استرالیا برای نظامیان آمریکا پایگاه جدید دریایی ایجاد می کند

تهران - ایرنا - استرالیا درحال ایجاد یک بندر عمیق دریایی در سواحل شمالی این کشور به منظور ساخت پایگاه جدید دریایی برای نیروهای نظامی آمریکا در این کشور اقیانوسیه است. اقدامی که منجر به افزایش حضور کمی و کیفی نظامیان آمریکا در شرق دور خواهد شد.

شبکه ای بی سی استرالیا روز دوشنبه گزارش داد: این اقدام استرالیا با هدف حضور تعداد بیشتر نیروهای آمریکا در استرالیا برای مقابله با حضور گسترده چین در آب‌های منطقه به ویژه آب‌های دریای جنوبی چین انجام می‌شود.

طبق گزارش این شبکه ملی استرالیا، این پایگاه دریایی جدید نیروی دریایی آمریکا در ۴۰ کیلومتری جزیره داروین مرکز قلمرو شمالی استرالیا تأسیس خواهد شد. استرالیا در این منطقه در سال ۲۰۱۵ یک بندر را به اوپراتورهای تجاری چینی اجاره داده بود.

جزیره داروین استرالیا در حال حاضر شاهد فعالیت یک پایگاه متعلق به نیروی دریایی آمریکاست که بیش از ۲۰ هزار نظامی آمریکایی را در خود جای داده است. علاوه بر این ناوها و ناوشکن‌های نظامی آمریکا در این جزیره به همراه جت‌ها و جنگنده‌های آمریکایی در این منطقه فعالیت گسترده دارند.

استرالیا و آمریکا دو کشوری هستند که نیروهای نظامی آنها در منطقه پاسفیک غربی حضور نظامی و فعالیت‌ها و اهداف مشترک دارند. آنها هدف از حضور خود را در آب‌های منطقه شرق دور مقابله با نفوذ گسترده چین در این منطقه اعلام کرده‌اند.

نیروهای نظامی غرب به رهبری آمریکا همچنین به بهانه اختلافات ارضی چین با برخی کشورهای جنوب شرق آسیا در دریای جنوبی چین در این منطقه حضور خود را تقویت کرده‌اند.

قرار است نیروهای آمریکایی علاوه بر فعالیت نظامی در بندر جدید در قلمرو شمالی استرالیا موسوم به "گلاید پوینت" فعالیت‌های صنعتی و تجاری نیز علاوه بر راهبری‌های نظامی در این منطقه داشته باشند.

این منطقه همچنین در چند هفته آتی و تا اواسط ماه جولای شاهد بزرگترین مانور نظامی مشترک نظامیان استرالیایی و آمریکایی خواهد بود.

ناظران منطقه می‌گویند این اقدام استرالیا سبب افزایش حضور کمی و کیفی نیروهای نظامی آمریکا در شرق دور و گسترش نظامی گری در این منطقه خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =