حدود ۱۳ هزار  واحد مسکونی تخریبی زلزله در سرپل ذهاب ساخته شد

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل ذهاب گفت: از مجموع ۳۵ هزار و ۷۶۷ واحد مسکونی آسیب دیده در جریان زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان ۹۶ غرب کرمانشاه، تاکنون ۱۲ هزار و ۷۳۳ واحد مسکونی برای زلزله زدگان این شهرستان احداث شده است.

محبت جمالی نیا روز دوشنبه در جلسه شورای اداری سرپل ذهاب با حضور رئیس بنیاد مستضعفان کشور و استاندار کرمانشاه، افزود: همچنین عملیات تعمیر ۱۷ هزار و ۵۲۶ واحد تعمیری نیز به پایان رسیده است.

وی اظهار داشت: این شهرستان با وسعت یک هزار و ۲۱۱ کیلومتر مربع مساحت و جمعیتی بیش از ۸۵ هزار و ۶۱۶ تن دارای ۲۰۴ روستا در قالب ۲ بخش مرکزی و قلعه شاهین، پتانسیل‌های مناسبی برای رشد و پیشرفت اقتصادی دارد.

فرماندار سرپل ذهاب افزود: کشاورزی یکی از پتانسیل‌های اقتصادی مناسب سرپل ذهاب است که با زمین‌های حاصلخیزی که دارد و با وجود آسیب‌های چندسال اخیر، پارسال در اوج آسیب‌ها ۳۹ هزار تن برداشت غلات داشته و در سال ۱۳۹۸ با مدیریت صحیح تاکنون ۷۲ هزار تن غلات برداشت شده و این رقم تا ۸۰ هزار تن نیز خواهد رفت.

وی با اشاره به سامانه طرح گرمسیری گفت: سامانه گرمسیری ۲۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان را زیرپوشش قرار خواهد داد که باعث اشتغال و رونق تولید شهرستان می‌شود.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب در ادامه با اشاره به پتانسیل شهرستان در زمینه گردشگری اظهار کرد: سرپل ذهاب یکی از هشت شهر تاریخی و قدیمی جهان و دارای ۲۲۴ اثر تاریخی است که ۱۴۲ اثر آن به ثبت ملی رسیده که زمینه مناسبی برای رونق منطقه است.

جمالی نیا، طرح توانمند سازی بنیاد مستضعفان را طرحی مناسب برای اشتغالزایی و درآمد زایی روستاییان دانست و افزود: در طول ۶ ماه مطالعه و فعالیت مدیران بنیاد علوی به عنوان مجری طرح در هشت روستای محروم شهرستان بیش از ۹۷ گروه تشکیل شده که نشان دهنده تلاش مدیران بنیاد مستضعفان و مشارکت مردم است.

محمد سعیدی کیا رئیس بنیاد مستضعفان کشور امروز در رأس هیأتی متشکل از استاندار کرمانشاه و جمعی از مسئولان با حضور در سرپل ذهاب و پس از جلسه شرکت شورای اداری این شهرستان از روستای پایلوت توان افزایی در سرپل ذهاب و مرکز میش داشتی شرکت شاخص کلهر بازدید می‌کند.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.

مسئولان ارشد استان گفته‌اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی را تا پایان امسال و واحدهای شهری را تا نیمه اول سال ۹۸ تکمیل می‌کنند.

۳۰۱۲/۸۰۶۶/‏۷۳۹۹

اخبار مرتبط