بیش از یک میلیون تن گندم در کردستان برداشت می شود

سنندج - ایرنا - مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در مرحله چهارم پیش بینی، میزان تولید گندم این استان در سال زراعی جاری حدود یک میلیون و ۱۲ هزار تن برآورد شده است.

محمد صالح احمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کار برداشت گندم از ۵۷۲ هزار هکتار از مزارع این استان از دهه اول تیر آغاز می‌شود ااظهار داشت: تا امروز در خصوص تولید و خرید تضمینی در استان چهار مرحله پیش بینی انجام شده که در مرحله آخر یک میلیون و ۱۲ هزار تن تولید و ۸۷۶ هزار تن محصول مازاد بر نیاز کشاورزان استان خریداری می‌شود.

احمدی اضافه کرد: اقدامات سال زراعی جاری شامل تأمین ۱۷ هزار و ۹۱۰ تن بذر اصلاح شده، بوجاری ۷۹ هزار تن بذر خود مصرفی، ۸۹ مورد آزمون خاک و ۳۹ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی از اراضی گندم است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در حوزه مصرف کودها نیز ۴۴ هزار تن ازت، هفت هزار و ۳۷۷ تن فسفر، ۷۷۹ تن پتاس و استفاده از کوده های ریز مغزی در سطح ۳۵ هزار هکتار از مزارع انجام شده است.

احمدی در خصوص کشت جو نیز اضافه کرد: ۲۹ هزار هکتار جو کشت شده که شامل چهار هزار هکتار آبی و ۲۵ هزار هکتار دیم بوده که پیش بینی تولید این محصول ۵۰ هزار تن است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: در حوزه خرید جو نیز با توجه به اینکه قیمت جو در بازار بیشتر از خرید تضمینی است پیش بینی خرید تضمینی هفت هزار تنی که برای خرید آن در اسفند ماه انجام شده بود انتظار می‌رود تحقق پیدا نکند.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است.

کشاورزان این استان سه میلیون و ۱۹۹ هزار رأس دام سبک و سنگین و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل دارند و تعداد بهره بردار کشاورزی ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.

۷۳۴۹ / ‏‬ ۳۰۳۴

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =