ماهاتیرمحمد نخست وزیری مالزی را به جانشین خود واگذار می کند

تهران- ایرنا- ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی برای نخستین بار اعلام کرد که مقام نخست وزیری این کشور را پس از سه سال به انور ابراهیم جانشین خود واگذار می کند.

نخست وزیر مالزی در حاشیه اجلاس سران اتحادیه جنوب شرق آسیا " آسه آن" در گفت وگو با شبکه سی ان بی سی در بانکوک تایلند گفت که تعهد وی برای تحویل جایگاه نخست وزیری به انور ابراهیم همچنان به قوت خود باقی است.

ماهاتیرمحمد رهبر ائتلاف پاکاتان هاراپان مالزی است که حزب عدالت مردم به ریاست انور ابراهیم نیز در این ائتلاف قرار دارد. در جریان رقابت‌های انتخابات سراسری ۲۰۱۸ و پیروزی ماهاتیر در انتخابات این کشور رسانه‌ها به نقل از رهبران این ائتلاف گزارش دادند که قرار است جایگاه نخست وزیری پس از طی ۲ سال از ماهاتیر به انورابراهیم واگذار شود.

اکنون برای نخستین بار است که ماهاتیرمحمد ۹۳ ساله درگفت وگو با یک رسانه خارجی اعلام می‌کند که این جایگاه را پس از اتمام ۳ سال به رهبر حزب عدالت مردم و عضو مجلس نمایندگان این کشور واگذار می‌کند.

شبکه سی ان بی سی گزارش داد: به رغم اینکه ماهاتیر رسماً علام کرده که انور ابراهیم جایگزین وی است، یک گمانه زنی حاکی از آن است که احتمال دارد جانشین وی عزمین علی وزیر امور اقتصادی این کشور باشد.

ماهاتیر گفت دولتش نیاز دارد تا بدهی‌های خارجی این کشور را از رقم ۸۰ درصد از رشد ناخالص داخلی به ۵۴ درصد کاهش دهد که تحقق این امر برای دولت ماهاتیر دستکم سه سال طول می‌کشد.

ماهاتیر در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه خبری مبنی براینکه آیا قصد دارید بدون دستیابی به هدف مزبور جایگاه نخست وزیری را ترک کنید، گفت: نه من تا پایان دوره سه ساله در نخست وزیری باقی خواهم ماند.

نخست وزیر مالزی تاکید کرد: اولویت دولت وی این است که مشکل مهم بدهی‌های خارجی این کشور را رفع کند و این موضوع را حتی پس از آنکه وی قدرت را به جانشین خود تحویل دهد، مورد پیگیری قرار خواهد داد.

ماهاتیر محمد در سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۳ نیز نخست وزیر مالزی و رهبر حزب ائتلاف باریسان نشنال (جبهه ملی) بود، اما بعدها از این ائتلاف خارج شد. این ائتلاف ۶۱ سال قدرت را در مالزی دردست داشت و برای نخستین بار سال گذشته ائتلاف پاکاتان هاراپان به رهبری ماهاتیر توانست نخست وزیر نجیب رزاق و رهبر ائتلاف جبهه ملی را شکست دهد.

انور ابراهیم در سال‌های ۹۸-۱۹۹۳ معاون ماهاتیر محمد بود که پس از مدتی حزب مخالف دولت را تشکیل داد و پس از مدتی به زندان افتاد. ماهاتیر و انور پس از مدت اختلافات را در انتخابات سراسری سال گذشته کنار گذاشته و با یکدیگر برای شکست دادن باریسان نشنال بایکدیگر متحد شدند.

رهبران ۱۰ کشور، جنوب شرق آسیا در دو روز گذشته در پایتخت تایلند با هدف کاهش آثار جنگ تجاری واشنگتن علیه پکن در منطقه آسه آن گردهمایی داشتند.

این گردهمایی سالانه رهبران منطقه جنوب شرق آسیا، دو هفته پس از اجلاس وزیران امور مالی گروه جی – ۲۰ برگزار شد. وزیران گروه جی- ۲۰ نیز در نشست خود جنگ تجاری آمریکا و چین را بزرگترین تهدید اقتصادی کنونی جهان ارزیابی کردند.

مالزی، اندونزی، سنگاپور، فیلیپین، برونئی، میانمار، کامبوج، لائوس، ویتنام و تایلند اعضای دهگانه 'آسه آن' را تشکیل می‌دهند که از سال ۱۹۶۷ تشکیل شده و این کشورها در بیش از نیم قرن اخیر عمدتاً با ارزهای رایج بین المللی معاملات تجاری گسترده درون منطقه‌ای را انجام داده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =