۳ تیر ۱۳۹۸،‏ ۸:۱۵
کد خبرنگار: 1171
کد خبر: 83366874
۰ نفر

برچسب‌ها

۸۰۰ تن گلرنگ در سیستان و بلوچستان برداشت شد

زاهدان- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: امسال ۸۰۰ تن گلرنگ از سطح مزارع کشاورزی این استان برداشت شده است.

علیرضا دهمرده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه برداشت گلرنگ از اردیبهشت در سیستان و بلوچستان آغاز و تا تیر ادامه داشت، اظهار داشت: امسال ۵۲۷ هکتار از زمین‌های کشاورزی استان به کشت این محصول اختصاص داشت.

وی افزود: گلرنگ از جمله محصولاتی است که برای کشت آن آب کمی مصرف می‌شود و تحمل شوری خاک را نیز دارد و دانه روغنی گلرنگ در صنعت روغن کشی و گل آن در صنایع غذایی و دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان ادامه داد: گلرنگ یک گیاه زراعی با هدف استحصال روغن و یا اصلاح الگوی تناوبی کشت در زمین‌های کشاورزی بوده که به علت کیفیت محصول این گیاه، کشت آن در کشور رو به فزونی گذاشته و بسیاری از زمین‌های کشور زیر کشت آن قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا گلرنگ (کاجیره) یا کاغاله گیاهی است یکساله که ارتفاع آن به حدود ۶۰ سانتیمتر می‌رسد.
برگ‌های آن پهن، دندانه دار و بدون دمبرگ است که گل‌های آن منفرد، لوله‌ای و به رنگ زرد مایل به قرمز بوده که در انتهای ساقه ظاهر می‌شود.
سیستان و بلوچستان به سبب نزدیکی به خط استوا و بهره گیری از رطوبت دریا توانمندی زیادی در تولید محصولات گرمسیری و نیمه گرمسیری و بعضاً منحصر به فرد از جمله انبه، موز، پاپایا، گواوا، هندوانه آناناسی، نارگیل، زیتون محلی، انار، مرکبات و غیره دارد.
تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان در طول سال رواج دارد و زمین‌های برخی مناطق این استان مانند نیکشهر، سرباز، ایرانشهر، کنارک و چابهار در هر سال توان تولید ۲ بار محصول را دارند.

۷۳۱۶**۳۲۱۳

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =