۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۵۴
کد خبرنگار: 1935
کد خبر: 83367103
۰ نفر

برچسب‌ها

اما و اگرهای پرواز حجاج از همدان
تصویری از نخستین پرواز حج تمتع فرودگاه همدان‎ در سال ۱۳۹۷

همدان- ایرنا- کمتر از یک هفته از افتتاح بلندترین برج مراقبت فرودگاه های کشور در فرودگاه همدان نمی گذرد که خبرهایی مبنی بر لغو پرواز حجاج از این فرودگاه و انتقال زائران همدان به فرودگاه امام خمینی (ره) به گوش می رسد.

فرودگاه بین المللی همدان یکی از قدیمی ترین فرودگاه‌های ایران است و به دلیل داشتن سیستم‌های ناوبری پیشرفته یکی از فرودگاه‌های مجهز و منحصر به فرد کشور محسوب می‌شود.

این فرودگاه ۸۰ سال پیش و در سال ۱۳۱۷ ساخته و تنها کارهای معمولی هوایی و نظامی در آن انجام می‌شد. اما با تجهیز و تغییر کاربری آن در سال ۱۳۴۹ شمسی، فرودگاه مسافربری همدان از سال ۱۳۵۱ آغاز به کار کرد.

این فرودگاه به دلیل برخورداری از سیستم‌های کمک ناوبری همچون VOR/DME و NDB دارای تجهیزاتی منحصر به فرد است و به همین خاطر به عنوان یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های غرب کشور شناخته می‌شود.

باند فرودگاه بین المللی همدان نیز مجهز به سیستم‌های روشنایی پیشرفته و کاملی همچون چراغ‌های باند، تریشلد، هلدینگ بی، ویندبار و تاکسی وی است.

این چراغ‌ها قابلیت پذیرش هر پروازی را در تمامی ساعات شبانه روز برای فرودگاه ممکن می‌کند. همچنین واحد ایمنی زمینی فرودگاه نیز با امکانات CAT۶ بر اساس طبقه بندی سازمان بین المللی هواپیمایی آماده ارائه ی خدمات ایمنی به تمامی پروازهای ورودی و خروجی است.

فرودگاه بین المللی همدان یکی از بزرگترین تاسیسات سوخت گیری مخصوص هواپیما را در ایران دارد و پارکینگ آن ظرفیت پذیرش سه هواپیمای متوسط و پهن پیکر به صورت همزمان با هم را دارد.

بلندترین برج مراقبت شرکت فرودگاه های کشور با ارتفاع ۵۲ متر پنجشنبه هفته گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی در فرودگاه همدان به بهره برداری رسید.

طبق آمار رسمی منتشر شده در سال ۱۳۹۷ به صورت کلی چهار هزار و ۶۰۰ پرواز و فرود هواپیما در فرودگاه همدان انجام شده است و بیش از ۴۲۳ هزار کیلوگرم بار و نزدیک به ۳۶ هزار مسافر از این فرودگاه جا به جا شده‌اند.

در حال حاضر شرکت هواپیمایی قشم ایر با انجام ۲ پرواز هفتگی در مسیر همدان به مشهد، مشهد به همدان جا به جایی مسافران و زائران را در این خط پروازی عهده دار است.

اما با وجود ویژگی‌هایی که به آن اشاره شد، گفته می‌شود پروازهای حج تمتع امسال از این فرودگاه انجام نخواهد شد و عده‌ای عامل آن را تحریم‌ها و نبود امکانات عنوان می‌کنند.

این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی که چند روز پیش از این فروگاه بازدید و طرح‌های جدید عمرانی آن را به بهره برداری رساند امکانات این فرودگاه را عالی توصیف کرد.

اعزام عوامل عملیات حج امسال از ١٣ تیرماه آغاز می‌شود و تا ١٧ تیر ماه ادامه دارد؛ از ١٧ تیرماه نیز زائران سرزمین حج به دو فرودگاه جده و مدینه انتقال داده می‌شوند و ١٤ مرداد ماه عملیات رفت حجاج به پایان می‌رسد.

همدان چهارمین استان در اعزام حجاج به حج تمتع

در همین ارتباط مدیر فرودگاه همدان در آیین بهره برداری از برج مراقبت این فرودگاه به خبرنگار ایرنا گفت: این فرودگاه از لحاظ تعداد اعزام حجاج به حج تمتع، چهارمین فرودگاه کشور محسوب می‌شود.

سهراب کلوندی می‌گوید: امسال تمامی چهار هزار و ۷۶۵ زائر استان همدان و کردستان به صورت مستقیم از فرودگاه همدان به حج تمتع اعزام می‌شوند.

نخستین پرواز حج تمتع 97 از فرودگاه همدان‎

وی با رد شایعات لغو پروازهای حج از فرودگاه همدان اضافه کرد: با تاکید وزیر راه و شهرسازی امسال نیز همچون سال‌های گذشته پرواز هواپیماهای حجاج از همدان برقرار است.

کلوندی گفت: فرودگاه همدان ظرفیت قابل توجهی دارد و سال‌های گذشته نیز در اعزام حجاج به حج تمتع، عملکرد خوبی اشته است.

