رئیس قوه قضائیه: امروز دشمن در برابر مقاومت ملت مستاصل شده است

تهران-ایرنا-حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه یکشنبه شب در یک برنامه زنده تلویزیونی که از شبکه یک سیما و رادیو سراسری پخش شد از حادثه هفتم تیر ۱۳۶۰به عنوان یکی از صحنه ها و حوادث سخت برای انقلاب و مردم کشور یاد کرد.

رئیس قوه قضائیه با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر به ویژه شهید بهشتی گفت: مرور جریان هفتم تیر و شناخت وقایعی که در روزهای آغازین پیروزی انقلاب اسلامی واقع شد هم برای کسانی که در آن زمان حضور داشتند ضرورت دارد و هم شناخت آن برای نسل جوان و عزیزانی که آن دوره‌ها را ندیده اند.
وی افزود: انقلاب اسلامی با اهداف بسیار مهم و با آرمانهای بسیار بلندی اتفاق افتاد و امام پرچمدار این انقلاب و نهضت بودند و یاران امام و مسئولان عالی کشور که به دنبال تحقق این آرمانها بودند، برای شکل گیری نظام اسلامی و تدوین قانون اساسی تلاش کردند.
رئیس قوه قضائیه از قانون اساسی به عنوان ساختارسازی برای نظام مبتنی بر ولایت فقیه و دین و آموزه‌های دینی نام برد و گفت: مرحوم آیت الله دکتر بهشتی در تنظیم و تدوین و تصویب قانون اساسی نقش محوری داشتند و نقش ایشان در مجلس خبرگان رهبری اول بر کسی پوشیده نیست.
وی افزود: یاران امام راحل در دولت، مجلس و در دستگاه قضائی تلاش می‌کردند برای شکل گیری نظام چرا که دشمن در تلاش بود نظامی به نام نظام اسلامی و جمهوری اسلامی تأسیس نشود.
رئیس دستگاه قضا ایجاد جنگ تحمیلی هشت ساله علیه مردم ایران و ایجاد حرکت منافقین را از اقدامات دشمنان نام برد و یادآور شد: حرکت منافقین همان حرکت داعشی هایی است که امروز در سوریه، در عراق و در منطقه دست به جنایات بی شماری می‌زنند.
وی افزود: آن روز جریان نفاق و جریان دست نشانده استکبار ترورهایی را در این کشور صورت داد نه فقط از مسئولین و یاران امام بلکه از مردم کوچه و بازار به خاک و خون کشید.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به تشکیل جلسات حزب جمهوری اسلامی در سرچشمه و حضور مسئولین برای رفع مشکلات مردم در آن روزها عنوان کرد: دشمن با استفاده از نفوذی‌هایی که در ریاست جمهوری و بخش‌های مختلفی که داشت تلاش کرد مواد منفجره را وارد محل حزب جمهوری اسلامی کند و با انفجار در این مکان هفتاد و دو یار انقلاب و در رأس آن شهید بزرگوار انقلاب آیت الله بهشتی به شهادت رسید.
رئیس قوه قضائیه از این واقعه به عنوان یکی از سخت‌ترین وقایع انقلاب و مردم ایران یاد کرد و افزود: مردم برای همه ناراحت بودند و بیشتر از آن برای آیت الله شهید بهشتی چرا که نقش ایشان در انقلاب نقش کلیدی بود و امام درباره ایشان فرمودند بیش از شهادت ایشان مظلومیت ایشان بود.
وی با اشاره به تبلیغات مسموم دشمنان علیه آیت الله بهشتی در آن دوران گفت: آیت الله بهشتی در مقابل این همه تبلیغات مسموم که بر علیه وی بود جواب می‌داد که امام فرمودند سکوت سکوت سکوت و حاضر نبودند از خود سخنی بگویند و این ناشی از ولایی بودن آقای بهشتی بود و نیروهای ارزشی و انقلاب به خاطر شهادت وی سوختند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اینکه این مکان که اکنون در اینجا این گفتگو صورت می‌گیرد، یادآور شهادت شهدای هفتم تیر است، ادامه داد: یاد شهدای هفتم تیر را گرامی می‌داریم، جریان نفاق که این حادثه بسیار خونبار را بوجود آورد، مردم را به عزا نشاند و تلاش آنها این بود که آقای بهشتی را از مردم بگیرند ولی مردم شعار دادند دشمن در چه فکریه - ایران پر از بهشتیه.
وی تاکید کرد: رویش‌هایی که پس از شهید بهشتی داشتیم رویش‌های بسیاری بود و امروز همین مکان به دست این رویش‌ها اداره می‌شود و اینجا جوان‌های انقلابی و دلداده به انقلاب اینجا را اداره می‌کنند و کم نیستند از این جوانان که در جای جای کشور در تلاش هستند.
رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به اینکه این سوال باید در ذهن جوانان ما بماند که چرا اروپایی‌ها و غربی‌ها به تروریست‌هایی که در داخل کشور بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم و مسئولین ما از جمله امامان جمعه را به شهادت رساندند، پناه داده اند افزود: چرا اروپاییها به خود اجازه دادند سازمان منافقین تروریستی که همین الان هم برنامه‌های ترور را دنبال می‌کنند در آن کشورها آزادانه فعالیت کنند و این نشانگر این است که بحث مبارزه با تروریست و بحث انسانی که اروپاییها از آن نام می‌برند فقط در جهت منافع آنهاست و اصلاً مسئله ملت‌ها و جان انسان‌ها مورد نظر آنها نیست.

**افزایش ورودی پرونده‌ها از مشکلات اصلی است
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات اصلی ما افزایش ورودی پرونده هاست، یادآور شد: برای رفع این معضل، تیمی را تشکیل داده ایم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه چه تغییراتی قرار است بر مبنای سند تحول قضائی رخ دهد که منجر به افزایش امید در مردم شود؟ افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تلاش بسیار زیادی برای اصلاح قوانین در دادگستری صورت گرفت و تلاش شد نیروهای کارآمدی از حوزه و دانشگاه جذب دادگستری شوند.
وی تصریح کرد: در این مسیر مرحوم آیت الله بهشتی، مرحوم آیت الله اردبیلی، آیت الله یزدی، مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی و آیت الله آملی لاریجانی تلاش کردند و در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب همه قضات شریف و قانون گزاران در ادوار مجلس و دولت تلاش کردند دادگستری مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی تشکیل دهند اما با نقطه مطلوب فاصله داریم.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: با وجود همه تلاش‌ها باید تلاش مضاعفی صورت گیرد تا برخی مشکلات دستگاه قضائی که هم مردم و هم قضات را رنج می‌دهد، برطرف شود و از کار مردم گره گشایی صورت گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی توضیح داد: براساس سند تحول قضائی و در گام دوم انقلاب وجود این مشکلات در دادگستری‌ها زیبنده نیست و قطعاً امکان رفع آن وجود دارد.
وی عنوان کرد: در حکمی که مقام معظم رهبری بیان فرمودند که از آن به عنوان منشور یاد می‌کنم همه بخش‌ها در کشور مأموریت دارند این منویات را به عنوان حکمی جامع اجرا کنند و تحولی باید در دستگاه قضائی صورت گیرد که نخستین گام، شناخت وضع موجود و شناسایی مشکلات موجود است.
رئیس قوه قضائیه یکی از مشکلات موجود را افزایش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضا خواند و گفت: این میزان روز به روز درحال افزایش است و زیبنده نیست و برای کاهش ورودی باید تلاش کرد. این موضوع نیاز به کارشناسی دارد و مدت هاست انجام شده و ما از نتایج آن استفاده و البته تیمی هم خودمان تعیین کرده ایم.
رئیسی یادآور شد: برای کاهش ورودی پرونده‌ها به دستگاه قضائی باید بررسی کنیم که چه پرونده‌هایی می‌تواند به دادگستری وارد نشود و باید راه دیگری برای حل و فصل خصومت‌ها پیدا کرد.
رئیس قوه قضائیه افزود: برخی دعاوی خانوادگی به دادگستری می‌آید اما خانواده‌ای که بر اساس آیات قرآن اساسش بر مبنای مودت و رحمت است اگر به هر دلیلی آسیب دید ایا راهکارش حکم دادگاه است؟ اگر حکم دادگاه سازش یا عدم سازش بود حتماً اتفاق می‌افتد؟ باید راهکار دیگری پیدا کرد و موضوع را به حکمیت و ریش سفیدان سپرد.
وی خاطرنشان کرد: چرا به سهولت به طلاق و جدایی راضی می‌شویم؟ و در این بخش آخرین راهکار، حکم دادگاه است نه اولین راهکار.

**همراهی دستگاه‌ها
رئیس قوه قضائیه گفت: برای کاهش ورودی پرونده‌ها کمک همه بخش‌ها و دستگاه‌ها نیاز است و این قابل تحقق است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درباره زمینه‌ها و بسترهای کاهش ورودی پرونده‌ها به محاکم قضائی افزود: اولین مسئله، قانون است ما باید قانون را اصلاح کنیم و از قوانین قضازدایی و جرم زدایی کنیم و همه مسائل به دستگاه قضائی ارتباط پیدا نکند و همه تخلفات یا کجی‌ها و خلاف قانون عمل کردن‌ها جرم تلقی نشود و حل همه مسائل با دستگاه قضائی نباشد.
وی تاکید کرد: می‌توان برخی از مسائل را به صورت صنفی حل کرد اگر اختلاف صنفی باشد یا بین دو سازمان اختلاف به وجود بیاید که این راهکار دارد و راهکارش حل اختلاف بین دو سازمان است البته آخرین راهکار دستگاه قضائی است اما راهکار اول این نیست و می‌شود خیلی از مسائل را حل کرد اما اینکه در یک دوره‌ای شورای حل اختلاف را فعال کردیم و شورای حل اختلاف اکنون با مصالحه و سازش برخی دعاوی را حل می‌کند و طبق آماری که دارم حدود ۳۰ درصد دعاوی در شورای حل اختلاف با صلح و سازش حل می‌شود بدون اینکه به دادگستری کشیده شود.
رئیس قوه قضائیه افزود: معلوم می‌شود راهکارهایی به غیر از قاضی و قضاوت و پرونده وجود دارد و این خود یک آمار مثبت است که ما در این خصوص تجربه داریم، شورای حل اختلاف در بخش صلح و سازش بسیار موفق بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تاکید کرد: در برخی از جاها ما مشکلاتی در بحث منابع طبیعی یا محیط زیست و بسیاری از مسائل داشتیم اگر کمیسیون‌هایی باشد و این کمیسیون‌ها بتواند مسائل را بین طلبکار و بدهکار حل کند تا کمتر به عدلیه کشیده شود، خوب است و البته نیاز به بستر سازی دارد.
وی ادامه داد: یعنی باید قانون اصلاح شود و ما پیشنهاداتی به مجلس شورای اسلامی دادیم و این پیشنهادات در کمیسیون قضائی مجلس مطرح است برخی از موارد باید از قوانین ما قضازدایی شود و باید جرم زدایی شود تا ما بتوانیم در دادگستری را نسبت به مسائلی که وجود دارد از تمام ظرفیتش استفاده کنیم و این مورد نظر ماست.
رئیس قوه قضائیه یادآور شد: اصلاح قوانین حتماً ضرورت دارد و فرهنگ سازی در جامعه از مسائل بسیار مهم است و این لازم است که ما همه مسائل را با دادگاه‌ها حل نکنیم و این به معنای این نیست که ما نباید آماده شویم بلکه ما باید برای رفع مشکلات آماده شویم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی خاطرنشان کرد: نکته دوم برخی از مسائلی است که در کشور مطرح می‌شود و دستگاه قضائی در ایجادش نقشی ندارد و حتماً درباره عوارضش کاملاً اماده شود مثلاً نوسانات اقتصادی، ایجاد چک‌های بلامحل می‌کند ما چک‌های برگشتی و بلامحل مان یک وقتی ۱۵ تا ۱۶ میلیون نیز می‌رسد که برخی از آنها در شورای حل اختلاف حل و فصل می‌شود اما یک بخشی حتماً به دادگستری می اید.
وی توضیح داد: خیلی از مباحث در حوزه تعلیم و تربیت آموزش و پرورش و آموزش عالی و رسانه و مسائل فرهنگی در اجتماع باید شکل بگیرد که همه اینها تأثیرگذار است، فقر، بیکاری، مشکلات فرهنگی همه اینها زمینه‌های وقوع جرم است و هر چه در جامعه معنویت بالا برود و اخلاق بالا برود ما شاهد کاهش وقوع جرم و جنایت هستیم و هر چه فقر در جامعه کمتر شود ما شاهد کاهش پرونده هستیم و هر چه بیکاری در جامعه کمتر شود و اشتغال بیشتر شود ما شاهد کاهش پرونده خواهیم بود و همه اینها زمینه‌ها و بسترهاست.
رئیس قوه قضائیه گفت: بسیاری از اینها زمینه‌ها و بسترهایی است که می‌تواند زمینه وقوع جرم باشد اما اصلاح آن کاهش ورودی پرونده را به دنبال داشته دارد لذا ما در ارتباط با کاهش ورودی پرونده به دادگستری معتقدیم همه بخش‌ها باید کمک کنند هم قانون گذار در اصلاح قوانین و هم دستگاه‌های اجرایی و متولیان امر در دستگاه اجرایی همه باید کمک کنند تا شاهد کاهش ورودی پرونده به محاکم قضائی باشیم.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: این کار قابل تحقق است یعنی اگر همه بخش‌ها در این رابطه فعال باشند امکان کاهش پرونده‌های وارده به دادگستری وجود دارد البته این را نیز بگویم اماری که در دادگستری‌ها گاهی مطرح می‌شود ۱۵ یا ۱۶ میلیون و یا تا پایان سال گذشته می‌گویند تا ۱۷ میلیون نیز پرونده اعلام شده است این ۱۷ میلیون عدد ورودی پرونده نیست بلکه عدد رسیدگی به پرونده است امار پرونده‌ها خیلی کمتر از این هاست.

وی یادآور شد: یک پرونده ممکن است در دادسرا رسیدگی شود که می‌شود یک رسیدگی و می‌رود به دادگاه یک رسیدگی، تجدیدنظر سه رسیدگی و یا به دیوان می‌رود که چهار رسیدگی در حالی که یک پرونده است و یک پرونده ممکن است مراحل مختلفی را طی کند در واقع این ۱۷ میلیون رسیدگی (گردش پرونده) است نه ۱۷ میلیون وارده و اصل پرونده‌ها ۵ تا ۶ میلیون بیشتر نیست.

**حساب‌های قوه قضائیه
رئیس قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در باره انتظارات مردم از این دستگاه گفت: من طلبه‌ای خدمتگزار برای مردم هستم و انتظار مردم نیز بحق است. انتظار مردم را کاملاً هم از شخص بنده بعنوان خدمتگزار مردم که افتخار نوکری مردم را در بخشی‌ها مختلف قضائی اداری و سازمانی داشته ام و هم قوه قضائیه و بعداز ۴۰ سال بحق می دانم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی عنوان کرد: اگر امروز مردم رفع اطاله دادرسی را انتظار دارند کاملاً خواسته بحقی است و اگر انتظار دارند که پرونده آنها سیر سالم در قوه قضائیه داشته باشد و هیچ گونه ناسلامتی را بر نمی‌تابند کاملاً انتظار بحقی است.
وی افزود: این انتظارات مردم را کاملاً احساس می‌کنم و بحمدالله قضات خوبی داریم و در دستگاه فراوان هستند و در این دستگاه نیروهای بسیار ارزشمند و کارآمدی داریم و فکر می‌کنم با همین همکاران خوب قضائی خودم و مساعدتی که ان شاء الله همه بخشها خواهند کرد می‌توانیم در مدت کوتاهی خواسته‌های مردم عزیرمان را اجابت کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی اضافه کرد: من از همان ابتدای زمان کار یعنی حدود ۱۱۰ روز سراغ دغدغه‌های مردم رفته ام از جمله پرونده معوقه که مانده است و از ابتدا از حوزه خودمان شروع کرده ایم که پرونده‌های که باید تعیین تکلیف می‌شد مانند پرونده‌های ۴۷۷ که رئیس قوه قضائیه باید برای آن تصمیم می‌گرفت، در اولویت قرار دادیم که بخش قابل توجه آن تعیین تکلیف شده و به دیوان عالی رفته است.
وی توضیح داد: نیروهای خوبی در دیوان هستند و علاوه براین نیروهای خوبی هم جذب دیوان شده اند که این پرونده‌ها آنجا نماند.
رئیس قوه قضائیه در باره ۶۳ حساب بانکی قوه قضائیه هم یادآور شد: آن ۶۳ حساب نیست و عدد درستی نیست که اعلام شده بود و این حساب‌ها امکانی برای قوه قضائیه بوده تا در جایی که بودجه دولتی و مصوب آن نمی‌تواند مشکلات را حل کند بتواند از این بودجه استفاده کند و از برای خدمات در قوه قضائیه بهره برداری شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ادامه داد: به علت همین ذهنیت‌ها تلاش کردیم این حساب‌ها را به ۵ حساب تقلیل دهیم و سالانه درآمد این حساب‌ها را و هم محل هزینه کرد آن را به اطلاع عموم می‌رسانیم و شفاف در پایان هر سال به مردم اعلام می‌کنیم.
وی تاکید کرد: این حساب‌ها تاکنون در اختیار رئیس قوه قضائیه وقت بوده و مصارف این پول‌ها درباره خدمات قضائی بوده است. این حساب‌ها قبلاً با امضای رئیس قوه قضائیه بوده است ولی از زمانیکه من آمده ام سه امضا شده است و ترتیبی دادیم تا این مبالغ بیشتر در بخش اداری مالی قوه هزینه بشود.
رئیس دستگاه قضا عنوان کرد: این بحث حساب‌ها تا حدودی سیاسی شد و از آنجا که در افکار عمومی مطرح شده است اینجانب آمادگی دارم تا حتی نسبت به سنوات گذشته نیز گزارش دهم چون حساب و کتاب درآمد این پول‌ها مشخص است ولی با این حال در دوره خودم در پایان امسال و هر سال گزارش شفافی ارائه خواهد شد.

**برخورد با فساد
رئیس قوه قضائیه در ادامه گفت: به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که فساد و ناسلامتی را در دستگاه قضائی بوجود آورد و در این زمینه قطعاً برخورد ما متفاوت‌تر از قبل خواهد بود. فساد و رانت زیبنده دستگاه قضائی و چه جامعه و همچنین سازمان اداری نظام اسلامی نیست به همین علت مصمم هستیم با مفاسد برخورد قاطع کنیم.
وی تصریح کرد: در پرونده‌ها نیز اجازه نمی‌دهیم وکیل، کارشناس، قاضی، کارمند و یا ضابط ناسالمی در روند پرونده حضور یا ناظری داشته باشد و در این زمینه ابزار نظارتی در داخل قوه قضائیه باید فعال‌تر از قبل عمل کند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی توضیح داد: نباید اجازه داد دو قاضی ناسالم باعث خدشه به جایگاه قوه قضائیه و قضاوت شوند البته در روند بررسی پرونده‌ها ما مشکلی با پول درآوردن افراد نداریم بلکه سخن ما این است که باید تعرفه‌ها واقعی و در عین حال شفاف باشد.
رئیس دستگاه قضا درباره عزل ۶۰ قاضی در ماه‌های اخیر نیز گفت: این آغاز راه است و مبارزه با فساد در هر جایگاهی در درون دستگاه ادامه خواهد داشت و ما این را به سخنرانی، شعار و مصاحبه خلاصه نمی‌کنیم بلکه در عمل مردم این مهم را مشاهده خواهند کرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در عین حال نقش مردم در مبارزه با فساد را محوری دانست و یادآور شد: از مردم می‌خواهم در مبازه با فساد به ما کمک کنند و خود مردم هم اجازه نفوذ دلالان یا رشوه خواری، پارتی بازی را در روند رسیدگی به پرونده‌ها را ندهند.

**مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی
رئیس قوه قضائیه گفت: مجتمع ویژه مبارزه با مفاسد اقتصادی همین روزها در تهران و دیگر استان‌ها برپا می‌شود. در گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری تاکید کردند که هر کدام از قوا مجموعه‌ای را برای مبارزه با فساد تشکیل دهند و من در دستگاه قضائی مطالعه کردم و در این چهار سال که توفیق خدمتگزاری در آستان قدس رضوی را داشتم در خصوص مبارزه با فساد تمرکز کرده بودم.
وی عنوان کرد: نخستین اقدام در این خصوص تشکیل مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی است که باید همه فرآیندهای قضائی در آن دیده شود به این ترتیب که دادسرا، دادگاه و تجدید نظر در آن متمرکز باشد و این تمرکز هم به لحاظ مکانی و هم مدیریتی است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: گام دوم ما این است که با همه دستگاه‌های اطلاعاتی، انتظامی و بخش‌هایی که زمینه ساز پرونده‌ها هستند ارتباط پیدا کنیم و این ارتباط سازمان یافته باشد و در گام سوم باید مجموعه‌ای به هم پیوسته را تشکیل دهیم که همه بخش‌های قضائی و غیر قضائی را بتواند قانونمند به هم مرتبط کند که البته این موضوع نیاز به قانون دارد که از طریق مجلس دنبال می‌کنیم.
رئیس دستگاه قضا یادآور شد: پس در گام نخست تشکیل مجتمع مبارزه با مفاسد اقتصادی در تهران و استان‌ها در دستور کار ماست و همین روزها این تشکیلات برپا می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در جلسه سران قوا چه تصمیماتی گرفته می‌شود؟ تصریح کرد: تلاش شده است در این جلسه مسائلی مطرح شود که از مشکلات زندگی مردم گره گشایی کند چرا که برخی تصمیم گیری ها با کندی مواجه می‌شود و در این جلسه از این معضل جلوگیری می‌شود.
وی ادامه داد: مواردی هم هست که اجازه مقام معظم رهبری را می‌خواهد که خوشبختانه ایشان اختیارات لازم را به این جلسه داده و به نوعی اتمام حجت کرده اند به این معنا که دیگر برای هیچ مسئولی بهانه‌ای پذیرفته نیست که بخواهد بگوید اختیار ندارم.
به گفته رئیس قوه قضائیه، مقام معظم رهبری هر جا نیاز به تصویب و تأیید باشد راه را باز گذاشته اند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رابطه شما با سایر قوا چگونه است؟ گفت: سیاست جدی ما تعامل با مجلس و دولت است چرا که پیشرفت کشور را در گرو همکاری سه قوه می‌دانیم و بنا داریم با آقای رئیس جمهور محترم و رئیس محترم مجلس و دیگر دستگاه‌ها نشست‌های مشترکی داشته باشیم.
رئیس قوه قضائیه به نشست مشترک با مجلس در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: در این جلسه رئیس مجلس و برخی اعضای کمیسیون‌ها حضور داشتند و مشکلات از ناحیه نمایندگان مجلس و برخی معاونان قوه قضائیه مطرح شد.
وی توضیح داد: بزودی نشست مشترک کاری با دولت و رئیس جمهوری و دولتمردان خواهیم داشت و معتقدیم موضوع تعامل قوا باید از سطح گفتن و شنیدن به عمل نزدیک شود. امروز مقام معظم رهبری از بنده و سایر قوا می‌خواهند که مسائل و مشکلات مردم حل شود و برخی از این مشکلات، دشمن ساخته و برخی به سبب ندانم کاری‌های گوشه گوشه ادارات است و مردم انتظار دارند در مقابل مشکلات بایستیم و کشور را به نحو شایسته اداره کنیم.

**دفاع از آزادی‌های مشروع
رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید از آزادی‌های مشروع صیانت کنیم، گفت: همیشه سعی کرده ام با مردم ارتباط داشته باشم و بدانم که زندگی مردم چگونه است. در این مسئولیت، هفته‌ای چند بار با حضور در مسجد و در دیدار و گفتگو با مردم با مشکلات آنها اشنا می‌شدم و اکنون نیز با ارتباطات مردمی که دارم در جریان معیشت مردم هستم.
وی عنوان کرد: در دورانی که در آستان قدس رضوی مسئولیت داشتم به صورت بسیار مستقیم با مردم، زائران، مجاوران و عزیزانمان در استان خراسان رضوی ارتباط داشتم که همین امر باعث می‌شد اطلاعات من از زندگی مردم بیشتر شود.
رئیس قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا مردم در جنگ اقتصادی احساس می‌کنند که فرماندهانشان همانند جنگ تحمیلی جلوتر از مردم در خط مقدم بودند و هستند؟ افزود: احساس مردم به اینکه مسئولان هم درد آنها می‌شناسند و هم همدردی واقعی با آنها دارند نکته بسیار مهمی است. من از قیمت کالاها کاملاً مطلعم و برای خودم به عنوان یک طلبه توفیق خدمتگزاری مردم را دارم و همیشه در زندگی اینها مورد تاکید خودم و خانواده ام و اطرافیانم بوده که واقعاً با مردم در میان مردم و از مردم باشیم و این موضوع را نه در ادعا بلکه در عمل اثبات کنیم که زندگی ما زندگی مردم است و به صورت واقعی از وضعیت مردم مطلع هستیم نه به صورت گزارش‌هایی که اعلام می‌شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تاکید کرد: تلاش کردم از مشکلات مردم اطلاع داشته باشم، از این پس نیز تلاشمان همین گونه خواهد بود که مثل مردم زندگی کنیم و همیشه همراه با مردم باشیم.
رئیس قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در خصوص موضوع حقوق شهروندی یادآور شد: این موضوع قانونی است که در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و مسئولیت آن بر اساس قانون بر عهده قوه قضائیه است و بازرسی از زندان‌ها، بازرسی از دادسراها و دادگاه‌ها، کلانتری‌ها، بازداشتگاه‌ها، تحت نظر گاه‌ها به این قانون محول شده است.
وی افزود: سعی کردیم در این سه ماه شورای حقوق شهروندی را که متشکل از مسئولین قضائی و غیر قضائی است، فعال کنیم و بازرسانی را که باید به شهرهای مخلتف اعزام شوند فعالیتشان را بیشتر کنیم و مشکلاتی را که دبیرخانه حقوق شهروندی دارد حل کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: بنا داریم موضوع حقوق شهروندی را نه در یک ادعا و سخن بلکه در عمل رعایت کنیم چرا که حق شهروندی را خداوند به مردم داده است و این حقوق شهروندی را زن و مرد در کشور دارند و موظفیم آن را رعایت کنیم.
وی با اشاره به اینکه در دستگاه قضائی هیئتی تحت عنوان حقوق شهروندی وجود دارد و مدت‌ها بود که این هیئت تشکیل نشده بود، تاکید کرد: در این حال دوستان ما کارهایی را در سراسر کشور انجام می‌دادند که ما آن را در این سه ماهه متمرکز و فعال کردیم که ان شاءالله پیگیری کنیم.
رئیس قوه قضائیه همچنین با اشاره به مشکلات قانونی و ابهاماتی که در این زمینه وجود دارد ادامه داد: این موضوع به معاونت حقوقی اعلام شده است که حتماً با همکاری دولت و مجلس نواقص رفع شود.
وی موضوع آزادی‌های مشروع را از جمله نواقص قانون ذکر کرد که باید رفع شود و در این زمینه توضیح داد: باید از آزادی‌های مشروع صیانت کنیم که مسئولیت آن در قانون اساسی بر عهده قوه قضائیه است و در حکم مقام معظم رهبری بر دفاع از آزادی‌های مشروع نیز تاکید شده است.
رئیسی تصریح کرد: مسئله دفاع از آزادی‌های مشروع در دستور کار قرار دارد و در این قسمت قانون دارای ابهاماتی است که باید سریعاً از طریق قانون دنبال کند.
رئیس قوه قضائیه مسئله دفاع از ازادی های مشروع را از افتخارات نظام اسلامی دانست و عنوان کرد: امروز صیانت از آزادی وظیفه همه است به ویژه دستگاه قضائی تضمین کننده صیانت از آزادی‌های مشروعی است که باید در کشور همه اقشار و شهروندان داشته باشند و به صورت قانونمند تضمین شوند.

**قتل در زندان فشافویه
رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش با اشاره به ماجرای قتل در زندان فشافویه افزود: چند نکته اساسی در این زمینه وجود دارد اول اصل قتل و جنایت است، دوم غفلت از این حادثه و سوم اینکه باید تدبیری اندیشید که در آینده چنین مسائلی بوجود نیاید.
وی افزود: درباره قاتل پرونده کیفرخواست سریع صادر و موضوع رسیدگی شده و به سرعت به نتیجه خواهد رسید. در این زمینه اگر مأمور یا مامورانی غفلت کرده باشند حتماً با آنها برخورد خواهد شد بویژه اینکه اگر مسئولی در این زمینه غفلت کرده باشد دستور دادیم که سریع برکنار شود.
رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: مردم از ما انتظار برخورد همراه با سرعت دقت وحق خواهی در پرونده‌ها دارند و ما نیز از این مهم غافل نخواهیم بود.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی در خصوص ابلاغ قانون رسیدگی به دارایی مسئولان نیز یادآور شد: من حتماً دارایی ام را به رهبر معظم انقلاب و هم به مردم به صورت شفاف اعلام خواهم کرد و همه کسانی که در کشور سمت دارند نیز باید فهرست دارایی خود را به صورت خوداظهاری در سامانه‌ای که مشخص می‌شود، اعلام می‌کنند که این اقدام می‌تواند هم باعث افزایش اعتماد مردم به مسئولان و هم باعث ایجاد جلوگیری از شایعات شود.
رئیسی تصریح کرد: وقتی مسئولان در هر سمتی دارایی خود را اظهار کنند این خود به خود باعث بازدارنده می‌شود چرا که احساس می‌کنند که یک دستگاه قوی آنها را رصد می‌کند تا خدای ناکرده اموالشان غیر حق افزایش پیدا نکند هر چند باید خداوند را به عنوان بالاترین ناظر در مسئولیت‌ها ببینیم.

**بررسی گزارش سازمان بازرسی درباره سیل
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ادامه در پاسخ به سوالی مجری برنامه مبنی بر اینکه مردم دوست دارند مسئولان در بلایا و سیل اخیر در کنارشان باشند و شما در سیل اخیر سفری به استان‌های سیل زده داشتید از کدام استان‌ها بازدید کردید آیا خود شما مستقیم این مسائل را رصد می‌کردید؟ گفت: حضور ما و حضور همه مدیران در کنار آسیب دیدگان در سیل و زلزله یک حرکتی است که از باب وظیفه برای التیام خاطر و آرامش آنهاست و از باب مسائل اسلامی و انسانی انجام می‌دهیم.
وی اضافه کرد: حضور ما مدیران و مسئولان در این مسائل فراتر از این حضور فیزیکی است و آن اینکه در واقع یک حرکت واکنش سریع نسبت به این موضوع انجام شود و اقدام کنند یعنی دولت تمام بخش‌ها را بسیج کند تا امداد رسانی کند و کار امداد رسانی هم با حضور بسیار گسترده مردم انجام شد.
رئیس دستگاه قضا ادامه داد: بخش بعدی مسئله جبران خسارتها و بازسازی خانه هاست که انجام می‌شود و بخشی نیز انجام شده و بخشی نیز در دست اقدام است.
وی یادآور شد: بخش سوم که من این بخش را مهم‌تر از دو بخش می دانم بخش آسیب شناسی است یعنی آیا این سیل و نزولات آسمانی که در همه جا اتفاق می‌افتد آیا به یکسری از تخریب‌ها منجر می‌شود یعنی کجای کار ایراد داشته است که در اینجا به خاطر اینکه نزولات آسمانی یک مقدار بیشتر بود یا یک مقداری احیاناً در برخی از مناطق بارندگی بیشتری داشتیم مشکلاتی برای مردم بوجود آمد؟
رئیسی تاکید کرد: یک بررسی نیاز داریم که اگر زیرساخت‌ها در بعضی جاها درست بود ما حتماً خسارت‌هایمان کمتر از این بود یعنی آیا وزارت نیرو مثلاً مسیل‌ها را در جایی که باید لایروبی و رسوب زدایی می کرده لایروبی کرده است یا خیر؟ آیا وظیفه اش را انجام داده؟ بخش‌هایی که باید پیش بینی هاو پیشگیری‌های لازم را می‌کردند این اقدامات را انجام داده اند یا باید برخورد متناسب با یک پدیده می‌کردند مثل سیل ایا وظیفه خود را انجام داده اند؟
وی عنوان کرد: از همان ابتدا سازمان بازرسی را مأمور کردم که باید نسبت به این بخش سوم بررسی‌های خود را انجام دهد اما مهم‌تر از دو بخش اول و دوم این بخش سوم برای ما بسیار مهم است یعنی می‌تواند از حوادث آتی پیشگیری کند اول معلوم می‌شود آیا مسئولان در زمان خود کارها را درست انجام داده اند یا خیر؟ لذا بنده آن موقع اعلام کردم و اکنون نیز می گویم ما فقط فعل‌ها را نباید بررسی کنیم که تخلف صورت گرفته یا خیر؟.
رئیس دستگاه قضا یادآور شد: بسیاری از ترک فعل‌ها خسارتش از فعل‌ها بیشتر است یعنی یک مدیر یا مسئولی مسئولیت دارد اما وظیفه خود را در زمان خودش انجام نمی‌دهد و این قابل پیگیری است لذا گزارش سازمان بازرسی آماده است و نسبت به بخش سوم یعنی کوتاهی‌هایی که بخش‌های مختلف در این رابطه انجام داده اند ما این را ان شاء الله دنبال خواهیم کرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی درباره فضای مجازی نیز توضیح داد: مسئله فضای مجازی یک امکان و یک فرصتی است و به عبارت دیگر این نیز یک دست ساخته بشر است همانند دست ساخته‌های دیگر بشر که در خدمت بشر قرار گرفته است اما فضای مجازی با دست ساخت‌های دیگر بشر تفاوتش این است که بسیار سریع تمام لایه‌های زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داد به نحوی که خیلی از این ارتباطات در زندگی فردی و اجتماعی و ارتباطات و نظام مالی پولی و بانکی در همین فضا تنظیم می‌شود.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در این فضا و فرصتی که ایجاد شد و باید کاملاً از این فضا استفاده کرد اما از این فضا برای اینکه به صورت امن استفاده کرد باید از هرگونه ناامنی در این فضا نگران بود.
وی گفت: امنیت زندگی خصوصی مردم باید حفظ شود امنیت اقتصادی، روانی، اخلاقی و امنیت اجتماعی باید حفظ شود، این فضا نباید بستری برای حضور مجرمان، متخلفان و افراد فاسد باشد و به هیچ عنوان نباید اجازه داد کسانی که امروز از این فضا بهره برداری می‌کنند ایجاد ناامنی کنند و باید بدانند که امنیت در این فضا ایجاد شود تا از هر گونه ناامنی جلوگیری و با آن برخورد شود و نسبت به هر گونه ناامنی حساسیت داشت اگر حساسیت نداشته باشیم مشکلاتی که افراد متخلف، قانون شکن و مجرمان ایجاد می‌کنند فضا را خیلی برای کسانی که می‌خواهند استفاده سالم از این فضا داشته باشند، تنگ می‌کند.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تاکید کرد: امروز مسئولان وظیفه مهمی که دارند این است که به نحوی مدیریت کنند که بشود کاملاً از این فضا بهره برداری درست شود و در مقابل با افراد مجرم و متخلف برخورد شود و نتوانند حیاط خلوتی برای خود درست کنند.
وی یادآور شد: در قوه قضانیه در ارتباط با پرونده‌ها و در ارتباط سازمانی و تسهیل در نظام دادرسی حتماً از این فضا استفاده می‌کنیم مثلاً ما برای ابلاغ به افراد بهترین سامانه را در اینجا راه اندازی کردیم و سامانه‌های بهتری در قوه قضانیه راه اندازی می‌شود که ان شاء الله بهترین استفاده را از این فضا داشته باشیم.
رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: البته خود من نیز اعلام کردم در این فضا علاوه بر نامه‌هایی که می‌نویسم در فضای دیجیتال و مجازی نیز افراد می‌توانند با من ارتباط برقرار کنند و ایده‌هایی را که دارند در این فضا می‌توانند به بنده منتقل کنند البته من دلیل کثرت جلسات خیلی نمی‌توانم برای این کار وقت بگذارم.

**جذب پذیرفته شدگان آزمون استخدامی ۹۶
رئیس قوه قضائیه درباره اینکه چه اقدامی برای تعیین تکلیف پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سال ۹۶ قوه قضائیه شده است؟ عنوان کرد: همه درخواست این افراد را می بی نم و استخدام آنها دغدغه من هم هست و از درخواست آنان غافل نیستم و از روز نخست تلاشم این بود که این مشکل را حل کنم.
وی گفت: برای حل موضوع با سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و بودجه مذاکراتی داشتیم و خود من هم بارها دنبال کردم تا مشکل حل شود و این نوید را می‌دهم که قرار است جذب این افراد را شروع کنیم.
رئیس قوه قضائیه یادآور شد: البته نه جذب هر ۶ هزار نفر اما به هر میزانی که امکان جذب وجود داشته باشد و به تعداد کسانی که بازنشسته شده یا پایان کار داشته‌اند جذب خواهیم کرد و این روند جذب از چند روز آینده آغاز می‌شود.
رئیسی توضیح داد: سعی کردیم با صرفه جویی هایی در داخل قوه قضائیه در گام نخست تعدادی را جذب کنیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با کسانی که در ارائه مجوزهای کسب و کاربه وظایفشان عمل نمی‌کنند چه برخوردی می‌کنید؟ افزود: وظیفه دستگاه‌های اجرایی، رونق تولید و فضای کسب و کار است و باید مسئولان و وزرا نظارت کنند و از دستگاه‌های نظارتی هم خواسته‌ایم که نظارت کنند و در همین خصوص به سازمان بازرسی کل کشور ابلاغ کردیم بخشی را برای حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان و حمایت از تولید فعال کنند و اگر تولید با موانعی روبرو شد دنبال شود.
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: سازمان بازرسی کل کشور موظف است با کسانی که در برابر تولید موانع ایجاد می‌کنند مقابله و برخورد کنند و فضای تولید و کسب و کار را باید همه دستگاه‌ها راه بیندازند و ما خود را از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان جدا نمی‌دانیم.
رئیسی افزود: ما در کشورمان هر جا که ایستادگی و مقاومت کردیم آثارش را دیدیم و امروز دشمن در مقابل اراده پولادین ملت و نیروهای مسلح ما مستاصل شده و دنیا این موضوع را لمس کرده است که با وجود همه تنگناها، مقاومت جواب داده است نه تسلیم شدن.
وی با بیان اینکه ما باید با توجه به داشته‌های معنوی خود و نیروی کارآمد جوان تولید را رونق دهیم گفت: باید به جوانان توجه شود و این خواسته مقام معظم رهبری است و همه مسئولان مخاطب این خواسته هستند.

**لایحه حقوق زنان
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران اصلی ترین مدافع حقوق زن است، گفت: افتخار نظام جمهوری اسلامی این است که از ابتدای انقلاب تا امروز بزرگترین مدافع واقعی حقوق زنان بوده است بر خلاف ادعاهای غربیها جمهوری اسلامی اجازه نداده است که زنان مثل خیلی از جاهای دیگر دنیا به یک ابزار تبدیل بشوند.
وی ادامه داد: امروز در نظام اسلامی زن در جایگاه نقش آفرینی در مسائل اجتماعی، سیاسی فرهنگی و تربیتی و آموزشی است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی عنوان کرد: امروز زنان ما بیشترین حضور دانشگاهی و علمی را دارند و در قوه قضائیه همکاران خانم در حوزه قضائی حضور دارند و دادسراهای سراسر کشور از حضور و همکاری بانوان بویژه در دادگاه‌های خانواده استفاده می‌کنند و وجود آنها بسیار ارزشمند است برای گره گشایی از زندگی مردم و رفع خصومت‌ها و نقشی که ایفا می‌کنند به برکت نظام اسلامی است.
وی توضیح داد: لایحه‌ای که در دولت مصوب شده چون صبغه قضائی دارد به قوه نیز امده است و از وقتی که امدم از دولت پیگیری کردم که این لایحه دو سال است در دستگاه قضائی مانده است و قول دادند ظرف چند ماه تمام شود.
رئیس دستگاه قضا ادامه داد: یک معاونت اصلی در قوه معاونت حقوقی بود که فعال شد و سایر معاونت‌های دیگر نیز در این خصوص فعال شده اند و از قضات و صاحب نظران، نظر خواهی کرده اند و جلسه‌ای نیز برگزار شد تا بتوانیم در باره لایحه تأمین امنیت زنان و منع خشونت که معتقدیم بهترین تضمن کننده امنیت توجه نظام به حقوق زن در جمهوری اسلامی است، پیش برویم و این لایحه بتواند سیر خودش را سریع طی کند.

**سلامت دستگاه قضا
رئیس قوه قضائیه در خصوص میزان اعتماد به دستگاه قضا توضیح داد: قبل از مسئولیتم نظرسنجی سازمان‌های معتبر نشان می‌داد که اعتماد مردم به بخش‌هایی از دستگاه قضا دچار خدشه شده است که البته با اقدامات صورت گرفته در چند ماه اخیر احساسم این است که این اعتماد افزایش پیدا کرده است.
وی عنوان کرد: البته باید اقدامات ما به گونه‌ای عملیاتی شود که این افزایش اعتماد مستمر باشد که اگر غیر از این باشد فایده‌ای ندارد و مردم باید احساس کنند که با متجاوزان به قانون و مفسدان برخورد می‌شود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: اینکه در تیتر روزنامه‌ها خبرهای مفسدان را می‌بینیم و بگوییم دزد- دزد، فایده‌ای ندارد مهم برخورد با مفسدان است که باعث افزایش اعتماد خواهد شد.
وی افزایش اعتماد به دستگاه قضا را افزایش اعتماد به نظام دانست و افزود: در کشور ما اعتماد سازی یک موضوع نمایشی نیست بلکه یکی از مؤلفه‌های اصلی امنیت ملی است و اینکه دشمن می‌گوید نمی‌خواهد حمله کند درست نیست بلکه نمی‌تواند حمله کند چون مردم به حکومت اعتماد دارند و ما در قوه قضائیه نیز در افزایش اعتماد سازی و اصلاح رویه‌ها و مشکلات باید بکوشیم.

** پیشگیری از جرم
رئیس قوه قضائیه درخصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم گفت: پیشگیری از وظایف قوه قضائیه است؛ در این زمینه معاونت پیشگیری تشکیل شد تا هم دستگاه‌های مسئول در امر پیشگیری به خط شوند و هم دستگاه قضائی بتواند پیگیری و نظارت کند.
وی افزود: مجازات سریع مجرمان را یکی از کارهای قوه قضائیه است که می‌تواند در پیشگیری از وقوع جرم مؤثر باشد. رفع اطاله دادرسی یکی از زمینه‌های پیشگیری از جرم است که این در دست کار است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اینکه یکسری از کارها را باید دولت انجام دهد یادآور شد: رسیدگی به جرم با قوه قضائیه است اما زمینه‌های ان در جاهای دیگر انجام می‌شود.
وی با اشاره به حضور در اولین جلسه شورای عالی پیشگیری از جرم که اخیراً انجام شد ادامه داد: این شورا همکاری همه بخش‌ها از جمله دولت، مجلس و بخش‌های مختلف دستگاه قضائی را می‌طلبد.
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد: من هیچ دستگاهی را در کشور نمی‌شناسم جز اینکه وظیفه پیشگیری از وقوع جرم را دارد.
تصمیم سازان و تصمیم گیران در کشور باید به نحوی عمل کنند که کار آنها منجر به کاهش جرم و جنایت، کاهش ناهنجاریهای اجتماعی و اقتصادی شود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اظهار امیدواری کرد این شورا بتواند مجموعه دستگاه‌های کشور را در پیشگیری از وقوع جرم فعال کند.
وی همچنین در خصوص برخی پرونده‌های اقتصادی در قوه قضائیه گفت: بسیاری از پرونده‌هایی که ما داریم محصول تفاوت قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی و قیمت آزاد است و ما دادگاه‌های فساد اقتصادی را به صورت علنی برگزار می‌کنیم.
رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: تصمیم گیران و تصمیم سازان باید کاری کنند که ما تولید پرونده نکنیم و پرونده‌های اقتصادی ما از همین دست است و افرادی وام گرفته‌اند به جای اینکه در جای خودش مصرف کنند در جای دیگر مصرف کرده اند.
وی یادآور شد: افرادی باید تسهیلات را برای تولید دریافت می‌کردند اما این تسهیلات را در دلالی استفاده کرده اند افرادی تسهیلاتی را گرفتند که باید در داخل انجام می‌شد اما سر از جای دیگر درآورد.
به گفته رئیس دستگاه قضا، پرداخت تسهیلات باید به سمت تولید برود چرا که اگر حجم نقدینگی در کشور به سمت تولید حرکت نکند مشکلات افزایش پیدا خواهد کرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به جلسه خود با مدیران بانک‌ها افزود: در این جلسات تاکید شد که تسهیلات باید به تولیدکننده‌ها داده شود به شعبات بانک اجازه داده نشود که بیشتر از حد مجاز اوراق استفاده کنند.
وی توضیح داد: تصمیم ما در دستگاه قضائی این است که از همه ظرفیتی که در قوه قضائیه در شوراهای تصمیم گیر و تصمیم ساز دارد از خود بنده به عنوان رئیس قوه قضائیه، دادستان کل، معاون اول، دادستان‌های شهرستان‌ها، رؤسای کل و از همه ظرفیت در جهت پیشگیری استفاده شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: من در سال ۷۴ رئیس بازرسی کل کشور بودم ما آن موقع پرونده‌های اختلاس داشتیم بحث ۱۲۴ میلیارد یا ۱۲۳ میلیارد مطرح بود و بعد از مدتی عدد و ارقام پرونده‌های دیگر بالا رفت و بعد سه هزار میلیارد و این یعنی افراد این پرونده‌ها فرق کرده، میزانش بیشتر شده اما جنس پرونده‌ها یکی است و نباید چنین اتفاقاتی بیفتد و ساختارها باعث این نشود که ما هر روز شاهد پرونده‌ای روی میز قاضی باشیم.
وی اظهار داشت: یکی از اقدمات مهم ما باید این باشد که ساختارها اصلاح شود و دولت ساختارها را اصلاح کند و مجلس قوانینی را که منفذی برای فساد یا افراد فرصت طلب و سوداگر است اصلاح کند و ما هر روز شاهد یک پرونده جدید روی میز قاضی نباشیم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی خاطرنشان کرد: اگر پرونده ایجاد شد ما باید سریع به آن رسیدگی و با مفسد اقتصادی برخورد نمائیم اما باید کاری کرد که زمینه‌های جرم از بین برود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =