۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۳۶
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83367095
۰ نفر

برچسب‌ها

پایان برداشت کلزا در ۸۰۰ هکتار از اراضی گیلان

رشت - ایرنا - معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از پایان برداشت کلزا در ۸۰۰ هکتار از اراضی استان خبر داد.

مسعود الماسی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان داشت: سطح کشت کلزا در شهرستان رودبار از یکصد هکتار به حدود ۸۰۰ هکتار رسید که در مقایسه با سال گذشته هشت برابر شده است.

وی ادامه داد: در سال جاری حدود ۷۰۰ تن دانه روغنی کلزا به ارزش حدود ۲/۵ میلیارد تومان از این اراضی برداشت شد.

به گفته الماسی، قرار است سطح زیر کشت دانه روغنی کلزا در گیلان به بیش از هفت هزار هکتار برسد و این محصول علاوه بر شهرستان رودبار در ۹ شهرستان دیگر استان نیز کاشته شود.
وی گفت: برای افزایش سطح زیر کشت این محصول در گیلان قرار است علاوه بر زمین‌های پشته، در زمین‌های شالیزاری پس از برداشت محصول برنج، به عنوان کشت دوم کاشته شود.
الماسی با بیان اینکه توسعه سطح زیر کشت این دانه روغنی به عنوان یک محصول استراتژیک در گیلان به عنوان بخشی از برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در کشور محسوب می‌شود افزود: با توسعه کشت این دانه روغنی و استحصال روغن آن در استان‌ها، بخشی از روغن مورد نیاز کشور تأمین شده و نیاز به واردات روغن کمتر می‌شود.

کلزا از جمله محصولات راهبردی بخش کشاورزی به شمار می رود که حمایت از کشت آن به جای سایر محصولات پرآب بر، در دولت تدبیر و امید مورد توجه جدی قرار گرفته است.
گیاه کلزا (Brassica napus)، یکی از گیاهان دانه‌روغنی مهم در مناطق معتدل دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین و ۱۲ تا ۲۰ درصد پوست است، رقم اصلاح شده کلزا، که امروزه کانولا خوانده می‌شود، از مقدار کمتری اروسیک اسید و گلوکوزینولات برخوردار است و به علت محتوای کمتر مواد ضد تغذیه‌ای، برای مصرف انسان و تک معده‌ای‌ها نسبت به رقم غیر اصلاح شده یا همان کلزا، مناسب‌تر است.
قیمت هر کیلوگرم روغن خوراکی کلزا در بازار براساس نوع برند و کیفیت، بین ۳۵ تا ۴۵ هزار تومان است.

تفاله دانه کلزا پس از روغن گیری به عنوان علوفه دام مصرف می‌شود.

۷۲۹۶/‏۲۰۰۷/‏

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =