۴۰ درصد مزارع چغندر قند شیروان همچنان سنتی آبیاری می شود

بجنورد- ایرنا- مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال ۶۰ درصد کشتزارهای چغندر قند شیروان با استفاده از آبیاری نوین زیر کشت رفته، یعنی ۴۰ درصد از این مزارع همچنان به شیوه سنتی آبیاری می شود.

محمدنقی کاظمیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در روش سنتی میزان آب مصرفی برای آبیاری هر هکتار زمین چغندر ۱۶ هزار متر مکعب است که با روش آبیاری نوین میزان مصرف آب ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

وی گفت: در روش آبیاری تحت فشار برای مزارع چغندر این شهرستان، میزان مصرف آب از ۱۶ هزار مترمکعب در هر هکتار به ۱۱ تا ۱۳ هزار مترمکعب در هکتار کاهش می‌یابد.

کاظمیان، سطح قرارداد کارخانه قند شیروان برای تولید چغندر در سال جاری را هزار و ۴۸۳ هکتار عنوان کرد و افزود: در این شهرستان ۷۷۰ هکتار چغندر بهاره کشت شده که میانگین تولید در هر هکتار ۵۵ تن است و پیش بینی می‌شود از این سطح ۴۲ هزار و ۳۵۰ هکتار محصول برداشت شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اقدام خوب کشاورزان شیروان در کشت نشایی چغندر گفت: سطح زیر کشت خزانه ریشه لخت چغندر در شیروان ۳ هکتار است که پیش بینی می‌شود ۳۰ هکتار از کشتزارهای این محصول به صورت روش ریشه لخت زیر پوشش قرار گیرد.

امسال قیمت خرید تضمینی هرتن چغندر قند با عیار ۱۶ درصد، با احتساب هزینه حمل محصول، ۳ میلیون و ۷۴۶ هزار ریال تعیین شده است.
۳۴ درصد از کشتزارهای چغندرقند استان خراسان شمالی مربوط به شهرستان شیروان است.
کارخانه قند شیروان با ظرفیت رسمی مصرف روزانه چهار هزار تن چغندر قند در ۱۰ کیلومتری غرب شیروان واقع است و ۶۵۰ نفر به صورت مستقیم در این واحد فعالیت دارند.

۷۱۸۶/۵۱۳۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =