۴ تیر ۱۳۹۸،‏ ۷:۲۵
کد خبرنگار: 2051
کد خبر: 83366857
۰ نفر
میانگین مصرف برق در استان مرکزی بالاتر از شاخص کشور است

اراک - ایرنا - دبیر کمیته مدیریت مصرف برق استان مرکزی گفت: متوسط رشد بار استان نسبت به سال گذشته به حدود هشت و نیم درصد رسید که در مقایسه با شاخص کشوری، رشد بالاتری را در میانگین سالیانه نشان می دهد.

«فرهاد شبیهی» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آمار و ارقام ثبت شده و رشد مصرف کشور و گرمای هوای ادمه دار، نشان دهنده آن است که رشد مصرف در کشور و استان خارج از پیش بینی و استاندارهای معمول است که شاید بتوان یکی از دلایل آن را در قیمت بسیار ناچیز بهای برق در سبد مصرفی کشور، ورود بی رویه و خارج از استاندارد وسایل سرمایشی به کشور در سال های اخیر عنوان کرد.

وی ادامه داد: آمار موجود نشان دهنده آن است که بایستی برنامه‌های مصرف بهینه از انرژی برق در دستور کار تمامی مشترکان (خانگی، تجاری، اداری، کشاورزی، صنعتی) قرار گیرد تا امکان استفاده از این انرژی برای تمامی مشترکان فراهم گردد.

دبیر کمیته مدیریت مصرف برق استان مرکزی اظهار داشت: استفاده بهینه از انرژی برق توسط بخش‌های غیر مولد مانند مصارف اداری، تجاری و خانگی امکان استمرار دریافت انرژی مطمئن برای بخشهای مولد کشور شامل صنعت و کشاورزی را فراهم می کند.

شبیهی اظهار داشت: پارسال در حوزه مصرف برق، نیاز به بیش از ۵۷ هزار مگاوات بوده که حدود ۵۳ هزار مگاوات آن تأمین شد و این عدد در سال جدید بر اساس پیش بینی انجام گرفته در حدود ۶۰ هزار مگاوات است که با تلاش‌های صورت گرفته توسط وزارت نیرو در قالب برنامه‌های مدون و با اضافه شدن تولید نیروگاه های برق آبی، تأمین حدود ۵۹ هزار مگاواتی آن در صورت آمادگی کامل شبکه تولید و انتقال و اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف امکان پذیر است.

وی اظهار داشت: پیک مصرف برق سال جاری تا هفته سیزدهم ۵۳ هزار و ۱۷۷ مگاوات است که این مقدار در مدت مشابه سال قبل با ۵۰ هزار و ۷۱۴ مگاوات بیش از پنج درصد رشد داشته و حداکثر نیاز مصرف در هفته سیزدهم نسبت به هفته قبل در سال جاری دارای رشد ۱۰.۶۷ درصدی بوده است.

دبیر کمیته مدیریت مصرف برق استان مرکزی اضافه کرد: بر اساس آمار رسمی شبکه برق کشور، به ازای هر یک درجه افزایش دمای بالاتر از ۲۵ درجه سانتیگراد، بار شبکه از ۶۰۰ تا ۸۰۰ مگاوات اضافه می‌شود.

شبیهی افزود: مصوب کردن تغییر ساعات کاری ادارات استان از ابتدای تیرماه تا پایان تیرماه سالجاری، پیگیری معرفی رابطان انرژی ادارات و دستگاه‌های اجرایی و تشکیل جلسه با رابطان مربوطه و ابلاغ ضوابط و شرایط صرفه جویی انرژی در دستگاه‌های اجرایی، تعامل و برگزاری جلسات با مشترکان صنعتی بزرگ، ابلاغ طرح‌های پیک سایی و ارسال تفاهم نامه جهت شرکت در برنامه‌های مدیریت مصرف از مهمترین برنامه‌های کمیته مدیریت مصرف برق استان مرکزی، در سال جاری است.

وی گفت: ابلاغ طرح‌های پیک سایی و ارسال تفاهم نامه برای شرکت در برنامه‌های مدیریت مصرف، پیگیری مستمر از صنایع به منظور اعلام برنامه‌های کاهش بار و دریافت تفاهم نامه‌های همکاری از قبیل ۱۲ تفاهم نامه در طرح کاهش قطع بار برنامه ریزی ۲۴ ساعته، ۲ تفاهم نامه در طرح جابه جایی از روز جمعه به یکی از روزهای کاری هفته و ۱۵ تفاهم نامه در طرح کاهش بار برنامه ریزی شده در ساعات اوج بار، برگزاری نشست هماهنگی با نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکت شهرک‌های صنعتی به جهت همکاری در برگزاری جلسات مشترک شرکت توزیع و شهرک‌های صنعتی استان و انعقاد تفاهم نامه با مشترکان صنعتی از دیگر برنامه‌های کمیته مدیریت مصرف برق استان مرکزی در سال جاری است.

برق منطقه‌ای باختر سه استان همدان، لرستان و مرکزی با ۷۷ هزار کیلومتر مربع مساحت، پنج میلیون نفر جمعیت و ۲ میلیون مشترک را در بر می‌گیرد.

۳۰۱۷/‏۳۰۷۵