۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۷
کد خبرنگار: 1929
کد خبر: 83366936
۰ نفر

برچسب‌ها

تنش ایران- آمریکا مهار شده است

تهران- ایرنا- حشمت الله فلاحت پیشه تحلیلگر برجسته روابط بین الملل می گوید: تنش بین ایران و آمریکا از نقطه اوج عبور کرده و در شرایط کنونی در نقطه اوج به سر نمی‌بریم و ما مشاهده کردیم فضای کاخ سفید از حالت جنگی خارج شده و بیشتر به سمت دیپلماسی حرکت می‌کند.

گروه اطلاع رسانی ایرنا در راستای ایفای رسالت آگاهی بخشی به انعکاس برجسته‌ترین گزارش های روزنامه‌های مختلف با عناوینی چون «تنش ایران- آمریکا مهار شده است، وحدت واجب‌تر از نان شب، رونق «گل کشی»، چادر در منگنه مافیا، عقب نشینی مسکن از دو جناح، خطر لاکچری در کمین ارزش‌های فرهنگی، گره‌ای که باز نشد و گامی رو به جلو در دفاع از حقوق زنان» پرداخته است در ادامه به بازتاب گزیده‌ای از این مطالب می‌پردازیم.

تنش ایران- آمریکا مهار شده است

روزنامه «آرمان» با درج مطلبی با عنوان «تنش ایران- آمریکا مهار شده است» به گفت وگو با حشمت‌ا… فلاحت پیشه رییس سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی و تحلیلگر برجسته روابط بین‌الملل پرداخت و نوشت: تنش بین ایران و آمریکا از نقطه اوج عبور کرده و در شرایط کنونی ما در نقطه اوج به سر نمی‌بریم. پس از سقوط پهپاد این نقطه اوج خیلی زود فروکش کرد. این اتفاق در درون کاخ سفید نیز وجود داشت و ما مشاهده کردیم فضای کاخ سفید از حالت جنگی خارج شده و بیشتر به سمت دیپلماسی حرکت می‌کند. نکته بااهمیت در این زمینه این است که مقدماتی که در تنش بین ایران و آمریکا شکل گرفت اگر در مقابل هر کشور دیگری در جهان شکل می گرفت نتیجه‌ای به جز جنگ نداشت. ایران به دلیل تفاوت‌هایی که با دیگر کشورها دارد و مزیت‌هایی که برای خود در عرصه بین المللی ایجاد کرده باعث شده که چنین تنش هایی به جنگ منجر نشود. به همین دلیل نیز بنده هنوز معتقدم که تنش بین ایران و آمریکا در نهایت به جنگ منجر نخواهد شد.

گزارش دقیقی از اتفاقات رخ داده در اتاق وضعیت کاخ سفید درباره ایران ارائه نشد. واقعیت این است که همه اعضای اتاق وضعیت کاخ سفید مخالف جنگ با ایران بودند. مزیت آمریکا در جنگ توانایی هوایی این کشور است. این در حالی است که ایران با سرنگونی پهپاد آمریکا به‌صورت رسمی توانایی هوایی آمریکا را به چالش کشیده است. پس از سقوط پهپاد همه اعضای اتاق وضعیت مخالف جنگ با ایران بوده‌اند. با این وجود پس از این جلسه تصمیم به تقسیم کار گرفته شده و صحبت‌ها به شکلی مطرح شده که گویا در بین اعضا اختلاف نظر وجود داشته است.

وحدت واجب‌تر از نان شب

روزنامه «اعتماد» با انتخاب تیتر «وحدت واجب تر از نان شب» می نویسد: امروز وحدت، به خصوص برای مسوولان از نان شب هم واجب‌تر است. وقتی شرایط به حساس‌ترین و پرفشارترین مرحله خود می‌رسد، مشخص است که عقاید و نظرات در نقاطی با یکدیگر تلاقی پیدا کنند و این موضوعی است که تقریباً در هر سیستمی با هر ساختار و تفکری یک امری کاملاً عادی تلقی می‌شود اما اینکه درست در شرایطی که کشور با انواع مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند و اتفاقاً عده‌ای بی‌صبرانه منتظر هستند تا شاهد یک شکست برای دولت و جریان اصلاحات باشند، مانور دادن بر اخباری که از یک سو حاشیه ساز خواهد بود و از سوی دیگر صحت و سقمش محل بحث است این سوال را در ذهن تداعی می‌کند که این رسانه‌ها با ادعای اصلاح طلبی در کدام زمین بازی می‌کنند؟

تکذیب قهر جهانگیری به اظهارات معاونش ختم نمی‌شود و علی ربیعی نیز این موضوع را تکذیب می‌کند البته ربیعی وجود اختلاف نظرها را رد نمی‌کند. او در گفت‌وگوی زنده با شبکه خبر در پاسخ به این سوال که ماجرای قهر جهانگیری از دولت، صحت دارد یا خیر می‌گوید: «بین اختلاف نظر و قهر، تفاوت وجود دارد. طرح موضوع قهر در شأن آقای جهانگیری نیست و صحت ندارد.» او با بیان اینکه هم‌اکنون جلسه دولت به ریاست آقای جهانگیری در جریان است، می‌گوید: «در این جلسه، سقف بودجه ۳۸۶ هزار میلیارد تومان بسته شد.»

رونق «گل کشی»

روزنامه «جهان صنعت» در گزارشی با عنوان «رونق «گل کشی»» نوشت: بازار خرید و فروش مواد مخدر همچنان داغ است. گویا فرقی نمی‌کند تریاک گران شود یا شیشه ارزان. مهم بودن گل است و گران شدن قابل توجه مواد اولیه تهیه شیشه. گویا به تازگی کسب وکار آشپزخانه‌های تولید شیشه کساد شده و حالا رونق گرفتن باغچه‌های پرورش گل را باید به تماشا بنشینیم. گل همان ماده مخدر بی‌رحمی است که با آرامش در بین جوانان جا خوش کرده. این آرامش اما در حالی است که مصرف‌کنندگان بی‌خبرند از تخریب گسترده و خطرناکی که گل در مغز و دیگر ارگان‌های حیاتی ایجاد می‌کند.

گل به دلیل مصرف ساده، در دسترس بودن و البته قیمت پایین نسبت به دیگر مخدرهای دردسترس محبوبیتی ویژه پیدا کرده است. مصرف کنندگان ماده مخدر گل اغلب این ماده را بی‌خطر می‌دانند و تصور می‌کنند شادی، خنده‌های از ته دل و البته بی‌توجهی به دردها و آسیب‌های روزمره زندگی تنها ثمره مصرف گل است. گل اما وابستگی شدیدی را در وجود مصرف‌کننده بر جای می‌گذارد تا جایی که این وابستگی گذران زندگی به شکل عادی و روزمره را برای افراد غیرممکن می‌کند. ماده مخدر گل یکی از خطرناک ترین مواد مخدری است که این روزها در دست جوان ها می‌چرخد و به اسم یک روان‌گردان طبیعی خریدوفروش می‌شود. والدین جوانان معمولاً از اثرات حشیش و ماری جوانا خبر دارند، ولی گاهی گول نام این ماده مخدر به ظاهر جدید را می‌خورند و به تصور اینکه این ماده، مانند اسمش ممکن است بی‌خطر باشد، آگاهی لازم را به نوجوانان و جوانان نمی‌دهند. گیاه شاهدانه‌ای که به آن «کوش افغان» هم گفته می‌شد، از افغانستان به آمریکا برده شد و این شروع پیدایش «گل» بود.

چادر در منگنه مافیا

روزنامه «خراسان» با انتخاب تیتر «چادر در منگنه مافیا» می نویسد: تازه ترین آمارها از بازار چادر مشکی، افزایش قیمت انواع پارچه های چادر مشکی را نشان می دهد تا محصولی که ۹۰ درصد آن وارداتی است، با جهش نرخ ارز بنا بر خبرها تا پنج برابر افزایش قیمت داشته باشد. این افزایش شدید قیمت، داغ وابستگی ۹۰ درصدی این محصول به واردات را تازه کرد. داغی که با جهش نرخ ارز تازه شد.براساس گزارش روز گذشته روزنامه صبح نو، خانم‌های چادری برای خرید یک قواره چادر معمولی که در سال گذشته بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه می‌کردند، امسال باید بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان هزینه کنند.

طی سال های اخیر همواره این سوال مطرح بوده که چرا با گذشت ۴۰ سال از پیروزی انقلاب، همچنان پارچه مرغوب چادری از کشورهایی مانند ژاپن و کره به ایران وارد می‌شود و چرا هیچ‌گاه با حمایت مؤثر از صنعت نساجی کشور به خودکفایی در این محصول مهم و نماد فرهنگی کشور دست نیافته‌ایم؟ براساس آمارها بیش از ۹۰ درصد نیاز چادر مشکی کشور از طریق واردات تامین می شود. مروج‌حسینی، رئیس انجمن نساجی ایران در سال ۹۴ با اشاره به مصرف حدود ۷۰ میلیون مترمربع پارچه چادر مشکی در سال گفته است: سالانه حدود ۱۰۰ میلیون دلار هزینه واردات پارچه چادر مشکی می‌شود. با این حال آخرین آمار واردات که از سوی انجمن صنایع نساجی اعلام شده، مربوط به سال ۹۵ است که میزان واردات چادر مشکی را ۱۲۴ میلیون دلار ذکر کرده است.مراجعه به سایت گمرک هم تفکیک مشخصی در این باره ندارد.

عقب نشینی مسکن از دو جناح

روزنامه «دنیای اقتصاد» با درج مطلبی با عنوان «عقب نشینی مسکن از دو جناح» نوشت: بازار معاملات مسکن در تهران با عقبگرد «تورم ماهانه» و «خریداران قطعی» مواجه شد. جزئیات اعداد و ارقام «کارنامه بهار بازار مسکن» از یک اتفاق مثبت و یک رویداد منفی در معاملات املاک پایتخت حکایت دارد. ماه گذشته شیب رشد ماهانه قیمت مسکن در پایتخت به کمتر از نصف شیب رشد اردیبهشت تنزل کرد؛ به‌طوری‌که تورم ماهانه ملکی از بالای ۱۲ درصد در میانه بهار به کمتر از ۵ درصد در پایان فصل رسید. عبور بازار مسکن از نوسانات بزرگ قیمتی و قرار گرفتن در مسیر کاهش تورم - به سمت صفر شدن- می‌تواند به ثبات‌بخشی بازار و جلوگیری از عمیق‌تر شدن رکود خرید و فروش کمک کند.

اما به رغم افت قابل‌توجه سرعت افزایش قیمت، حجم خرید و فروش آپارتمان در خرداد ماه ۵۰ درصد نسبت به اردیبهشت و ۵۴ درصد نسبت به خرداد پارسال کاهش پیدا کرده است. نبض معاملات ملک، رکود سنگین را منعکس می‌کند که بیانگر ناتوانی مالی خریداران مصرفی و قفل شدن بازار فروش برای سرمایه‌گذاران ساختمانی (سازنده‌ها) است. بررسی‌ها مشخص می‌کند، عقبگرد معاملاتی ناشی از دو عامل اصلی و البته جو روانی حاکم بر بازار طی ماه گذشته است. سطح فعلی متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران و همچنین میانگین فصلی، در کارنامه تشریح شده است.

خطر لاکچری در کمین ارزش های فرهنگی

روزنامه «مردم سالاری» با انتخاب تیتر «خطر لاکچری در کمین ارزش‌های فرهنگی» آورده است: زندگی تجملی یا به عبارتی زندگی لاکچری سبکی از زندگی است که در آن همه چیز زرق و برق خاصی دارد. لاکچری‌هایی که وابسته به حساب بانکی اشخاص است و رابطه دو سویه با هم دارند، حساب بانکی بیشتر، لاکچری بیشتر و حساب بانکی کمتر، تجملات کمتر و اینجاست که ادای لاکچری بودن در این عرصه ظهور پیدا می‌کند. این روزها با داغ شدن تب و تاب شبکه‌های اجتماعی و رقابتی که در میان آنها برای برگزاری هرچه عجیب و غریب‌تر جشن‌های عروسی و جهیزیه‌های لاکچری وجود دارد، سبب شده که برای خیلی از افراد برنامه‌ریزی اینگونه مراسم پیچیده‌تر شود. زوج‌های جوانی که تجمل و تجمل‌گرایی بر تمام جنبه‌های زندگی‌شان غلبه کرده، حاضرند برای یک شب عروسی و نمایش آن در فضای مجازی میلیون‌ها و گاه میلیاردها تومان هزینه کنند در حالی که در سوی دیگر جامعه، عده‌ای نیز به واسطه عدم استطاعت مالی، قادر به تشکیل زندگی نیستند و در نتیجه شکاف میان تجمل‌گرایان و ساده زیست‌ها روز به روز عمق بیشتری می‌یابد.

بسیاری از کسانی که در این زمینه فعال صفحات مجازی هستند و به مدد کارهای عجیب و غریبشان توانسته‌اند دوستان مجازی فراوانی دور خود جمع کنند اذعان می‌کنند که سالهاست زندگی‌مان بر پایه دیدگاه و نظرات اطرافیانمان می‌گذرد، طوری که مدام در فکر این هستیم که با فعالیت‌هایی که در طول روز انجام می‌دهیم دیگران راجع به ما چه فکری می‌کنند؟ از انتخاب چیدمان دکور منزل تا مناسبت‌های کوچک و بزرگ زندگی شخصی‌مان براساس نظر دیگران انجام می‌شود و آن زمان که حس می‌کنیم دیگران به ما توجه کرده‌اند و دیده شده‌ایم، حس و حال خوبی را تجربه خواهیم کرد.

گره‌ای که باز نشد

روزنامه «همدلی» در گزارشی با عنوان «گره‌ای که باز نشد» می نویسد: شروع تابستان با یک تغییر ترافیکی در تهران همراه شد، پس از چهارده سال محدوده «طرح زوج و فرد» به محدوده «کاهش آلودگی هوا» تغییر نام داد، تا شاید آبی باشد بر آتش چندین ساله دو معضل بزرگ پایتخت، یعنی ترافیک و آلودگی هوا!. ترافیک و آلودگی هوا قصه دیروز و امروز تهران نیست. پایتخت نشینان بیش از بیست سال است که از این موضوع رنج می‌برند. در تمام این سال‌ها مدیران و مسئولان شهری نیز با طرح و برنامه‌های خود -هرچند شاید کم و ناموفق! درصدد مقابله با آن برخواسته‌اند. یکی از این طرح‌ها طرح زوج و فرد بود. اواسط آذر ماه سال ۱۳۸۴ بود که به یکباره به دلیل آلودگی شدید هوای تهران مبادرت به اجرای طرح تردد نوبتی خودروها یا طرح زوج و فرد شد. در آن سال ساعات اجرای این طرح از ۶:۳۰ صبح الی ۱۹:۳۰ بعدازظهر و پنج شنبه‌ها از ۶:۳۰ صبح لغایت ۱۳ بعدازظهر در نظر گرفته شد. سال‌ها از آن طرح گذشت، به نحوی که پایتخت نشینان آن چنان به آن خو کرده بودند که رعایت آن بخشی از زندگی‌شان شده بود و براساس آن ترددهای شهری خود را تنظیم می‌کردند. اما با ین وجود طرح زوج و فرد در مقابل ترافیک و آلودگی هوا مغلوب شد و این مبارزه طرح جدیدی را می‌طلبید. طرحی که بتواند چالش‌های آلودگی هوا و ترافیک را حل یا تعدیل کند.

در طرحی که جایگزین طرح زوج وفرد سابق شده است دیگر زوج یا فرد بودن خودروها ملاک نیست و اهمیتی نخواهد داشت.خودروهای پلاک تهران در هر فصل بیست روز و خودروهای پلاک شهرستان پانزده روز حق تردد در این محدوده را دارند. امروز سومین روز اجرای این طرح است.بسیاری از شهروندان تهرانی به دنبال سنجش تاثیرگذاری این طرح با استفاده از مشاهدات عینی هستند. اگر چه سنجش چشمی برای موثر بودن این طرح معیار سنجش مناسبی نیست و نمی‌توان به آن اکتفا کرد، اما در همین دو روزی که از اجرای طرح گذاشت، بسیاری از شهروندان در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که تغییری را احساس نکرده و حتی برخی از شلوغ بودن خیابان‌ها سخن گفتند و برخی دیگر به آلودگی هوا اشاره کردند که در این دو روز شدت و حدت‌اش بیشتر بوده است. برخی دیگر دو یا سه روز را فرصت و زمان مناسبی برای ارزیابی طرحی که قرار است طرح قدیمی با قدمت چهارده سال را کنار بزند، نمی‌دانند و معتقدند برای ارزیابی منصفانه نیاز به فرصت و زمان بیشتری است.

گامی رو به جلو در دفاع از حقوق زنان

روزنامه «ایران» با انتخاب تیتر «گامی رو به جلو در دفاع از حقوق زنان» آورده است: لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت در قوه قضائیه در حال بررسی است و پس از نهایی شدن برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد. به گفته رئیس قوه قضائیه «تلاش برای پیشرفت لایحه تأمین امنیت زنان بی‌وقفه ادامه دارد، دوستان ما با همه ظرفیت تلاش می‌کنند و نظر قضات و فرهیختگان را در ابعاد مختلف فرهنگی و اجتماعی خواسته‌ایم و ضمیمه بُعد حقوقی می‌شود تا نظر به این لایحه نظر کاملی باشد.» به اعتقاد نیره توکلی جامعه شناس، بزرگ ترین حامیان ما، کشورهای خارجی و بلوک بندی‌های خاص نیستند، بلکه مردمی هستند که در وهله اول باید احساس امنیت داشته باشند؛ بویژه زنان و دخترانی که باید نگاه مهربانانه‌تر و حمایتگری به آن‌ها شود. لایحه منع خشونت علیه زنان گامی است در همین مسیر و باید آن را به فال نیک گرفت. هر نوای موافق با زنان ایران، به نفع کل مردم کشور است و یکی از گام‌های سازنده‌ای است که در این مسیر برداشته می‌شود. البته در این خصوص تمامی نهادها باید همکاری کنند؛ به عنوان مثال، صدا و سیما هم باید از پخش سریال‌هایی که در آن خشونت علیه زنان به طور واضح نمایش داده می‌شود، جلوگیری کند، متأسفانه در حال حاضر سریال‌هایی با چنین مضمون‌هایی در حال پخش شدن هستند.

یک حقوقدان هم با تأکید بر اینکه توصیه‌های رئیس قوه قضائیه می‌تواند در اجرایی شدن صحیح هر قانونی کارآمد باشد، به «ایران» می‌گوید: قوه قضائیه مجری قانون است و از آن جایی که اجرا کننده قانون مذکور در آینده است، از شرایط اجرا و چگونگی اجرا درک بهتری دارد. به گفته سهراب سلیم‌زاده، بهتر است شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی، نظر رئیس قوه قضائیه را اولی‌تر در نظر بگیرد، هرچند که این قوه، در جایگاه قانونگذاری نیست ولی درباره نحوه اجرای قوانین، اطلاعات بیشتری دارد. همچنان که بسیاری از قوانین در ذات خود خوب هستند ولی در اجرا نمی‌توانند مؤثر باشند. به‌طور کلی حجاب در چادر خلاصه نمی‌شود، می‌توان لباسی طراحی کرد که الزاماً چادر نبوده ولی با پوشش اسلامی باشد. صحبت‌های اخیر رئیس قوه قضائیه، می‌تواند سرآغاز بحثی باشد درمقابل افراد افراطی که فقط حجاب را چادر می‌دانند. جالب اینجا است که در حال حاضر در برخی دادسراهای کشور از ورود وکلا و کارشناسان زن که خود، بازوی عدالت کشور هستند، بدون چادر جلوگیری می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =