۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۹
کد خبرنگار: 1031
کد خبر: 83367303
۰ نفر
رویکرد فرهنگی مهمترین اقدام پیشگیری از آسیب های اجتماعی است

اصفهان - ایرنا - معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش اصفهان گفت : برنامه های فرهنگی رویکرد مهم برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی و رفتارهای مخاطره آمیز در بین نوجوانان و جوانان است.

مهدی اسماعیلی در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره نوجوان سالم در خانه معلم شماره سه اصفهان افزود: با این رویکرد می‌توانیم میزان و شدت آسیب‌های اجتماعی را به ویژه در مقوله اعتیاد و مصرف مواد مخدر و دخانی کمتر کنیم زیرا غفلت از این مهم تهدیدی جدی و در کمین فرزندان این مرز و بوم است.

وی اظهار داشت: نباید فراموش کرد که امروزه تربیت به دلیل وجود انواع وسایل ارتباطی و پیشرفته بسیار سخت و پیچیده شده است و در این میان مدرسه به عنوان فضای تعلیم و تربیت به تنهایی نمی‌تواند در امر پیشگیری از آسیب‌ها وارد شود.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش اصفهان افزود: یکی از برنامه‌های مهم و مؤثر در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در بین نوجوانان و جوانان گرایش آنها به معنویت و مسیر نماز است.

وی آموزش محبت کردن در خانواده را نیز در پیشگیری از گرایش فرزندان به سمت انواع آسیب‌ها بسیار مهم برشمرد و گفت: باید در خانواده احترام و محبت بین پدر و مادر، والدین با فرزندان، اقوام و رفت و آمدهای فامیلی برقرار باشد زیرا بی محبتی در جامعه گردابی برای کشاندن افراد به سمت هر بلا و آسیب اجتماعی است.

اسماعیلی با اشاره به برگزاری جشنواره نوجوان سالم بیان کرد: یکی از رویکردهای مهم در پیشگیری از اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی، برنامه ریزی و اجرای فعالیت‌های ترویجی و فرهنگی است که این برنامه‌ها شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌های نمایشگاهی، برگزاری جشنواره‌ها، تهیه و تولید محصولات فرهنگی و قالب‌های مشابه است.

وی یادآور شد: این برنامه‌ها این ظرفیت را دارند که علاوه بر آگاه سازی عمومی و ارتقای دانش و شناخت افراد در مورد رفتارهای پرخطر، موجب جلب مشارکت برای ترویج شیوه زندگی سالم و پیشگیری از رفتارهای پرخطر و آسیب‌های اجتماعی شود.

این مسؤول فرهنگی، جشنواره نوجوان سالم را از جمله این برنامه‌ها برشمرد که می‌تواند موجب گسترش نهضت فرهنگی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در سطح مدارس، جامعه و در بین کودکان و نوجوانان شود.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره با رویکرد فرهنگی و پیشگیرانه در زمینه‌های فرهنگی از جمله مقاله نویسی، ساخت فیلم، و پوستر می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی داشته باشد.

سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان گفت: در خصوص پیشگیری از اعتیاد چهار جامعه هدف از جمله خانواده، محیط‌های آموزشی، محله‌ها و محیط‌های صنعتی در دستور کار دستگاه‌های عضو این شورا قرار دارد.

رسول خرمیان با اشاره به اهمیت خانواده افزود: خانواده به عنوان اولین محیط اگر بتواند کارکرد فرهنگی خود را به خوبی ایفا کند سهم بسیاری در کاهش آسیب‌ها در جامعه خواهد داشت ولی در سال‌های اخیر به دلیل تغییرات فرهنگی نقش و کارکرد این بسیار کمتر شده است.

وی به انعقاد تفاهم نامه‌های همکاری به عنوان یکی از دستگاه‌های عضو کمیته فرهنگی و پیشگیری این ستاد اشاره کرد و گفت: بر این اساس هر ساله برنامه‌های متعددی با موضوعات آشنایی دانش آموزان با انواع مواد مخدر، مراقبت‌ها و آگاهی‌های لازم در محیط مدرسه و خارج از آن برای گروه‌ها و رده‌های سنی مختلف در مدارس برگزار می‌شود.

در پایان این آیین از تعدادی از دانش آموزان برتر در بخش‌های مختلف این جشنواره و همچنین کارشناسان و رؤسای فرهنگی و پرورشی نواحی و مناطق آموزش و پرورش استان اصفهان تجلیل صورت گرفت.

۶۹۹۴/‏۶۰۲۶/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =