران در امر مدرسه سازی بسیار چشمگیر بود و در ۲ دهه گذشته ۸۰۰ میلیارد ریال برای ساخت مدرسه در استان سمنان خیران هزینه کردند.
هژبری ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته دست کم ۸۵ مدرسه در استان سمنان با مشارکت خیران ساخته شد که در ۲۲ بهمن امسال سه طرح آموزشی در استان به بهره برداری می‌رسد.


مدارس دونوبته با مشارکت خیران برچیده شود
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان سمنان گفت: سرانه حضور دانش آموز در استان بسیار قابل توجه است متوسط حضور دانش آموزان در شهرهای بزرگ استان ۳۵ نفر است که این رقم باید به ۲۵ نفر برسد.
وی بیان کرد: مدرسه‌های ۲ نوبته در سمنان و شاهرود چالش‌های آموزشی در نحوه اداره و تحصیل دانش آموزان دارند، بهتر است این مدارس با همکاری خیران برچیده شود.
وی با بیان اینکه بسیاری از شهرهای استان مهاجرپذیر هستند که این امر ساخت مدرسه در سمنان را ضروری می‌سازد، ادامه داد: در شهرهای سمنان و شاهرود مدارس ۲ نوبته وجود دارد که براساس قانون، این نوع مدارس باید برچیده شود.
هژبری گفت: تاکنون ۱۵ کانکس برای تحصیل دانش آموز حسین آباد کالپوش در نظر گرفته شده است، مدرسه هاجر در این منطقه ساخته ۲۴ سال پیش بود، اما به طور کامل این مدرسه برای حضور دانش آموزان دارای کیفیت بود.
بیست و یکمین جشنواره خیران مدرسه روز پنجم تیر ۹۸ در سمنان برگزار می‌شود.
در استان سمنان ۷۹۳ فضای آموزشی، پنج هزار و پنج کلاس درس به مساحت ۶۵۳ هزار و ۹۳۴ متر مربع وجود دارد، ۴۱ درصد کلاس‌های درس این استان نیازمند مقاوم سازی و ۳۶ درصد مدرسه‌ها تخریبی است.
۷۳۳۹/۶۱۰۳

اخبار مرتبط