وی افزود: پروازهای حج در سال‌های گذشته با هواپیمای بویینگ ۷۴۷ که ۵۰۰ نفر ظرفیت دارد به صورت مستقیم از همدان انجام می‌شد.

مدیر فرودگاه همدان تاکید کرد: نمایندگان و مسئولان استان باید عزم جدی برای جلوگیری از انتقال پرواز حجاج به فرودگاه امام خمینی (ره) داشته باشند.

وی گفت: استان تهران، خراسان رضوی و اصفهان رتبه‌های اول تا سوم اعزام حجاج را دارند.

حج امسال با هواپیماهای ملکی هُما

در همین ارتباطی قائم مقام مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما می‌گوید ۱۰۰ درصد عملیات رفت و برگشت حجاج در سال ۱۳۹۸ با هواپیماهای ملکی هما از ١٧ فرودگاه کشور انجام می‌شود.

کاپیتان حسن قاسمی مدیر عملیات حج تمتع سال ۱۳۹۸ شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، گفت: ٨٦ هزار و ٥٥٠ مهمان حرم الهی با هواپیماهای ملکی ایران ایر امسال به سرزمین حج منتقل می‌شوند.

وی توضیح داد: ایران ایر نمی‌دانست که قرار است تمام پروازهای خود را امسال به پروازهای حج اختصاص دهد و به همین دلیل در مسیرهای بین المللی بلیت فروخته بود و تعهداتی داشت.

قائم مقام مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما افزود: وقتی مطمئن شدیم که فقط شرکت ایران ایر باید به تنهایی این عملیات را انجام دهد در جلسه‌ای با شرکت‌های داخلی به این نتیجه رسیدیم که باقی شرکت‌های داخلی در طول اعزام زائران حج، مسافران مسیرهای خارجی هما را جابجا کنند.

وی عنوان کرد: سعودی‌ها اعلام کرده‌اند ایران‌ایر برای پرواز انتقال حجاج به عربستان باید فقط از هواپیماهای ملکی خود استفاده کند و حق استفاده از هواپیماهای هیچ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی دیگری را ندارد.

کاپیتان قاسمی اظهار داشت: متاسفانه ایران‌ایر تجهیزات خدمات فرودگاهی و فنی کافی برای هندلینگ پروازها در ١٧ فرودگاه ندارد اما تلاش خواهد کرد که حمل بار مسافران و سایر خدمات فرودگاهی به بهترین شکل انجام شود.‌ امسال همدان پرواز حج ندارد

در این طرف ماجرا رئیس سازمان حج و زیارت استان همدان گفت: پرواز حجاج استان‌های همدان و کردستان به صورت قطعی به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل شده است.

محسن ساغرچی افزود: بر اساس برنامه اعلام شده به ما، کاروان‌های همدان باید برای سفر به مکه مکرمه به فرودگاه امام خمینی (ره) معرفی شوند.

وی اظهار داشت: ۲ هزار و ۹۳۵ زائر در قالب ۲۰ کاروان از همدان به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

ساغرچی با بیان اینکه حجاج همدان از سوم تا نهم مردادماه اعزام می‌شوند، ادامه داد: همه کاروان‌های همدان مدینه بعد هستند.

وی با اشاره به اینکه آمادگی لازم برای اعزام حجاج همدانی صورت گرفته است، بیان کرد: هشت جلسه کلاس آموزشی برای حجاج برگزار شده و اکنون در مرحله انجام واکسیناسیون هستند.

رئیس سازمان حج و زیارت استان همدان تاکید کرد: با توجه به امکانات محدود، شرکت هواپیمایی ایران ایر، تعداد فرودگاه‌ها را از ۲۰ ایستگاه به ۱۷ ایستگاه کاهش داده است که بر اساس آن سه فرودگاه همدان، زنجان و اردبیل از لیست پرواز حذف شده‌اند.

اعزام به حج از فرودگاه همدان مطالبه مردم استان

اما نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفته است: انجام پروازهای حج از فرودگاه بین المللی همدان مطالبه مردم این استان است.

امیر خجسته عنوان کرد: این موضوع را روز سه شنبه در صحن مجلس شورای اسلامی مطرح می‌کنیم تا امسال نیز همچون سال‌های گذشته پروازها از همدان انجام شود.

وی اظهار داشت: امسال ۴ هزار و ۷۶۵ تن از همدان عازم حج تمتع هستند که ممکن است انتقال آنها به فرودگاه امام خمینی (ره) دشوار باشد.

فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در ۳۰ کیلومتری تهران و ۲۸۰ کیلومتری همدان قرار دارد و حال باید منتظر ماند و دید که فرودگاه همدان با ظرفیت‌های فراوانی که دارد و به عنوان یک فرودگاه بین المللی شناخته می‌شود، آیا امسال میزبان زائران حج خواهد بود و اگر نه، پس چه زمان از این ظرفیت استفاده خواهد شد؟

نخستین پرواز حج تمتع 97 از فرودگاه همدان‎

۹۹۰۴/‏۲۰۹۰

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =