۵۰۰ میلیارد ریال برای آسفالت معابر روستایی آذربایجان غربی اختصاص یافت

ارومیه- ایرنا- مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی گفت: ۵۰۰ میلیارد ریال برای آسفالت معابر ۱۵۱ روستای این استان اختصاص یافته است.

محمود بدلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای طرح آسفالت مسیر روستایی بیش از ۱۰۴ هزار خانوار روستایی با بیش از ۶۳۸ هزار نفر جمعیت از مسیر مناسب برای رفت و آمد برخوردار می‌شوند.

وی اعلام کرد: این اعتبار تا ۲ ماه آینده جذب می‌شود تا عملیات اجرایی این طرح به سرعت اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه تاکنون مسیر ارتباطی ۲۸۶ روستای این استان آسفالت شده است، ادامه داد: با اجرای طرح آسفالت مسیر روستایی بیش از ۱۱ هزار خانوار روستایی از مسیر مناسب برای رفت و آمد برخوردار شده‌اند.

وی ادامه داد: در این مدت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمربع مسیر روستایی با استفاده از قیر یارانه‌ای آسفالت شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن آذربایجان غربی با اشاره به اینکه بیش از ۴۶ هزار تُن قیر یارانه‌ای برای اجرای این طرح‌ها به آذربایجان غربی اختصاص یافته است، اعلام کرد: برای این امر بیش از ۲۴۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

بدلی با اشاره به اینکه اجرای طرح هادی روستایی از دیگر اقدامات مؤثر دولت در آبادانی روستاهاست، اظهار داشت: این طرح با تلاش مسؤولان و توجه ویژه دولت در ۵۸۶ روستای این استان اجرایی شده است.

وی گفت: اجرای سنگ فرش و آسفالت، احداث پیاده راه و اصلاح شبکه معابر، احداث سیل بند، آماده سازی اراضی پیش بینی شده برای گسترش روستا و تکمیل شبکه دفع فاضلاب از اقداماتی است که در قالب طرح هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار انجام می‌شود.

به گزارش ایرنا در مجموع ۲ هزار و ۷۲۵ روستای دارای سکنه در آذربایجان غربی وجود دارد که ۲ هزار و ۲۰۰ روستا از آنها بالای ۲۰ خانوار بوده و نقشه طرح هادی در همه این روستاها اجرا شده است؛ طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تأمین عادلانه امکانات انجام می‌گیرد.

پایه چنین طرح‌هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ هجری شمسی و تحت عنوان روان بخشی روستاها در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد و در سال‌های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ هجری شمسی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پیگیری شد.

تجدید حیات و هدایت روستاها از ابعاد کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از جمله اهداف مورد نظر در طرح‌های مذکور است.

این استان مرزی دارای سه میلیون و ۲۶۵ هزار نفر جمعیت است که ۳۴.۶ درصد از آن در مناطق روستایی و ۶۵.۴ درصد در مناطق شهری سکونت دارند.

۹۹۱۸/‏۷۱۲۹

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =