۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۲
کد خبرنگار: 2176
کد خبر: 83367067
۰ نفر
رأی الیوم: کوشنر مساله فلسطین را همانند دلالی زمین می بیند

تهران-ایرنا- روزنامه رای الیوم امروز (دوشنبه) در مطلبی نوشت: «جرد کوشنر» داماد و مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و مسئول پرونده معامله قرن، مساله فلسطین را همانند دلالی املاک می بیند که برخی حکام عرب به شکل ننگ آوری تنها با ۵۰ میلیارد دلار ترغیب به پذیرش این معامله به بهای نابودی آرمان های فلسطینیان شده اند.

به نوشته این روزنامه چاپ لندن، دولت آمریکا روز شنبه معامله‌ای مسموم را افشا کرد که هدف آن نابود کردن مساله فلسطین بوده و قرار است «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ به شرکت کنندگان در کنفرانس منامه در روز سه شنبه (فردا) در حالی که هیچ گروه فلسطینی چه از کرانه باختری و چه از نوار غزه در آن شرکت نخواهند داشت، عرضه کند.

جرد کوشنر با مساله فلسطین همچون یک دلال حرفه‌ای زمین برخورد می‌کند که می‌داند چگونه به هر کدام از طرف‌ها شرکت کننده در این کنفرانس بخصوص اعراب رشوه دهد، به همین دلیل نیز پروژه‌های سرمایه گذاری در اردن، لبنان، مصر را برای ترغیب آنها برای قبول معامله قرن پیشنهاد کرده در حالی که از شرایط مالی و اقتصادی وخیم این کشورهای عربی سو استفاده می‌کند.

کوشنر برای این پروژه‌های سرمایه‌ای ۵۰ میلیارد دلاری در طول ده سال پیشنهاد کرده که نشان می‌دهد، قیمت اعراب و مسائل این کشور در نظر آمریکا تا چه حد کم ارزش بوده و این دردناک و تأسف بار است که برخی کشورهای عربی این اهانت را می‌پذیرند و این بهای ناچیز را برای مسائل والا و مقدس عربی و اسلامی می‌پذیرند.

آنچه کوشنر و همه دوستان تاجر و دلال آنکه در تلاش برای انجام شدن این معامله هستند باید بدانند این است که وطن با همه میلیاردهای جهان قابل خرید و فروش نیست و توسعه اقتصادی با دستان کسانی که مردم فلسطین را در نوار غزه و کرانه باختری محاصره کرده‌اند و حق آن را برای تشکیل یک کشور مستقل و بازگشت آوارگان به سرزمین خود نقض کرده‌اند، محقق نخواهد شد.

کسانی که ادعا می‌کنند، کنفرانس بحرین برای بحث و گفت و گو در زمینه جنبه اقتصادی معامله قرن است در واقع دروغ می‌گویند و هدف حقیقی این کنفرانس در درجه اول سیاسی بوده و تلاش می‌کند تا بستر مناسب برای عادی شدن روابط به شکل رسمی میان اسرائیل با برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بخصوص امارات و عربستان را فراهم کند.

طرف‌هایی که از کنفرانس منامه حمایت می‌کنند به امت عربی با خنجر سمی از پشت ضربه می‌زنند، آن‌هم دو ضربه بزرگ نخست: ضربه عادی شدن روابط سیاسی و اقتصادی با رژیم اسرائیل، دوم: استفاده از اموال عربی برای تأمین مالی این توطئه برای نابود کردن مساله فلسطین به بهای ناچیز.

ملت فلسطین انقلاب خود را برای کاهش نرخ بیکاری، برپایی پروژه‌های تفریحی و احداث راه‌ها و افزایش عمق مناطق صید در نوارغزه آغاز نکرده، بلکه فلسطینی‌ها خواستار بازگشت و آزادی سرزمین خود از دریا تا خشکی و بازگردندان حاکمیت اعراب بر مقدسات اسلامی و مسیحی آن است.

دولت‌های عربی که نمایندگان خود را به کنفرانس بحرین می‌فرستند در واقع در این توطئه دست دارند و کاهش سطح نمایندگان خود آنها را از این اقدام خجالت بار مبرا نمی‌کنند؛ اینگونه توطئه‌های باید با تحریم و مواجهه و ناکامی روبرو شوند و شرکت در آنها به معنی رضایت و موافقت با آن است.

باید از موضع «نبیه بری رئیس» پارلمان لبنان که اعلام کرد "لبنان قصد ندارد به رغم بحران مالی در این کشور به حساب نابودی مساله فلسطین این سرمایه گذاری ها را بپذیرد، دلارهای میلیاردی نمی‌تواند لبنان را برای صرف نظر کردن از اصول ثابت خود از جمله عدم پذیرش وطن جایگزین برای برادران فلسطینی ترغیب کند" و نیز موضعگیری‌های حزب الله و دیگر احزاب لبنانی و عربی در مقابل کنفرانس بحرین قدردانی کرد.

تشکیلات خودگردان فلسطین در رام الله که می‌گوید نماینده مردم فلسطین است نباید تنها به بیانیه‌ها و تحریم کنفرانس منامه اکتفا کند، بلکه باید انتفاضه‌های مردمی در مواجهه با اشغالگری‌ها و توطئه‌های اسرائیلی، آمریکایی و عربی با هدف نابودی مساله فلسطین را حمایت کند و این ننگ است که تظاهرات مخالفت با کنفرانس منامه در مغرب، الجزایر، بحرین، یمن، عراق، اردن و بیشتر پایتخت‌های عربی و غیر عربی برگزار شود، اما دستگاه امنیتی تشکیلات برگزاری این تظاهرات را به مردم فلسطین در کرانه باختری برای بیان احساسات خود و رساندن صدا و موضع خود نسبت به این کنفرانس به جهان و مواجهه با این معامله مِلکی و رشوه مالی را اجازه نمی‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =