۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۳
کد خبرنگار: 1113
کد خبر: 83367161
۰ نفر
سرمایه‌گذاری ویژه دولت بریتانیا در حوزه محاسبات کوانتومی

تهران- ایرنا- دولت انگلیس برای توسعه برنامه‌های کوانتومی اقدام به سرمایه‌گذاری ۵۳ میلیون پوندی ( حدود 70 میلیون دلار) در بخش محاسبات کوانتومی کرده و در مجموع تاکنون بیش از یک میلیارد دلار در این بخش سرمایه‌گذاری انجام داده است.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این سرمایه گذاری در حالی است که دولت آمریکا و اتحادیه اروپا برنامه‌های بلندمدتی با بودجه بیش از یک میلیارد دلار برای حمایت از حوزه محاسبات کوانتومی دارند.

دولت انگلیس اعلام کرد ۱۵۳ میلیون پوند برای تجاری‌سازی کامپیوتر کوانتومی سرمایه‌گذاری می‌کند. سرمایه‌گذاری برنامه فناوری‌های ملی کوانتومی انگلیس از رقم یک میلیارد پوند (معادل ۱٫۲۷ میلیارد دلار) گذشته است، این رقم از سال ۲۰۱۴ به صورت مشوق‌هایی به پروژه‌های مختلف اعطاء شده است.

در آن‌سوی جهان، سال گذشته در آمریکا رئیس جمهور این کشور قانونی را امضاء کرد که مطابق آن این کشور ۱٫۲ میلیارد دلار روی محاسبات کوانتومی سرمایه‌گذاری خواهد کرد. مشابه این برنامه را نیز اتحادیه اروپا پیاده‌سازی کرده است، اتحادیه‌ای که انگلیس قصد خروج از آن را دارد. البته انگلیس تاریخچه و سابقه‌ای طولانی در توسعه علم و فناوری دارد که به این کشور کمک می‌کند تا در توسعه فناوری کوانتومی موفق شود.

کریس اسکیدمور وزیر علم انگلیس، در این خصوص گفت: روندها نشان می‌دهد که فناوری کوانتومی دیگر یک علم آزمایشگاهی نیست. از آنجایی که ما یکی از کشورهای پیشرو در حوزه فناوری‌های کوانتومی هستیم، در نتیجه دولت باید برای این موضوع سرمایه‌گذاری کند، در حال حاضر صنعت به این حوزه به عنوان ابزاری برای تغییر محصولات نگاه می‌کند.

انگلیس در حال تحقیقات در این حوزه است تا از آن برای توسعه صنعت کوانتومی استفاده کند، این حمایت مالی ۱۵۳ میلیون پوندی موسوم به Industrial Strategy Challenge Fund روی توسعه محصولات جدید و نوآوری سرمایه‌گذاری خواهد شد که این کار از طریق تحقیق و توسعه به دست می‌آید.

همچنین بخشی از این بودجه صرف پروژه‌های پیشرو صنعتی خواهد شد، این حمایت مالی می‌تواند به عنوان یک شتاب‌دهنده عمل کند و در نهایت به تاسیس شرکت‌های نوپا، استارت‌آپ‌های انشعاب یافته از دانشگاه کمک کند.

راجر مک کینلی، مدیر چالش برای فناوری‌های کوانتومی در تحقیقات و نوآوری بریتانیا نیز گفت: این کشور بر روی حوزه‌های مختلف نظیر محاسبات، حسگری، مخابرات و تصویربرداری سرمایه‌گذاری می‌کند و انتظار داریم تا محصولات تجاری به سرعت از محیط آزمایشگاهی وارد صنعت شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =